Ana Sayfa Raylı Sistemler Mühendisliği Hyperloop Çalışma Prensibi

Hyperloop Çalışma Prensibi

İnsanoğlu yüzyıllar boyunca göç etmiş ve bu göçler sırasında uzun yollar almıştır. İlerleyen zaman ve sanayi devriminden sonra buharla çalışan araçlar ve bu gelişmeyi takiben içten yanmalı motorun icadı ile arabalar,otobüsler kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra havacılığın gelişmesi ile de mesafeler kısalmıştır ama şimdi öyle bir teknoloji geliyor ki uçakların, yüksek hızlı trenlerin de yerini alacak olan Hyperloop (Hiperloop) Teknolojisi. Hyperloop belki de çağımızın en etkili girişimcisi olarak nitelendirebileceğimiz Elon Musk’ın girişimi ile ortaya çıktı.

Hyperloop
Hyperloop

Hyperloop Teknolojisi Nedir ve Çalışma Prensibi

Hyperloop, basitçe bir şekilde tanımlarsak bir tüpün içinde düşük basınç altında ve neredeyse sıfır sürtünmeye sahip bir ortamda kapsülün süzülmesi diyebiliriz. Hyperloop un ulaştığı maksimum hız 1300 km/h, ulaştığı bu hız ses hızına eşit. İlk olarak Los Angles ile San Francisco arasında denenecek normalde 6-7 saat olan süreyi 35 dakika düşürecekler.
İlk aşamada yani şuan ki çalışmalar için 26 milyon dolar yatırıldı ve 80 milyon dolara kadar da bu bütçenin çıkarılacağı söyleniyor.

Hyperloop ÇalışmasıHyperloop Çalışma Sistemi;

  1. Yolcuların bulunduğu kapsül vakum sistemi ile itilmiyor aksine iki adet elektromanyetik motor ile hızı 1300 km/h çıkarılıyor.
  2. Tüpü oluşturan parçalar vakumlu ama tamamen havasız değil bunun yerine tüp/tüpler düşük basınç içeriyor.
  3. Hyperloop un önünde bulunan kompresör fan havayı arka tarafına doğru gönderiyor bu gönderme esnasında etrafında havadan bir yastıklama oluşuyor bu yastıklama kapsülün tüpün içinde levitasyona(havaya kaldırma/havada durdurma) yol açıyor bu sayede kapsül tüpün içinde havalanıyor ve sürtünme azaltılıyor.
  4. Tüpünlerin üzerine yerleştirilmiş güneş panelleri ise belli periyotlarda enerji sağlıyor.

Hyperloop Teknolojisi 2018 yılında ABD de faaliyete geçeceği ön görülüyor bu teknoloji geleceğin en hızlı ve en yenilikçi ulaşım sistemi olacağa benziyor.

arıcılık
Kürşat Kılıç
Kürşat Kılıç
Bilim,teknoloji ve mühendislikte her konuya meraklı ve yabancı popüler bilim sayfalarından haberleri ve makaleleri Türkçe'ye kazandırıyor. Öğrenme felsefesi eager to learn olan Kürşat KILIÇ'ın eğitim aldığı alan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Maden Mühendisliği olup eğitimine İtalya'da bulunan Politecnico Di Torino da Master düzeyinde devam edecek.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar