Anksiyeteniz Ebeveynlerinizden Devralınmış Olabilir

1379
Anksiyet

“Beyin Taramaları Anksiyetenin Kalıtsal olabileceğini, endişeli ebeveynlerin sinirli ve depresif çocuk sahibi olmalarının olası olduğunu gösteriyor. “Yeni bir araştırmaya göre, stresle ilişkili hastalıklar ve depresyona duyarlılık anne-babanızdan miras olabilir.

Bir toplantıya geç kalma düşüncesi ya da kalabalık bir alışveriş merkezinde ayaklarınızı ayarlamaya çalışmak veya evde telefonunuzu unuttuğunuzu düşünüyorsanız avuç içlerinizde terleme yapar mı?

Kendinizi bu veya benzeri durumlarda bu tür bir stres yaşıyor bulursanız, o zaman suçlu genleriniz ve sorun kalıtsal olabilir. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden araştırmacı bir ekip,
Al yanaklı maymunların davranış kalıplarını inceleyerek endişeli mizacın kalıtsal olabilecek bir özellik olduğunu göstermiş. Rhesus maymunlarının anksiyete ifadeleri ve miras anksiyete belirtileri ile ilgili beyin bölgelerini haritalayan araştırmacılar, Rhesus maymunları üzerindeki bu araştırmalarının insanların yavrularında da depresyon ve anksiyetenin oluşma biçimini anlamada önemli bir bir araç olabileceğini, eğer tedavi edilmezse ileri yaşlarda diğer ruhsal hastalıklara yol açabileceğini belirtiyorlar.

Ekipten Dr. Ned Kalin , rhesus maymunlarının yavrularında riski modellediklerini,
çalışma sırasında beynin üç alanı arasında güçlü ve aşırı aktif bağlantının miras olan anksiyete davranışları ile ilgili olabileceğini gördüklerini belirtti.
Bu bölgeler (alnına yakın); Prefrontal korteks, limbik sistem ve orta beyin idi.

Sonuçlar, yaklaşık 600 rhesus maymunu üzerinde yapılan bir çalışma ile oluşturuldu. Anksiyeteyle ilişkilendirilen beyin-haritasını oluşturmak amacıyla, ekip maymunların en yüksek kan akımını alınan beyin bölgelerine bir işaretleyici verdi. Maymunlar hafif stresli oluşturacağı bir duruma maruz bırakıldı. Sonra da maymunlara pozitron emisyon tomografisi (PET) taraması kullanıldı.

Dr Kalin, deneylerin sonucunda Miras anksiyete yakalanma olasılığının kabaca % 30 olarak bulunduğunu belirtti. Aile ağacında beyin fonksiyonları ve anksiyete ile ilgili bireysel farklılıklarıinceleyerek sorumlu beyin bölgeleri (aşağıda) belirtilmiş.

Anksiyeteniz  Ebeveynlerinizden Devralınmış OlabilirAyrıntısı ile üç hayati beyin bölgesi yani amigdala, limbik beyin korku merkezi ve prefrontal korteks.

Kaynak:

iflscience.com/brain/anxiety-may-be-transferred-parent-child
dailymail.co.uk/sciencetech/article-3151227/Anxiety-HEREDITARY-Brain-scans-reveal-anxious-parents-likely-nervous-depressed-children.html

Yazımızı Beğendiniz mi?
Önceki İçerikBilimsel Bilgi Testi 1
Sonraki İçerikJeoloji Mühendisliği Maaşları
Hülya Reis

“İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunu- Radyobiyolog”

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.