İnşaat Mühendisliğinde İngilizcenin Önemi

0
1
İnşaat Mühendisliğinde İngilizcenin Önemi

İnşaat mühendisliğinde ingilizce gerekli midir? Sektörler arasında en büyük yere sahip olan sektörlerden biri de inşaat sektörüdür. Bu sektör sürekli dünya çapında gelişmeler ve değişmeler göstermektedir. Bu gelişmelerin takibini sürdürmek için dünya üzerinde ortak kullanın dili olan İngilizce dili bilinmesi gereklidir.

İnşaat Mühendisliği

Çalışılan Firmaya Bağlıdır

Çalışmakta olduğunuz firma eğer sadece bulunduğunuz şehir ve etrafındaki şehirlerde iş yapmakta ise Türkçe dışında bir dil bilinmesi gerekmemektedir. Mühendislerin kullandığı programlar orijinal da Türkçe olmasa da artık programlara yüklenen dil destekleri ile Türkçeye çevrilmektedir.

Eğer çalıştığınız firma uluslararası iş yapmakta ise farklı dillerin bilinmesi zorunlu hale gelmiştir. Yapılan anlaşmalara veya araştırmalara çalışan bir mühendis yollanacağı zaman, mühendisin bildiği dil sayısı ön plana çıkmaktadır. Ayrıca kullanabildiğiniz programlar, aldığınız sertifikalar, tecrübeleriniz kadar bildiğiniz dil sayısı da kazanacağınız parayı etkilemektedir.

inşaat Mühendisliği Uzaktan Eğitim

Yeni mezun olmuş, iş arayan genç arkadaşları işe alacak firmaların büyüklüğü ve çalışma alanlarına göre yabancı dil bilen mühendisler daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca firma getirttiği inşaat makinelerinin kullanım rehberlerini okumak ve makineyi test etmek mühendisin görevidir. Bu yüzden gelişen teknoloji ve büyüyen bu sektörde daha çok para kazanmak ve uzun süre çalışmak isteniyor ise yabancı dil gereklidir.

inşaat Mühendisliği Dersleri Zor mu

Yabancı Dil Eğitimi

Mühendislik fakültelerinin çoğunda olduğu gibi inşaat mühendisliği bölümünde de yabancı dil eğitimi yeterli olarak verilmemektedir. Kimi üniversitelerde yabancı dil hazırlık sınıfı okunması zorunlu olsa da, bazı üniversitelerde yabancı dil hazırlık sınıfı yoktur. Ve yıl içerisinde seçmeli olarak verilen yabancı dil eğitimi yetersiz kalmaktadır. Mezun olduktan sonra birçok mühendis, okudukları okuldaki yabancı dil eğitimi yetersizliğinden dolayı ücretli kurslara gitmektedir.

Bazı firmalarda yabancı dil bilinmesi kadar yabancı dil sertifikası olması da önem arz etmektedir. Bu yüzden mühendisler yabancı dil bilseler dahi kursa gidip sertifika almaları gerekmektedir.

Ayrıca inşaat mühendisliği maaşları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.