İt Dalaşı Nedir

İsmi argo gözükse de İngilizce (Dog Fight) olarak bilirinir. Peki İt Dalaşı nedir?Yıllardır haberlerde yahut sosyal medyada ”it dalaşı” olarak nitelendirilen havacılık haberlerini görüyoruz. Aslında bu dalaşın tarihi 1. Dünya Şavaş’ına dayanmaktadır. İt dalaşını iki farklı konuda inceleyebiliriz.

it dalaşı

İlk olarak; Kendi ülkesine ait pilotların kendi aralarında yaptıkları antremandır. İkinci olarak ise; İki farklı ülkenin askeri uçakları, birbirine ateş etmeden silah sistemlerini karşılıklı kilitmeyi amaçlayan bir manevra taaruzudur. İki rakip savaş uçağının biri füze sistemine kitlelenene kadar devam etmektedir ve kitlenen uçak seri manevralarla kurtulmaya çalışmaktadır.

Eğer yapılan dalaştan kimse geri çekilmez ise, pilotların ateş etme izini ortaya çıkar. Bunun en yakın örneği 8 Ekim 1996 yılında Ege Sakız ağacı adası semalarında, Türk pilot (Nail Erdoğan) ile Yunan pilot (Thanos Grivas) girdiği uzun süreli it dalaşı sırasında Yunan pilot, füze sistemini kitleyerek Türk pilot Nail Erdoğan’ın ölümüne neden olmuştur. Akıllara ”Yunanistan Hava Kuvvetleri, Türk Hava Kuvvetleri’nden güçlü mü?” sorusu gelmektedir. Asla böyle bir şey mümkün değildir.

Şehit Yüzbaşı Nail Erdoğan anısına bir video:

alman ve ingiliz it dalaşı 1940

İt Dalaşı neden olmaktadır?

Genel olarak konuyu ele alacaksak; Bu dalaş iki ülke arasında yaşanan sınır ihlal sonucundan kaynaklanmakdır. Türkiye’nin en çok it dalaşı yaptığı ülke komşumuz Yunanistan’dır.

İlker Coşkun
Eğitimimin 12 yılını Türkiye'de aldım ve üniversite eğitimimi yurt dışından gerçekleştiriyorum. Şuan havacılık ve uçak mühendisliği öğrencisiyim. Elimden geldiği kadar sizlerle bilgimi paylaşacağım.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar