Ana SayfaKitap Özetleriİrade Terbiyesi Kitap Özeti

İrade Terbiyesi Kitap Özeti

Bu kitaz özeti yazımız Jules Payot’ın kaleme aldığı bu kişisel gelişim eseri İrade Terbiyesi Kitap Özeti olacak. Kısa sürede büyük ilgi görerek, yayınlandığı günden bu yana halen okunmaya devam eden bir eserdir. Özellikle tembelliği yok etmek üzerine bir istikrar yakalamayı amaç edinen bu kitap pek çok yazar tarafından da benimsenerek övgüye tutulmuştur.

i̇rade terbiyesi

Cemil Meriç de bu kitap ile ilgili olumlu düşüncelerde bulunup, istikrarlı çalışma şeklini bu kitaba borçlu olduğunu söylemiştir. Fransız bir profesör olan yazar kitabında kendi hayatına dair konulara da yer vererek özellikle gençlere nasıl bir çalışma şekline sahip olmaları gerektiği konusunda dersler veriyor. İrade Terbiyesi kitap özeti zihni ile hareket eden gençlerin öncüsü olacak niteliğe sahip bir yol gösterici.

İrade Terbiyesi Kitap İçeriği

Kitap bölüm bölüm ilerliyor ve okurlarına açık bir dile ile iradeli, istikrarlı davranış biçimini kazandırıyor. İlk bölümde özellikle gençlerin başının belası olan isteksizlikten bahsediyor. İsteksizlik konusu oldukça farklı bir bakış açısı ile ele alan yazar okurlarını etkilemeyi başarıyor. Özellikle dönemin diğer yazarları tarafından da taktir toplayan bu eser, aslında genç yaşlarda okunarak dikkate alınması gereken bir baş yapıt. Kararlı bir irade ile ilerlemeli diyen yazar, tutkuların kararlar karşısında geçici olduğunu vurgular.

kitap özeti

Tutkular içgüdüsel olarak devamlı bir güçtür. Bu devamlı güç başlangıçta iradenin karşısında durabilecek gibi gözükse de asla istikrarlı kararların önünde hiçbir devamlı güç duramaz der yazarımız.  Tembellik, üşengeçlik gibi huylar devamlılık kazandığında kişilerin başarısızlık ile karşılaşacağı konusunda altı çizili öğretiler sunan yazar, oldukça farklı deneyimlerine de kitapta yer vererek bir örnek teşkil ediyor. İrade terbiyesi kitap özeti gençlerin baş ucu kitabı yapması gereken, oldukça başarılı bir yapıt.

İrade Terbiyesi Kitap Yorumu

Kişisel gelişim konusunda bambaşka bir yapıt ortaya koyan Jules Payot, aslında gençlerin istikrarsız düşüncelerinden vazgeçerek ilerlemeye yönelik hareketlerde bulunmaları için bu eseri ile rehberlik etmektedir. Oldukça başarılı olan eseri kaleme alırken yazar sade ve anlaşılır bir dil tercih ederek her yaştan insana hitap etmiştir. Özellikle kitabın bölümlerden oluşması okurlara büyük kolaylık sağlıyor.

irade terbiyesi kitap

Bunun yanı sıra İrade Terbiyesi kitap özeti aklın kullanılması gerektiğini, işlevselliğinin standart işler ile kaybedilmemesi gerektiğinin de altını çiziyor. Yazar bu kitabında öğrencilerin bir hedefi olması gerektiğini kendi hayatından örneklerle açıklarken oldukça sade bir dil tercih etmiş. Öğrencilerin bir saat gibi sürekli olarak aynı işi yaparak kendilerini standartlaştırmaları yerine gelişime açık işler tercih ederek ilerlemelerini şiddetle savunmuş.

Bu yönü ile özellikle öğrencilerin, gençlerin mutlaka okuması gereken bu kitap hayata karşı olan bakış açınızı oldukça değiştirecek. Huy edinilen tembellik ile başa çıkmanın muhteşem bir yöntemi olan bu kitabı mutlaka kitaplıklarınızda bulundurmalısınız. Sadece okunup bırakılacak bir eser olmayan İrade terbiyesini mutlaka okumalı, hayatınızın her anında bu eserden akıl almalısınız.

arıcılık malzemeleri
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Yeni Yazılar

Kitap Özetleri