it dalaşı nedir

6093
it dalaşı f22

İsmi argo gözükse de İngilizce ( Dog Fight) olarak bilirinir.

Peki İt Dalaşı nedir ?

Yıllardır haberlerde yahut sosyal medyada ”it dalaşı” olarak nitelendirilen havacılık haberlerini görüyoruz. Aslında bu dalaşın tarihi 1. Dünya Şavaş’ına dayanmaktadır. İt dalaşını iki farklı konuda inceliyebiliriz.

it dalaşı

İlk olarak; Kendi ülkesine ait pilotların kendi aralarında yaptıkları antremandır. İkinci olarak ise;  İki farklı ülkenin askeri uçakları, birbirine ateş etmeden silah sistemlerini karşılıklı kilitmeyi amaçlayan bir manevra taruzudur. İki rakip şavaş uçağının biri füze sistemine kitlelenene kadar devam etmektedir ve kitlenen uçak seri manevralarla kurtulmaya çalışmaktadır.

Eğer yapılan dalaştan kimse geri çekilmez ise, pilotların ateş etme izini ortaya çıkar. Bunun en yakın örneği  8 Ekim 1996 yılında Ege Sakız ağacı adası semalarında, Türk pilot (Nail Erdoğan) ile Yunan pilot (Thanos Grivas) girdiği uzun süreli it dalaşı sırasında Yunan pilot, füze sistemini kitleyerek Türk pilot Nail Erdoğan’ın ölümüne neden olmuştur. Akıllara ”Yunanistan Hava Kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetleri’nden güçlü mü?” sorusu gelmektedir. Asla böyle birşey mümkün değildir.

Şehit Yüzbaşı Nail Erdoğan anısına bir video:

alman ve ingiliz it dalaşı 1940

İt Dalaşı neden olmaktadır?

Genel olarak konuyu ele alıcaksak; Bu dalaş iki ülke arasında yaşanan sınır ihlal sonucundan kaynaklanmakdır. Türkiye’nin en çok it dalaşı yaptğı ülke komşumuz Yunanistan’dır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.