Karbon Mühendisliği Nedir

31196

Bu yazımda belki de bir çok insanın henüz duymadığı karbon mühendisliği hakkında bilgi vermek istiyorum. Karbon mühendisliği yeni gelişen bir mühendislik dalı olmakla birlikte, atmosferdeki karbondioksit gazını azaltmayı hedefleyen, karbon salınımını kontrol altına almaya çalışan, düşük karbonlu yakıt araştırması yapan, doğrudan karbon yakalama ve karbonun yakıta dönüştürülerek ticarileşmesini amaçlayan bir mühendislik dalıdır. Bildiğiniz üzere atmosferdeki karbondioksit ve metan oranlarındaki artış dünya yüzeyinin sıcaklığını yükseltmektedir ve kutuplara yakın buzların erimesine yol açmaktadır. Buzlar eridikçe yerlerini kara veya sular almaktadır. Kara ve suların buza oranla daha az yansıtıcı olması güneş ışınımı emilimini arttırmakta ve dolayısıyla buzullarda daha fazla erimeye yol açmaktadır. Tam bu noktada önlemlerin, uygulamaların, reklamların yerini karbon mühendisliği almaktadır. Nedeni ise mühendisler karbonu atmosferden çekebilmeyi, enerji kaynağı olarak kullanabilmeyi amaçlıyor.

Karbon Mühendisliği

Karbon Mühendisliğine yatırımlar son yıllarda artmıştır ve Kanada’da bağımsız bir şirkette (Carbon Engineering) kurulmuştur. 2009 yılında kurulan bağımsız Karbon Mühendislik şirketi milyoner Bill Gates ve Murray Edwards dahil olmak üzere bir çok özel yatırımcı tarafından finanse edilmektedir. Bu şirket Karbon salınımını azaltmak ve dönüşümünü sağlamak amacıyla bir çok araç geliştirmiştir. Aşağıdaki resimde karbon miktarını azaltmak amacıyla kullanılan etkin bir filtre sistemi görülmektedir. Atmosferdeki konsantrasyon çok yüksek olduğu için kolay karbondioksit yayan binalardan doğrudan karbon emilimi yapmak ayrıca gereklidir. Araçlar durağan olmadıkları için bu sistemler ulaşım araçlarından ziyade statik sistemler için uygundur.

kardon mühendisliği

Karbondioksit ayrım membranı sayesinde, karbondioksit ayrılır ve ardından bir sıvı karışımı ile hapsedilir. Karbon Mühendislerinin çalışmalarına göre karbondioksit saf karbona dönüştürülecek, karbon ayrıştırmak için gerekli enerji güneş enerjisinden, rüzgar enerjisinden, nükleer enerjiden, doğal gazlardan ya da karbonu kullanabilen yenilenebilir bir enerji ile sağlanacak. Yani Karbondioksiti atmosfere salmadan hem ayrıştıracağız hem de yenilenebilir enerji girdisi olarak kullanacağız. Gayet mantıklı değil mi?

karbondioksit özümlemesiİzole edilmiş karbondioksit, suyun elektrolizi ile elde edilen hidrojenle tepkime vermesi içindir. Karbondioksit ve hidrojen kullanılarak hidrokarbon üretilebilen yeni teknolojiler kullanılabilmesi amaçlanmaktadır. Atmosfere salınan Karbondioksit bu sistem sayesinde emilir, karbona dönüştürülür, karbon hidrojen ile beraber Hidrokarbon hatta jet yakıtı elde edilmek amacıyla kullanılır, Hidrokarbonlar da bildiğiniz gibi Doğal gaz dediğimiz yakıt türüdür. Temel amaç budur.

izole edilmiş karbondioksit

Ağaçlar daha “yeşil” bir çözüm gibi görünebilir ama bu süreç 1000 kat daha az alan gerektirir ve sistemin güzelliği ağaçların nerede, nasıl, ne sürede büyümesi gerektiğini düşünmek yerine, sistemin basitçe nereye yerleştirilebileceğini düşünmektir. Bu sistemin yerleştirebileceğimiz alanlar bitkilerin az olduğu(çünkü karbondioksit’i fotosentez yapmak için kullanırlar), etrafta hidrojen sağlamak amacıyla suyun bulunduğu yerler olmalıdır. Eğer bu sistemi çölde kuracaksak havadan ve topraktan su çekmek için ekstra sistemler gerekmektedir.

Karbon Mühendisliği İlgili Video

1 Yorum

 1. BENCE BUNUN YERİNE AĞAÇ DİKSELER DAHA FAYDALI İŞ YAPMIŞ OLURLAR. HAVAYI EMİP TEMİZLEMEK İÇİN KULLANILAN ELEKTRİK İÇİN DE KARBONDİOKSİT SALINIMI OLUR. BU NEDENLE ELDEN GELDİĞİNCE AĞAÇ DİKİLMELİ Kİ AĞAÇLAR ORTAMI TEMİZLER HEM DE BEDAVA BU İŞİ YAPARLAR.
  AĞAÇLAR BAŞKA HANGİ FAYDALARI SAĞLAR
  1 – OKSİJEN ÜRETİMİ VE ÇEVRİMİ;
  2 – FOTOSENTEZ, BESİN ÜRETİMİ VE ÇEVRİMİ;
  3 – EKOLOJİK SİSTEM, YAŞAM ORTAMI ÜRETİMİ VE ÇEVRİMİ;
  4 – YAĞMUR ÜRETİMİ VE ÇEVRİMİ;
  5 – İKLİM DENGELEYİCİLİĞİ;
  6 – TOPRAĞIN SABİTLENMESİ VE YAŞAM ZİNCİRİNİN GÜVENLİĞİ;
  7 – HUZUR-SÜKÛNET-BARIŞ ENERJİLERİNİN ÜRETİMİ VE ÇEVRİMİ;
  8 – GALAKTİK ORTAMLARLA İLETİŞİM, TESİR AKTARIMI;
  9 – DEVALAR-PERİLER-MELEKLER İÇİN YERLEŞKE OLMA;
  10- ŞİFA UNSURLARININ ÜRETİMİ VE CANLILIĞA SUNULMASI;
  11- YERYÜZÜ İLE GÖKYÜZÜ ARASINDA DENGELEYİCİLİK;
  12- BÜYÜ-SİMYA-SPİRİTÜELLİK KONULARINDA İLHAM VE TESİR AKTARMA;
  13- KARŞILIKSIZ VERME, HİZMET, BİRLİK VE BÜTÜNSELLİK KONULARINDA İLHAM VE TESİR AKTARMAK
  Yusuf YAMAN

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.