Ana SayfaZiraat MühendisliğiZiraat Mühendisliği Nedir

Ziraat Mühendisliği Nedir

Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımda ziraat mühendisliği hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Ziraat Mühendisliği ülkemizde farklı bölümlere ayrılmış ve bölümleri bitiren öğrencilere Mühendislik ünvanı verilmektedir. Başlıca dallarını sayacak olur isek, Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Peyzaj Mimarlığı, Tarım Ekonomisi, Tarım Makinaları, Tarımsal Biyoteknoloji, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Zootekni bölümleri olarak alt bölümlere ayrılmaktadır.

 • Bahçe Bitkileri; Meyve sebze yetiştirilmesi konusunda.
 • Bitki Koruma; Yetiştirilen ürünleri hastalık ve zararlılardan koruma.
 • Peyzaj Mimarlığı; Park bahçe restorasyon ve düzenlemelerinde.
 • Tarım Ekonomisi; Zirai ürünlerin ekonomik boyutlarını.
 • Tarımsal Biyoteknoloji; Yeni ürün çeşitleri ve gelişimleri konusunda.
 • Tarımsal Yapı ve Sulama; Barajlar kanallar ve sulama alanları hakkında.
 • Tarla Bitkileri; Tahıllar ve Hayvan yemleri konusunda.
 • Toprak Bilimi Bitki Besleme; Mevcut toprağa ilaveler ile neler yapılabileceği konusunda
 • Zootekni Bölümü; Büyük ve küçükbaş hayvanlar hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar.

İlginizi çekebilir : Popüler Mühendislik Dalları

Hangi bölümü seçerseniz seçin öncelikle Ziraat mühendisi olmak için Toprağı hayvanları ve bitkileri sevmeniz gerekmektedir. Ayrıca Geceleyin pamuk bitkisinde sinek saymaya, yahut gündüz 65°C sıcaklıkta seraların içerisine girmeye, laboratuvar ortamında uzun vakitler çalışmaya hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Mezun olduğunuz vakit özel sektörde, üniversitelerde ve devlet kurumlarında iş imkanı mevcut olup, tercihiniz özel şirketten yana olur ise, ilerlemeniz daha kolay olur. Ama ne olursa olsun mesleğinizi sevmeniz gerekmektedir. Takım elbiseleri veya topuklu ayakkabıları bir kenara bırakıp, dizlere kadar çamurlar içerisinde çalışma merakınız ve zorlu şartlara göğüs germe imkanınız var ise bu iş tam size göre.

ziraat mühendisliği nedirZiraat Mühendisliği Öğrencilerine Öneriler

Bu sene tercih yaparak Ziraat mühendisi olacak öğrenci arkadaşlara başarılar dileriz.

İlk önce bazı yanlış duyumlar düzelterek işe başlamak istiyorum.

 • Derse girmezsen devamsızlıktan kalmazsın bir olay yoktur kalırsınız.
 • Laboratuar da devamsızlık yaparsanız devamsızlıktan değil bilemediğiniz sorudan kalmanız daha muhtemeldir.
 • Laboratuvardan kalırsanız final sınavına giremezsiniz.
 • Dersler ilk hafta başlamaz diye bir uygulama yoktur. Dersler genelde ilk hafta başlar ama öğrenciler gelmeyince ders işlenmedi sanırlar.

Bu açıklamalardan sonra Mühendislik öğrencileri için anlatımlara geçelim.

Mühendislik öğrencisi olmak ;

 • Normal insanların gördüğü şekilde değil farklı bir bakış açısı ile bakmak demektir. Yani görüleni değil de, görmeyeni görmek demektir.
 • Sosyallikten uzaklaşmak yerine farklı algılama yeteneklerinin gelişmesi demektir. Tarım arazisi görünce bak bu toprak yerine toprağı, iklimi, yağışı aklına getirerek bu sene ki verimin ne olabileceğini mevcut iklimdeki zararlıları hesaplayabilmektir.
 • Gezdiğiniz yerlerde insanların ilgisini çekmeyen şeyler ilginizi çekiyorsa bunda bir gariplik yoktur. Bakış açınız gelişmiştir. Otelde tatil yaparken eğer güneşlenirken güneş faktörü bilmem kaç olan yağ yerine bu çimlerin gübrelemesini eksik yapmışlar diyorsanız, siz Mühendis adayısınız. Çantanızda güneş enerjisinden telefon şarj cihazı, büyüteç, kareli ölçüm kağıdı, seyyar pH metre (asit baz ölçüm cihazı) kargaburun pense budama makası taşıyorsanız siz farklısınız. Doğa ile iç içe olmayı seviyor ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsanız, Ziraat mühendisi adayı olabilirsiniz.

Unutmayın; “Milli Ekonominin Temeli Ziraat’tir”  M.Kemal ATATÜRK

arıcılık malzemeleri

11 Yorum

guest
11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ahmet

Gökhan bey merhabalar ziraat mühendisi olmak için bütün bölümleri okumak şart mıdır

ümran

merhaba, benim sorum ziraat mühendisliği programları Türkiye de sadece iki üniversitede var fakat ziraat fakültesinde bölümler hemen hemen bütün üniversitelerde mevcut ikisinin mevzuniyetinde de ziraat mühendisi olarak mezun oluyorsun bu ikisinin farkı ne acaba ?

nurcan uluhan

Merhabalar köy hayatını hayvanları tarlada çalışıp hasat yapmayı çok seven 14 yaşında bir oğlum var ben elektrik elektronik mühendisliği için uğraşıyorum ama onun ilgi alanı bu değil ziraat mühendisliği onun için uygun olurmu akıllı tarım yaparak para kazanabilirmi hem para kazanacağı hem mutlu olacağı bir meslek olurmu diye araştırıyorum bilgi verirseniz sevinirim

büşra

Ziraat mühendisliği ile ilgili sade bir yazı olmuş. Çok teşekkür ederim Gökhan Bey. Ziraat alanı ile ilgili diğer yazılarınızı bekliyorum. Diğer yazılarınıza baktım. Çiftçilerimiz için güzel yazılar hazırlamışsınız. Belli başlı yapılan hatalarıda ele alabilirsiniz. Veya çifçilerin mahsüllerinden daha fazla kar alabilmesi için belli başlı püf noktalarını yazabilirsiniz. Çünkü daha önce bir yazınızı daha googledan bilgi ararken bulmuştum. Süt üretimi ile ilgiliydi sanırım.

Başarılar.

ayca

Bahcce bitkileri tarla bitkileri bitkikorumaya gore neden daha az tercih ediliyor bilgi verir misiniz diğerlerini secsek is bulamaz miyiz

erkan

Ziraat muhendisi biri olarak ve acikca soyluyorum. Mezun olunca is icin baktiginiz cogu yerin sahibi Ilk okul mezunu oluyor. Maaslar cok dusuk ve bircok arkadasim issiz yada maaslarini alamadi. Ben okuduguma pismanim.

murat karakuş

Tarım makineleri artık ziraat mühendisliğinin bir dalı değil. Tek başına bir mühendislik bölümü haline gelmiştir… Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisi olarak ifade edeyim ilk üç sene makine mühendisliği ile birebir dersler verilmekte ve dördüncü sene her türlü tarım makineleri ayrı bir ders olarak biz öğrencilere okutulmaktadır. Ayrıca diğer bölümlerin dersleri zorunlu seçmeli ders olarak verilmektedir.

ahmed dame

ziraat mühendisliği okuyan biri ileride kendi ülkesinde tarımla ilgilenen bakan olabilir

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?