Ana Sayfa Bilim Karbon Emisyonu Nedir

Karbon Emisyonu Nedir

Günümüzde karbon emisyonu bilim insanlarının çözmeye çalıştığı önemli bir sorundur. Karbon emisyonu, atmosfere yayılan karbondioksit (CO2) gazının miktarıdır. Doğal yollarla atmosfere tonlarca karbondioksit yayılır. Doğal karbon emisyonunun en büyük kaynağı, okyanuslar ile atmosfer arasındaki karbondioksit değişimidir. İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler solunum işlemi sırasında karbondioksit yayarlar. Bunlarla birlikte, doğada ölen hayvan ve bitkiler toprağa karışırken atmosfere yine karbondioksit karışır. Ancak bunların hepsi doğal karbon emisyonudur ve milyonlarca yıldır doğa bu dengeyi sağlamaktadır.

karbondioksit Emisyonu

İnsanlık ise bu dengeyi sağlamakta doğa kadar başarılı değildir. Kömür, doğalgaz ve petrol gibi fosil yakıtların taşınması, rafine edilmesi ve kullanılması sırasında atmosfere karbon ve diğer sera gazları yayılır. Fosil yakıt kullanan taşıtlar da karbon emisyonunu artıran nedenlerden biridir. Ayrıca tarım alanları, yollar, yeni yatırımlar ya da yakacak olarak kullanmak için birçok ağaç kesilmektedir. Ağaçların kesilmesi doğal yaşam için de tehlikelidir. Son yüzyıl içinde doğadaki hayvan türlerinin birçoğu ya tükenmiş ya da tükenme tehlikesi altında bulunmaktadır.

Atmosferdeki Sera Gazlarının Oranları

Atmosferdeki Karbondioksit Miktarının Artışı

Dünya atmosferindeki karbondioksit miktarı zirveye ulaştı. Mayıs 2019 tarihinde Hawaii’de bulunan gözlem laboratuvarı dünya atmosferindeki karbondioksit miktarının 415.26 ppm (parts per million) değerine ulaştığını açıkladı. Durumla ilgili açıklama yapan yetkililer, bu durumun insanlık tarihinde bir ilk olduğunu söylediler. Atmosferdeki karbondioksit miktarı bundan yalnızca birkaç yıl önce 400 ppm değerini geçmişti. 2017 yılında ise 410 ppm değerine kadar ulaşmıştı. Yetkililer bu yükselişin kaçınılmaz olduğunu belirttiler. 2019 yılı için 2.5 ile 3 ppm’lik bir artış daha bekleniyor.

1960 yılından itibaren atmosferdeki karbondioksit miktarı
1960 yılından itibaren atmosferdeki karbondioksit miktarı

1910 yılında atmosferdeki karbondioksit miktarı 300 ppm seviyesindeydi. Ancak, üzerinden yüzyıl geçmeden bu değer 400 ppm seviyesine ulaştı. Atmosferik karbondioksitin bu hızla yükselmesi dünya atmosferinin kalınlaşmasına ve sera etkisinin artmasına yol açmaktadır. Sera etkisinin artması ise başta küresel ısınma olmak üzere birçok doğa sorununa neden olmaktadır.

10 bin yıl içindeki atmosferik karbondioksit değişimi
10 bin yıl içindeki atmosferik karbondioksit değişimi

Alınması Gereken Önlemler

Karbon emisyonunu azaltmak için yapılması gereken en önemli şey fosil yakıt kullanımını azaltmaktır. Her geçen yıl dünya üzerindeki otomobil sayısı artmaktadır.Yakın mesafeler için bisiklet kullanmak ya da toplu taşımaya binmek kişisel olarak yapabileceğimiz şeylerin başında gelir. Ayrıca, fosil yakıt kullanan otomobiller yerine karbon emisyonu 0 olan elektrikli araçları tercih etmek de karbon emisyonunu azaltmaya yardımcı olacaktır. Günümüzde özellikle bu alanda gelişmeler vardır. Elektrikli araç üreten firma sayısının artması, bazı şirketlerin üretim tesislerinde yenilebilir enerji kullanması bu gelişmeler arasında sayılabilir. Ancak fosil yakıtları tamamen hayatımızdan çıkarsak bile dünyamızın toparlanabilmesi için uzun bir süreye ihtiyacı olacaktır.

Kaynaklar: ScienceAlert, EarthHero, EPA

arıcılık
Önceki İçerikSar Değeri Nedir
Sonraki İçerikArı Türleri ve Çeşitleri
Avatar
Göksel Doğan
Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Otomasyon sistemleri, kumanda devreleri ve enerji depolama sistemleri başta olmak üzere, ilgi duyduğum konularla ilgili hazırladığım yazıları sizlerle paylaşmayı amaçlıyorum.

1 Yorum

 1. Öncelikle bu kadar önemli konu nasıl 300 okunmada kalır. Aleyna tilki tweet atsa on bin kişi paylaşır.
  Sonralıkla Türkiye ve Dünyayı kurtaracak tüm projelerimi yorumlarda paylaşıyorum.
  Bu site linkleri paylaşılmalı okunma artmalı.
  4 -Termonükleer santraller için katalizör modeli.

  Katalizör ekleyerek döteryum füzyonunu 100 milyon dereceden 100 bin derece ısıya indirmek mümkündür. Bu sayede plazma kararlı kalır. Akdenizden Amazon kadar içme suyu kanalı buharlaştırarak elde etmek Sahra çölünü tarım arazisi yapmak mümkün olur.

  Katalizör olarak Tungsten, Demir, Nikel ve Karbon kullanılır. Elektro manyetik alan içindeki plazmaya yüksek voltaj boşaltılır. Karbon hem katod hem anod olma özelliği ile elektiriği emer ve yayar. Elektirik arkı oluşturur. Tungsten x ışınımı yayar. Demir ve nikel manyetik alanı odaklar aynı elektro manyetik alan gücü ile daha kuvvetli manyetik alan elde edilir. Büyük atom çekirdekleri Tungsten demir nikel karbon döteryumu sıkıştırır. Elektirik arkı ile manyetik alan içinde nano boyutlu milyarlarca noktada ısı 100 milyon derece olur. Bu noktalarda füzyon gerçekleşir. Açığa çıkan protonlar demir nikel iyonları tarafından yavaşlatılır ve döteryumu trityuma çevirir. Sınırlı triyumu yapay üretme olanağı dünyanın enerji sorununu çözer. Karbon nötronları yavaşlatır ve he 3 oluşumu sağlar. HE3 ve trityum kolayca birleşir ve helyum oluşur. Homojenliği sağlayacak detayları vermedim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar

Yeni Yorumlar