Hyperloop Nedir

5331
Hyperloop Projesi

Arkadaşlar merhaba bu yazımda her işinde olduğu gibi yaptığı bu işte de çığır açmış Elon Musk’ın yeni projesinden bahsedeceğim. Proje her ne kadar imkansız olarak görülse de başlangıç adımı atılmış olup çalışmaları sürmektedir.

SpaceX in kurucusu Elon Musk yeni projesi hyperloop ile taşımacılığa damgasını vuruyor. 2013 yılında bu projeden ilk kez söz eden Elon Musk bu taşıma projesini “bir Concorde, bir demiryolu vinci ve hava hokeyi masası arasında bir haç” olarak ifade etti.

Hyperloop, şehir içi ve şehir dışı taşımacılık için tüp tabanlı bir ulaşım sistemidir. Ulaşım sorununa çözüm getiren yüksek hızlı hyperloop yaklaşık olarak 1 mil(1 609,344 m)uzunluğunda. İki lokasyon arasında gelip giden büyük tüplerden oluşan yüksek hızlı ulaşım sistemi. Bu sistemde yolculuk büyük tüplerin içinde havada yüzen, hava yastığıyla çevrili olan podlarla sağlanacaktır. Kapsüllerden oluşacak olan bu sistemde kapsüllerin her birinin ağırlığı 3 ton dur.

Hyperloop Projesi nedir

Günümüzdeki toplu taşıma araçları eskimiş ve bakım maliyetleri artmıştır. Ayrıca insanların beklentilerini karşılayamamakla birlikte havayı da olumsuz etkilemektedir. Bu ve bunun gibi birçok soruna çözüm üreten hyperloop ulaşımın daha güvenli, daha hızlı ve daha verimli olduğu bir sistemdir.

Musk hyperloop un başarılı bir şekilde hayata geçirmenin 7-10 yıl içinde tamamlanabileceğini iddia etmektedir. Bu sistemin maliyetinin 6 milyar dolar olacağı düşünülmektedir. Yolcular içinse kişi başı 20$ olması planlanmaktadır.

Projeyi üstlenen hyperloop one şirketi sistemin ilk testini 2016 mayıs ayında gerçekleştirdi. Aynı zamanda şu an bir prototip olan hyperloop nevada çölünde inşa edilmektedir.

SpaceX şirketi podların tasarımı için 15 haziran 2015 de “SpaceX Hyperloop Pod Competition” adlı yarışma düzenledi. Yarışmaya 16 ülkeden 318 takım katılmıştır. Bu yarışmada ülkemizi de İTÜ Sci-X hyperloop Pod Tasarım Ekibi temsil etmiştir.

Gelelim bu inanılmaz bir hıza sahip ulaşım sisteminin yolculuk sürelerine. Hyperloop Londradan Edinburgh a yolcuları yarım saat kadar bir süreyle ulaştırmayı planlıyor. Normal şartlarda bu mesafe trenle 4 saatten fazla sürmektedir. Manchester dan londraya 163 km lik yolu 18 dk da tamamlamaktadır. Los Angeles san Francisco arasındaki yolculuğunu da yarım saat süren bir zamanda almaktadır. Londra dan stoke a 1 saat 24 dk da ulaşım sağlanabilmektedir. Görüldüğü üzere zaman farkı azımsanmayacak kadar çok.

3 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.