Ana Sayfa Kimdir? Elon Musk Kimdir

Elon Musk Kimdir

Elon Musk, birçok mühendisin, girişimcinin idolü haline gelmiş; hayal gücünü gerçeğe dönüştürmek için çalışan bir teknoloji insanıdır. Elon Musk’ı bu kadar popüler biri haline getiren imajı dışında insanların hayranlıkla takip ettiği çalışmalarıdır. SpaceX uzay şirketi ile Mars’a koloni yerleştirme hayali, Hyperloop teknolojisi ile birlikte sesten hızlı giden tramvay çalışmaları, Tesla Motors elektrikli otomobilleri ve güneş enerjisini depolayan Powerwall üretimi Elon’ı hayal gücü diyarında yaşayan bir hayalperest olarak düşünmenize sebep olabilir. O da böyle düşüneceğimizi tahmin etmiş olmalı ki Ashlee Vance ile yediği yemekte ona “Sizce ben deli miyim ?” diyerek şaşırtıcı bir soru sormuştur.

Elon-Musk1971 yılında güney afrikada dünyaya gelen Elon Musk, sıkıntılı bir çoçukluk geçirmesine rağmen henüz 12 yaşında “Blastar” adlı oyunun kaynak kodlarının yayımlatılmasıyla 500 dolar kazanmıştı. 17 yaşında Güney Afrika’dan ayrılarak Kanada’ya yerleşti ve Pennsylvania Üniversitesine başvurarak ABD’ye geçti. Henüz üniversite yıllarında insanlığı gelecekte etkileyecek olan konular üzerinde düşünen Elon; internet, yapay zeka, enerji ve uzayın keşfinin gelecekte insanların hayatlarını değiştirecek alanlar olduğuna karar verdi.

elon-musk video oyunuİlk Girişim

1995 yılında Stanford Üniversitesin de uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında yüksek lisans eğitimine başlayan Musk, bu dönemde internet in dünya çapında gelişimini gözlemlemiş; bu gelişimden kendi payına düşeni almak ve sektörden geri kalmamak amacıyla kardeşi Kimball ile birlikte zip2 adlı web sitesini geliştirmiştir. Zip2 insanların gidecekleri restoranları, alışveriş merkezlerini ve daha birçok iş kolunu haritalarla bağdaştıran bir internet sitesiydi. Zip2 nun hızla büyümesinin ardından 1999 yılında PC üreticisi Compaq 307 milyon dolar ve 34 milyon dolarlık hisse senedi teklif ederek Zip2’nin yeni sahibi olmuştur.

zip2 nedirPaypal Çağı

Zip2’nun satışı ile birlikte Elon’ın cebine tam olarak 22 milyon dolar girmişti. Kazandığı paranın büyük bir kısmını yeni girişimi olan; internet bankacılığında devrim yaratmak amacıyla kurduğu x. com şirketine harcadı. Fakat işler bu sefer tahmin ettiği gibi olmadı. internet ağının günümüzdeki kadar güçlü olmayışı, Musk’ ın büyük bankalarla rekabet etmesini zorlaştırdı ve 1999 yılında x. com ile aynı işi yapan Comfinity şirketi ortak olarak Paypalı kurdu.

2002 yılında Paypal eBay’e 1,5 milyar dolar karşılığında satıldı. Şirkette en fazla hisseye sahip olan Elon Musk, bu satış sonucunda 180 milyon dolar kazandı.

elon-musk-xcomElon Musk ın Uzay Çağı (SpaceX)

Paypal’ın satışının ardından elde ettiği gelirle Elon musk, artık dünyanın sayılı iş adamlarından biri haline gelmişti. Yazılım konusuna nokta koyarak çoçukluk hayali olan uzay mühendisliği alanında çalışmalara başlamak istiyordu. İşe roket teknolojisi hakkında araştırma yaparak ve çok sayıda makale okuyarak başladı. Elon musk yaptığı bu araştırmalar sonucunda 100 milyon dolar bütçe ayırarak tarihin şimdiye kadarki en cesur iş girişimi olan SpaceX projesini başlattı. Şirketin CEO pozisyonunda Elon Musk bulunmaktaydı. Şirketin amacı roket teknolojisini bir adım ileri taşımak ve tekrar kullanılabilir roketler üretmekti. SpaceX şirketine ait fırlatılan ilk roketler Falcon 1 ve Falcon 9 roketleriydi.

Aynı zamanda SpaceX şirketi ISIS e uzay aracı gönderen ilk özel şirket ünvanının sahibi.

Elon-Musk-SpaceXElektrikli Otomotiv Şirketi (TESLA MOTORS)

Elon Musk, SpaceX projesinin devam ettiği yıllarda kendini daha farklı alanlarda göstermek istiyordu. İlk hedefi yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi arttırmak ve otomotiv sektöründe petrole olan bağımlılığı azaltmak amacıyla elektrikli otomobiller alanında bir proje başlatmaktı. Bundan dolayı 2004’te Martin Eberhard ve Marc Tarperning’in kurmuş olduğu Tesla Motors şirketine 70 milyon dolar yatırım yaparak otomotiv sektöründeki ilk girişimini başlatmış oldu. Başlangıçta şirketin işleyiş şekline müdahalede bulunmayan Elon Musk, şirketin çalkantılı dönemler geçirmesinin ardından bulduğu yatırımcılar sayesinde ayakta kalmasını başarmış ve 2014 yılında yönetim kurulu başkanı olarak seçilmiştir. Halen yönetim kurulu başkanı olarak görevini sürdürmekte ve şirketin CEO pozisyonunda bulunmaktadır.

elon-musk-teslaYenilenebilir Enerji (SolarCity)

Elon Musk, güneş enerjisini kullanarak insanların enerji ihtiyacını çok ucuza karşılayabileceği düşüncesindeydi. Rive kardeşler ile ortak olup SolarCity şirketini kurdu ve 10 milyon dolar yatırım yaptı. 2012 yılında halka açılan SolarCity şirketi ABD’nin en büyük güneş pili üreten şirket ünvanına sahip oldu.

solarcity-elon-muskEn Çılgın Proje (Hyperloop)

Elon Musk’ ın durmak bilmeyen projelerinin belkide en çılgın olanı, ulaşımda çağ atlatacak olan hyperloop sistemidir. Bu ulaşım modeliyle insanlar ülkenin bir ucundan diğer ucuna çok kısa sürelerde seyahat edebilecek.

İlgili makalemiz: Ulaşımın Yeni Boyutu – Hyperloop Teknolojisi

Hyperloop için sürtünmenin neredeyse sıfır olduğu, içi insan dolu bir kapsülün vakumlanmış ortamda çok yüksek hızda yol olması diyebiliriz. Çoğu insana hayal gibi gelsede hyperloop TT, (Quay Valley, California)’da ilk denemelere başladı.

Hyperloop nedirBaşarının Ardındaki Zorluklar

Elon Musk’ı Şimdiye kadar girdiği her işte kolay şekilde para kazanan bir iş adamı gibi betimledik. Buzdağının görünmeyen kısmında ise bu başarıların altında yatan zorluklar barınıyor.

SpaceX şirketinin kuruluşundan sonra yapılan 3 fırlatma başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Elon Musk son parasıyla sadece 1 deneme daha yapabilirdi. SpaceX bu durumdayken Tesla Motors ekonomik sıkıntılar içerisindeydi. Tüm bunlar olurken Elon’ın aile hayatında da sıkıntılar başlamış ve 2008 tarihinde eşi Justine Musk’a boşanma davası açmıştı. Bütün bu olumsuzluklara rağmen 2008 tarihinde SpaceX’in 4. denemesi başarıyla sonuçlanmış ve NASA SpaceX şirketine 12 roket karşılığında 1.6 milyar dolar önererek şirketi hayata döndürmüştü.

2008 aralık ayında Elon Musk elindeki son parayı Teslayı kurtarmak üzere şirkete yatırmış ve Teslanın ekonomik krizden kurtulmasına vesile olmuştu.

başarı

Karşılaştığı bütün zorluklara rağmen yılmadan hayallerinin peşinden koşan Elon Musk yeni nesile ilham kaynağı olmuş ve imkansız diye birşey olmadığını bizlere göstermiştir.

KAYNAK

  • solarcity websitesi
  • Bilim ve Teknik Sayı: 584 (İlyas Yılmaz)
  • wikipedi / Elon_Musk
  • Elon Musk (Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde) yazar: Ashlee Vance çeviri: Ali Atav
  • Populer Science sayı: 50 / 39
arıcılık malzemeleri

5 Yorum

  1. 8 mb interneti 4 mb olarak kullanıyoruz ttn adamlarda hiç gam yok alt yapı çalışmaısa da yok nasıl olsak gebeyiz 15 yıldan fazladır fiber reklamı yapılır ama bir türlü türkiyede göremedik maalesef ya türksat bağlantısı onun kime hizmet verdiğini de bilmiyoruz zenginlere mi bağlantı sağlıyorlar anlamadım hiç bir yerde yok yani anlayacağınız bunun gibi projeler olursa görürsünüz nasıl alt yapı çalışmalarına başlarlar ama yemez şimdilik düdükleyin bakalım yüz yıllık alt yapıyla türk milletini görüşücez…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Biyosistem Mühendisliği Nedir?

Arkadaşlar merhaba, yüksek lisans eğitimimin yoğunlaşması ve pandemi sürecine de girmemiz nedeniyle bir önceki yazımda bahsettiğim Biyosistem Mühendisliği ile ilgili yazımı ancak şimdi yazabiliyorum....

PLC Programlama Dilleri

Programlanabilir Lojik Kontrolör (PLC), endüstride sıkça kullanılan kontrol cihazlarından biridir. Otomatik kumanda sistemlerinin mekanik olarak gerçekleştirdiği işlemleri lojik olarak gerçekleştirmesi sayesinde zaman ve yer...

Aktif Galaksiler ve Kuasarlar

Uzak evrende varlıklarını, elektromanyetik spektrum boyunca çok büyük emisyon patlamalarıyla megaparseklerce adeta bağırarak gösteren galaksiler mevcuttur. Bunlar, astromideki en aydınlık cisimlerden bazılarıdır. Merkezlerinde bulunan...

İşte Türkiye’nin İlk Yerli ve Milli MR Cihazı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi (UMRAM) tarafından prototipi geliştirilen ilk yerli MR...

Mühendislik Maaşları

Gemi İnşaatı Mühendisliği Maaşları

Gemi inşaatı mühendisliği nedir? Gemi inşaatı mühendisleri, her türden askeri, sivil deniz araçlarını ve araçlara ait makineleri, bunlara bağlı olan diğer tüm ekipmanları tasarlayan, planlayan...

Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Adli bilişim mühendisliğinden mezun olan öğrencilerin iş olanakları fazlasıyla geniştir. Geleceğin mesleği olarak görülen bu mühendislik bölümünden henüz mezun sayısının az olması, mezun olan...

Nükleer Enerji Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda nükleer enerji mühendisliği maaşları hakkında internetten araştırarak bulduğum bilgileri sizlerle paylaşacağım. Nükleer enerji mühendisliği; atom çekirdeğinin parçalanması sonucunda ortaya çıkan...

Jeoloji Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda jeoloji mühendisliği maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Ülkemizde eğitimi verilmekte olan mühendislik dallarından birisi de jeoloji mühendisliği olmaktadır. Jeoloji mühendisliğinden mezun olmuş kişiler...