Işık Hızı Zamanı Durdurur Mu?

5875
ışık Hızı Zamanı Durdurur Mu

Bilim insanları, akademik çalışmalar, belgeseller vb. yıllardır bizlere ışık hızının aşılamaz olduğunu ve ışık hızına ulaşan bir nesnenin sihirli bir şekilde zamanı durdurma gücüne sahip olduğunu söylerler. Peki bu ne kadar doğrudur? Işık hızı gerçekten zamanı durdurmaya yeterli midir?

Işık boşluktaki 299.792.458 metre\saniye hızı ile gerçekten muazzam bir hıza sahiptir. Ancak bu hızın ona zamanı durdurma yetkisini verdiği tam olarak söylenemez. Bir örnek ile açıklamak gerekirse, tan yeri ağarırken bir tepeye çıkıp güneşin doğuşunu seyretme fırsatınız olursa aslında izlediğiniz şey güneşin 8,44 dakika önceki hali olur. Bunun sebebi güneş ışınlarının aradaki mesafe yüzünden yeryüzüne kabaca 8,44 dakikada ulaşmasıdır. Aslına bakılırsa izlediğiniz şey size bir zaman yolculuğu kesiti sundu. Gördüğünüz şey sadece geçmişten bir anıydı. Ve bunun sebebi güneş ışınlarının zamanı durduramamasıydı… Zamanı durdurmak sizlere aynı anda birden fazla yerde bulunabilmeyi vadeder. Işık çok hızlı yapısı sayesinde çevremizde dolanırken ufak mesafelere kıyasla çok hızlı olabilir ve bu yüzden zamanı yavaşlatabilir ancak, mesafelerin çok büyük olduğu evrenimiz için oldukça küçük bir hıza sahip olduğunu da unutmamak gerekir.

Verdiğimiz basit örnekte bile ışığın dünyamıza ulaşması sekiz buçuk dakikaya mal olmuşken, komşu galaksimiz Andromeda’dan tutulan bir lazer ışığının bize ulaşması için 2,2 milyon yıl geçmesi gerekir. Bu bize zamanın ışıktan daha hızlı aktığının bir kanıtıdır. Eğer zaman ışığa göre durmuşsa güneşten dünyaya ulaşması için belli bir “zamana” ihtiyacı olmazdı. Eğer ışık hızı zamanla paralel olsaydı ışık bize 0 saniyede yani zamansız olarak ulaşırdı. Zaten zamanı durdurmak bunu gerektirmez miydi? Söz gelimi ışığın iki nokta arasında yer değiştirirken harcadığı süre zamanın ışıktan hızlı olmasından kaynaklanmaktadır. Buradan yola çıkarak ışığın güneşten dünyaya ulaştığı süre olan 8,44 dakika, ışık hızını ölçmekten ziyade zamanın ışıktan ne kadar hızlı olduğunu belirlemek amacıyla kullanılmalıdır. Zamanın hızı, ışık hızından güneş ile dünya arası mesafe olan 149,6 milyon kilometrede 8,44 dakika hızlıdır. Sonuç olarak ışık hızının zamanı durdurması imkansızdır. Evrenin mutlak hızı da ışık hızı değil zaman hızıdır.

Teşekkürler Mehmet ESER.

6 Yorum

 1. Benim merak ettigim şu, zamanı anlamlı kılan şey ışık değil midir?
  Eğer zaman dursaydi bu bütün fiziksel olgularinda durmasi anlamina gelecektir. Bu durumda gozumuze herhangi bir maddeden yansiyan ışık demeti ulasmayacaktir. Büsbütün bir karanlık içinde kalacaktik. Eger böyle olmuyorsa ve biz hala maddeleri gorebiliyorsak o zaman ışık doğasından hiçbir şey kaybetmemis demektir.
  Buda bizim algıladığımiz zamanin ustunde bir baska kapsayıcı zamanın aktiginida gösterebilir.

 2. benim anlamadıgım bi yer var:
  ışık hızına ulaşan cisinlerde zaman durur diye söylenir. güneşten çıkan ışık bizin elimizdeki kronometreyi neden durdursun. eger güneşten dünyaya ışık hızıyla bir kronometre yollicak olursak, kronometre fünyaya geldiginde o zaman kronomotrede 0 degerinin okunması lazım çünkü ışık hızında harektet eden cisim o, işte o zaman zaman durur (kronometre için sadece).

 3. Kesinlikle katılıyorum emrah arkadaşımıza. zaman olgusu, kütleye bağlı olarak değişim göstrebilirken, nasıl olurda ışık hızı gibi constant (sabit) bir kavram ile kıyaslanabilir. Ki bu durumda zamanın ölçülebilirliği bile muamma.
  Makaleniz amaca yönelik olmuş fakat büyük kavramsal hatalar var.

 4. Sen gercekten muhendismisin yada olacakmisin :) ben bir zaman makinesine binip gelecege gitsem sen ben gittim diye yaslanirmisin. Sen yavas olan bize gore hesap yapmissin. Bana isigin dunyaya ulastiginda ona gore kac saniye gectigini nasil biliyorsun. Gps uydularinin hizlari nedeniyle saatleri dunyadakine gore yavas calisiyor. Bunu biz dunyada zaman daha ya vas geciyor olarak mi goruyoruz. Ayrica eger senen soyledigin gibiyse duran ve istedigi hizda istedigi yone hareket eden iki nesne isigi nasil ayni anda ve hizda goruyor. Sen hic bir yerde muhendusim deme

  • Bu kadar sert olma kardes. Herkes senin gibi dusunseydi bir cok bilim adami su an yoktu…
   Birak adam felsefesini paylassin. Mantiginiza uymadiysa da lutfen nazik bir dille eleştirin…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.