Yeni Rulman Tasarımı

3694
yeni rulman tasarımı

Merhabalar bu yazımda sizlere yeni japon işi bir rulman tasarımı hakkında bilgi vermek istedim. Sizler farkında olmayabilirsiniz ama, Dünya’da çoğu dairesel veya eksenel hareketlerde küçük bilyeli rulmanlar kullanılır. Öncelikle rulman nedir, bunun hakkında bilgi verelim. Rulman sürtünmeyi en az seviyeye indiren, hareketli sistemde bulunan parçalar grubudur. Rulmanlar plastik veya metal olabilirler. Plastik rulmanlar, metal rulmanlara göre daha fazla sürtünme kuvveti uygular. Plastik rulmanlar daha çok model araçlarda kullanılmaktadır.

Bir Japon mühendislik firması Coo Space’in tasarladığı yeni rulmanların sürtünme katsayısı sıradan rulmanlara göre 10 kere daha düşük olduğu ve bu performans için yağ kullanımı veya ek gereçlere gerek duyulmadığı bildirildi.

Klasik rulmanlardan farkı iç rayın yüzeyine küçük çentikler bulunmaktadır. Bu çentikler diğer bilyelerin birbirleri ile sert bir şekilde sürtünmesi engellemektedir. Ayrıca bu çentikler sisteme hafif bir hızlandırma katmaktadır.

Çoğu bilyalı rulman topların kendi yerinde kalması için tutma braketleri (kafes) denilen şeylere güveniyor. Bu tutucular esasen bilyaların etrafında onları sabitler ve birbirleri içerisindeki darbelerden kendilerini korur. Burada ki aralık rulmanın düzgün çalışması için çok önemlidir. Ayrıca sistemin içine ilave gres koyularak sürtünmenin azalması sağlanır. Rulmanlar genellikle metal veya plastikten yapılmış kafeslere sahiptirler.

Diğer taraftan, Coo Space’in bağımsız merkezi olmayan Rulmanı, herhangi birşeye gerek duymaz. Rulmanın bilyaları arasındaki boşluğu korumak için tutucu kullanmak yerine şaşırtıcı basit bir tasarım özelliğini kullanır: divots (Girinti). Dış ray yüzeyinde bir dizi küçük girinti veya çıkıntılı yapı bilyaların sürekli olarak yavaşlamasına ve çok hafif hızlanmasına neden olur. Böylece bilyaların çarpışmadan yuvarlanmasını (klasik rulmanlarda bilyaların arasındaki mesafe kafes ile korunuyordu) etkin bir şekilde sağlamış olur. Kafessiz yapı daha az sürtünme ve dönme için daha düşük enerji harcanması anlamına geliyor.

Şuan sadece bu rulman tasarımının prototipi bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda üstünde çalışılarak piyasaya  sürülmesi hedefleniyor. Tasarımda Leonardo da Vinci’nin tasarımlarından esinlendiği söylenmektedir.

Rulman ile ilgili aşağıda ki videodan daha fazla bilgi alabilirsiniz. Tasarım hakkında ki yorumlarınızı hemen aşağıdan bizim ile paylaşabilirsiniz.

Rulman Tasarımı


Daha Fazla Bilgi İçin:

Video 1: Çalışmaların Kıyaslanması

https://www.youtube.com/watch?v=E8N3N96gNlA&feature=youtu.be

Video 2: Mühendisler İçin Laboratuvar Çalışma Örneği

Video 3: Çalışma Prensibi

Video 4: Uygulama Alanları

https://www.youtube.com/watch?v=3C1FcwBzucQ&feature=youtu.be

Video 5: Başlangıç Problemleri

Üye Yorumları:

Rulmanda sürtünme katsayısını 10 kat azalması bir devrim niteliğinde. İçten yanmalı ve elektrik motorlarına uygulanabilirse daha yüksek beygir güçlerine, yakıt tüketimi düşüşlerine ve tork artışlarına hazır olun. – İllker Dg

Dış çeperde rulman bilyerinin anlık olarak sürtünme oranını düşürmüş evet bu mantıklı sürtünmesiz ve yalıtılmış ortamda sonsuz döngüyü elde edebilirdi lakin burda rulman ton seviyesinde G kuvvetine + oturduğu kasnağın yükünü taşıyacak, ki bu durumda ısınma ve yıpranma katsayısı artacak rulman ömrü kısalacak metalin yapısını değiştirelim karpit destekli birşeyler yapalım, o zaman da maaliyeti normal bir rulmanı geçecek fiyat performans sınıfta kaldı bence. –Mustafa Acar

Rulman ihtiyaç duyulan yerlere özel tasarlanan daha sonra benzer yerlerde geliştirilerek normlaştırılan bir üründür. Rulman sürekli kendisini yeniliyebilen yapılara sahiptir. Japon firma gereksinim sonucu yeni rulman tipini dizayn etmeyi akıl etmiş. Bilindiği üzere nümerik kontrollü tezgahlarda hassasiyet sınırı gittikçe daralan isteklerle dolu. Servo motorlarda daha iyi kontrol sağlıyabilmek için hassas, hızlı, sessiz, kapalı konstrüksiyonlarda daha az yağlama ihtiyacı gerektiren rulmanlar başarılı olacaktır. – Alaattin Nejdet Çelebioğlu

Önceki İçerikGeleceğin Şehir Arabası EO Smart
Sonraki İçerikKristalografi Nedir
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim. Bütün yorumlara cevap vermeye çalışıyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.