Ana Sayfa Öğretmen Maaşları Öğretim Görevlisi Maaşları

Öğretim Görevlisi Maaşları

Öğretim görevlisi nedir? Üniversitelerde ders veren bir öğretim elemanıdır. Öğretim elemanı daha geniş bir kavram olup öğretim görevlisinden farklıdır. Öğretim elemanı öğretim görevlisi, doçent, profesör gibi mesleklere verilen genel bir isimdir. Öğretim görevlisi olmak için yüksek lisans yapılması gerekir. Yapılacak olan yüksek lisansın tezli olarak yapılması şarttır.

Bunun yanında yüksek lisans yapmadan da öğretim görevlisi olabilmek mümkündür. Bunun için lisans mezunu olmak şartının yanında ilgili alanda en az beş yıl boyunca çalışmış olmak gerekir. Öğretim görevlisi sınav şartı akademik personel ve lisansüstü eğitim sınavı ales’tir. Bu sınavdan en az 70 tam puan alınması gerekmektedir. Ales sınavının yanında yabancı dil sınavından en az 50 tam puan alınması gerekir. Öğretim görevlisi olmak için ilgili üniversiteye başvurulur ve kurul kararı ile başvurunuz onaylanırsa öğretim görevlisi sınavına girmeye hak kazanırsınız.

Öğretim Görevlisi

Sınav sonucunda elde edilen puan ales ve yabancı dil puanı da eklenerek bir ortalama yapılır ve ortalama sonucu puanınız yeterli olursa öğretim görevlisi olarak mesleğe başlarsınız. Öğretim görevlileri üniversitelerde en az 12 saat haftalık ders vermek zorundadırlar. Öğretim görevlileri gerekli şartları taşıdıkları takdirde ileri de yardımcı doçent, doçent gibi üst unvanlara yükselebilirler. Öğretim görevlisi en yüksek akademik unvan olan profesörlüğe kadar yükselebilir. Öğretim görevlisi maaşları yüksek olduğu için ve meslek olarak iyi bir kariyere sahip olunduğu için pek çok kişinin hayalini süsler.

Öğretim görevlisi maaşları ne kadardır?

2017 yılında yapılan zamlar ile öğretim görevlisi maaşları 4 bin 475 liraya yükselmiştir. Birçok memurluğa göre çok daha yüksek maaş ücretine sahip olan öğretim görevlisi mesleği birçok üniversite mezunun hayalini süsleyen bir meslektir. Öğretim görevlisi maaşları her yıl belli bir oranda artmaktadır.

Öğretim görevlisi olma şartını taşıyan kişiler ilgili sınavlara girerek üniversitelere başvuru yapabilirler. Meslekte ilerleme olduğundan bir üst unvana yükseldiğinizde maaşınız da artar. Görüldüğü gibi öğretim görevlisi mesleği hem kariyer olarak hemde maaş olarak birçok memurluktan daha iyidir. O yüzden iyi bir çalışma ve hazırlanma ile sınavları kazanabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar