İnşaat Mühendisliği Nedir

10416
insaat-muhendisligi

İnsanoğlunun varlığı ile başladı diyebileceğimiz mühendislik dalıdır. İnsanların göçebe yaşamı bırakıp yerleşik yaşamı seçtiği zamanlara barınak yerleri yaparak başladığı söylenebilir. Önceleri taş ustaları, zanaatkarlar ve marangozlar tarafından yapılan yapılar gelişerek inşaat mühendisliği alanını oluşturmuştur. Mühendisliğin anası olarak bilinen inşaat mühendisliği, askeri mühendislikten sonra en eski mühendislik bölümüdür. İnşaat mühendisliği nedir, kısaca tanımlayacak olursak yapıların plan, proje, yapımı ile uğraşan temel mühendislik alanıdır.

Çok geniş bir alanı kapsamasından dolayı çeşitli dallarda alt mühendislikleri vardır. İnşaat mühendisliği okuyanlar herhangi bir alt bilim dalında uzmanlaşmak zorundadırlar. Bunlardan bazıları çevre mühendisliği, kentsel mühendislik, yapı ve su mühendisliği, trafik Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Yapı ve Kıyı Mühendisliği vb. alanlardır.

İnşaat mühendisliğinin eğitim süresi 4 yıldır. İngilizce ders veren üniversitelerde 1 yıl İngilizce hazırlık okunur eğitim süresi 5 yıla çıkar. İnşaat mühendisliği dersleri şöyledir. Eğitim devam ederken staj yapma zorunluluğu vardır.

insaat-muhendisligi-nedir

İnşaat Mühendisliği Dersleri

1. Senesinde; İnşaat Mühendisliğine giriş, Bilgisayar programlama, Jeoloji, Matematik, Fizik, Kimya ve Teknik Resimdir.

2. senesinde; Mühendislik Mekaniği ve Ekonomisi, Topografya, Mukavemet, İleri Matematik, Yapı Malzemeleri, Mühendislik Matematiği ve Malzeme Bilimidir.

3. senesinde; Ulaştırma Mühendisliği, Zemin Mekaniği, İstatistiksel Yöntemler, Trafik Mühendisliğine Giriş, Yapı ve Akışkanlar Mekaniğine Giriş, Mühendis Bilgilendirme Yöntemleri, Yapı Statiği ve Hidromekaniktir.

4. senesinde; Su Kaynakları ve Temel Mühendislik, Betonarme ve Yapım Mühendisliği İşletmesi, Çelik Yapılar ve Yapı Tasarımdır.

İnşaat mühendisliği nedir? İş imkanları;  Bir inşaat mühendisi kendisi geliştirmek için yatırımcı kuruluşların, meslek odaların düzenlediği eğitim programlarına katılabilirler. İnşaat Mühendisliği Odası sık sık eğitim amaçlı kurslar düzenlemektedir. Malzeme ve tekniği birleştirerek her türlü yapıların yapılması ve denetleme işini yapan inşaat mühendisleri, inşaatın olduğu her sektörde iş bulabilirler. Baraj, yol, metro, havaalanı, köprü, binalar, demiryolu, tünel, su şebekesi çalışma alanlarından bazılarıdır. İsterlerse lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora yapabilirler.

Akademik kariyerlerini kendileri gibi mühendis yetiştirme alanında geliştirebilirler. KPSS sınavları ile devlet kadrolarına girme imkanları da vardır. Son yıllarda ülkemizde inşaat sektörünün gelişmesi ile birçok firma yurtdışında inşaat işleri yapmaktadır. Bu tarz iş yapan firmalarda çalışanlar, yurtdışını görme, gezme ve dil öğrenme imkanlarına kavuşurlar. En düşük seviyeden işe başlayan İnşaat Mühendisleri kendilerini geliştirdikleri sürece çok iyi kazanca ulaşabilirler.

İnşaat mühendisliği ile ilgili sitemizde olan diğer yazılarımız:

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.