Ana SayfaBilimBükülebilir Elektronik Cihazlar

Bükülebilir Elektronik Cihazlar

Bu elektronik teknoloji cam yerine plastiğe benzer yapıyı üretmeyi kapsamaktadır. Böylelikle kırılma riski en aza indirilmek amaçlanmıştır. Plastik Logic isimli firmanın bir market sistemi vardır. Bu firma bu sayede bükülebilir teknolojiyi üretmektedir. Burada çeşitli uygulamalarda kullanmak amacıyla tasarlanmış bükülebilir elektronik teknolojiler pazara sunulmaktadır. Bu teknoloji grafen isimli karbon peteklerinin kullanımı ile cam yerine tercih edilir.

bükülebilir elektronik

Organik ve İnce Film Transistörler

Bir elektronik devrede sinyali yükseltme veya anahtar görevi gören transistörler normalde içerisinde silisyum içerirler. Fakat bu teknoloji ile transistör düşük sıcaklıkta üretilmiş plastiklerin üzerine yerleştirilir ve durum farklı sektörlerde kullanım için avantaj sağlar.

Bu transistörler bükülebilir olmasının yanında biyolojik ve kimyasal faktörlere karşı hassastır. Bu nedenle biyo-medikal teknolojisinde kullanılabilir.  Ayrıca akıllı kredi kartlarında da kullanılabilecek olan bu teknoloji sayesine esnek radyo frekansını kullanarak tanımlama işlemi de çok yaygın bir hale gelecektir.

Bükülebilir Teknoloji ve Kırılmaz Cihazlar

Bu teknoloji video içerikli ürünlerde kullanılmaktadır. Telefon, LED TV, tablet gibi görüntüleme içerikli teknolojide kullanılmaya başlanmış olsa da henüz yaygınlığı sağlamış değildir. Fakat işin güzel tarafı bu ürünlerin yalnızca ekranlarda değil bataryalarda da kullanılabilecek olmasıdır. Böylelikle kırılmayan telefonlar ve diğer cihazlar mümkün hale getirilmiş olacaktır.

epaper nedir

ePaper Nedir?

Bu teknolojinin ne kadar hassas ve kullanışlı olabileceğini gösteren bir gelişmedir ePaper. Elektronik kağıt denen bu teknolojinin olumsuz yanı maliyetinin yüksek olmasıdır. Olumlu yanı ise bir kağıdın geri dönüşümlü olarak rahatlıkla kullanılmasıdır. Bu teknolojide kağıt iyonik jellerle kaplanmıştır. Bu sayede iletken hale getirilen kağıdın elektronik açıdan dayanıklılığı ve performansı da ölçülmüştür.

Kağıdın eğilme ve bükülme katsayısının oldukça uygun olduğunu düşünen bilim adamları bu kağıdın metrekaresinin 1.30 dolara üretilmesinden dolayı rahatsızlık duymaktadırlar. Bir bütün halinde üretilen kağıdın gelecekte kullanımının yaygınlaşacağı da düşünülmektedir.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?