İngilizce Öğretmenliği Maaşları

4881
İngilizce Öğretmenliği Maaşları

İngilizce dünya genelinde ortak dil kabul edilmiş ve bütün ülkelerde okullarda ya da özel kuruluşlarda İngilizce eğitimi verilmektedir. Bunun ilkokul 4.sınıfa düşürülmesi İngilizce alanında büyük bir öğretim kitlesi ihtiyacına neden oldu ve bunun sonucunda da İngilizce öğretmenliği branşında çok sayıda eğitimciye kapı aralandı. Bu eğitim lise ve hatta üniversitede ortak ders olarak verilmektedir. Peki, bu kadar önemli bir branşta eğitim gören İngilizce öğretmenliği yapacak olanlar ne kadar maaş alacak?

İngilizce öğretmenleri ne kadar maaş alır?

İngilizce öğretmenliği maaşları da diğer bölümler gibi sürekli belli oranlarda değişmektedir. 2017 de İngilizce öğretmenlerinin maaşları brüt maaş 3636 TL ve net maaş 3091 TL olmaktadır. Belirli zamlarla her yıl değişmektedir. İngilizce öğretmenliği atamaları da bu yaygınlıktan dolayı artmakta iş imkanları çoğalmaktadır.

İngilizce Öğretmenliği Maaşları ne kadar

Atamalar dışında da çalışma alanları oldukça fazladır. İngilizcenin zorunlu ders olması nedeniyle okuldaki İngilizce nin yetersiz geldiğini düşünen bireyle okul dışında dershanelere, özel dil kurslarına ya da özel dil hocaları tutarak öğrenmelerine yoğun tempoda devam etmektedirler. Özelde de ingilizce öğretmenliği maaşları kamuda olduğu gibi her yıl artmaktadır. Evde özel dersler verilmekte ve ciddi paralar kazanılmaktadır. Üniversitelerde zorunlu İngilizce eğitimleri vardır. Bütün derslerin İngilizce olarak işlenmesi de İngilizcenin ne kadar önemli ve yaygın olduğunun en önemli göstergesidir. Üniversitelerde özellikle dış ilişkiler ilgili bölümler, mühendislik fakülteleri ve bazı tamamen İngilizce eğitimi alınan bölümler, İngilizce öğretmenliğinin de hızla önem kazanmasını sağlamıştır.

İngilizce bu kadar önemliyken öğretmenliğinin de değer kazanması kaçınılmazdır. Böyle olunca İngilizce öğretmenliği branşı yaygınlaşmış, öğrenciler atanma isteği nedeniyle bu bölümlere ilgi göstermişlerdir. İngilizce öğretmeni olmak isteyen öğrencilerin öncelikle 12 yıl olan zorunlu eğitimlerini başarıyla tamamlamaları ve lise diplomalarını almaları gerekmektedir. Daha sonrasında da bir kaç yol görülmektedir. İsterlerse ygs lys sınavlarına girerek lys den istenilen belli taban puanını geçerek İngilizce öğretmenliği eğitimi almak. Ya da lise birinci sınıftan sonra bazı okullarda nasıl sayısal, sözel, eşit ağırlık varsa dil bölümleri de açılmaktadır. Bu bölümlere giderek de İngilizce öğretmenliği için büyük adımlar atmış olurlar.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.