Ana Sayfa Bilim Gümüşün Antibakteriyel Özelliği Kullanımı

Gümüşün Antibakteriyel Özelliği Kullanımı

Merhaba sevgili mühendis beyinler okuyucuları, bu yazımda sizlere gümüşün antibakteriyel özelliği hakkında bilgi vereceğim.

Bakteriler ve mikroorganizmalar gözle görülemeyen canlılardır. İnsanlar üzerinde hastalıklara, ölümlere yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra yemeklerimizde, bitkilerimizde olumsuz ve istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir. Tekstil ürünleri içinde bakteriler ve bazı mikroorganizmalar çürümelere ve bozulmaya yol açmaktadır.

Gümüşün Antibakteriyel Özelliği

İnsanoğlu, mikroskobun keşfi ve bilimin gelişmesiyle bakterileri, virüsleri ve mikro boyutlardaki canlıları da tanımaya başlamıştır. Daha sonra bilim insanları, insanları hastalığa sürükleyen yiyeceklerimizi bozan ve giysilerimizin (özellikle pamuklu) çürüten bakteri ve organizmalara karşı önlem almak istemiştir.

Mısırlılar mumyalamak için kullandıkları kumaşları; belirli inorganik tuzlar ve baharatlar ile korumuşlardır. Sonraları 2. Dünya savaşında anti bakteriyel olarak kullanılmak üzere antimon tuzları, bakır, balmumu kullanılmaya başlanmıştır. Polimer malzemelerin keşfi ile de anti bakteriyel ürünlerin üretimi kolaylaşmış ve gelişmiştir.

Öncelikle, bakterilere karşı etkin olan maddelere antibakteriyel, mantarlara karşı etkin olan maddelere antifungal, virüslere karşı olan maddelere ise antiviral ismi verilmektedir.

Bilim adamları tarafından ağır metallerin (çinko, gümüş, altın, bakır) antibakteriyel etkisi yıllardır bilinmekteydi. Ancak ağır metallerin toksik etki göstermesi, alerji veya ağır hastalıklara neden olduğu için zamanla bu metallerin kullanımı azalmıştır. Biri hariç “Gümüş”.

Yapılan araştırmalar sonucu gümüşün çok güçlü bir antibakteriyel olduğu ve toksik etkisinin çok az olduğu saptanmıştır. Bunun üzerine bilim çevresi, tıp ve tekstil alanında fazlasıyla kullanılan gümüş ve gümüş iyonlarını bizlere sunmuştur.

Gümüş iyonları nasıl etki göstermektedir?

Gümüş iyonlarının mikroorganizmalar üzerinde nasıl bir etki yaptığı tam olarak anlaşılamamıştır. Lakin yapılan çeşitli araştırmalar sonucu, gümüş iyonlarının hücum ettiği bakteri, mantar veya virüs hücrelerinin solunum sistemini devre dışı bıraktığı ortaya çıkmıştır.

gümüş iyonları nasıl çalışır

Hayatımızda antibakteriyel olarak gümüş!

Evet, aslında farketmesekte aldığımız birçok üründe antibakteriyel olarak gümüşün kullanıldığını görmekteyiz. Çok çeşitli alanlarda anti bakteriyel olarak gümüş; tekstil, gıda sanayi, mutfak araç gereçleri, ticari amaçlı satılan anti bakteriyel ürünlerde kullanılmaktadır.

İlk olarak PVC yer döşemesi, gümüş iyon katkılı

gümüşün antibakteriyel özelliği
gümüşün antibakteriyel özelliği

Sadece çorap deyip geçmemek gerekir. İşte bu da tekstil teknolojisi sayesinde nano gümüş iyonlarının kumaşa uygulanması ile üretilmiş çoraplardır. Gümüşün antifungal yani ayaklarınızda oluşan mantarları engellemesi ve koku yapan bakterileri öldürmesidir.

gümüş iyonlu çorap

Tabi ki evimizde bulanan her gün yattığımız yataklarımız da antibakteriyel özellik göstermesi istenebilir. Yatak üstünde ki kumaşa uygulanan nano gümüş iyonları aynı zamanda stresi de azalttığı söylenebilir.

gümüş iyonlu yatak

Kullanımı bu kadar geniş olması ürün sayısını bir hayli arttırmaktadır. Bizler hasta olmamak için dikkat etmekte ve korunmak istemekteyiz. Bu yüzden gümüş iyon katkılı ürünler bizlerin kullandığı her yerde kullanılmaktadır.

arıcılık malzemeleri
Çağatay Özada
Çağatay Özada
Ege Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği A.B.D. yüksek lisans eğitimi almaktayım. Nano malzemeler ve biyo malzemeler,biyomedikal görüntüleme sistemleri,radyofarmasi ve nükleer uygulamalar alanında araştırmalar yapmaktayım. "Bir bilim insanı olmak, evreni her yönüyle sevmek demektir."

6 Yorum

  1. Makalenizi ilgiyle okudum, Hocam bir sorum olacak, gümüş kaplama yapıldığında da aynı etkiyi gösteriyor mu?

  2. BENDE 7 YILDIR MRSA BAKTERİSİNDEN ÇOK ÇEKTİM AMA EN SONUNDA BU DERTTEN S İLE KURTULDUM . TEŞEKÜRLER

  3. BENDE UZUN SÜRE OSTEOMYELİT NE MRSA ' DEN ÇOK ÇEKTİM , AMA EN SONUNDA BU DERTLERDEN KURTULDUM.TABİ EN AZ 6 AY SÜRE İLE SIVA DERM GÜMÜŞSUYU İÇTİM .

  4. En önemli ve etkili kullanım şeklini eklemeyi unutmuşsunuz sanırım. Kolloidal gümüş suyu olarak dünyada milyonlarca insan bundan fayda görmekte. Sahip olduğu özellikler dolayısıyla hastalıklardaki kullanımı da oldukça kapsamlı. Ve Türkiyede de Siva Derm markasıyla üretimini yapan bir firma var.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

İnşaat Teknolojisi Bölümü Maaşları

İnşaat teknolojisi bölümü inşaat sektörünün giderek gelişmesiyle beraber ortaya çıkan bir bölümdür. Bölümden mezun olanlar çeşitli kurumlar da ve iş sahalarında iş bulabilir. İnşaat...

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım mühendisliği maaşları çalışılan firmadan, kişinin kendini ne kadar geliştirdiğine kadar değişen faktörlerle değişkenlik gösterebilmektedir. Yazılım mühendisliği nedir? Yazılım mühendisliği, kullanıcının isteklerini göz önünde bulunduran ve...

Hidrojeoloji Mühendisliği Maaşları

Mühendislik dünya çapında önem kazanmış ve eğitim alanında da kendisini kanıtlanmış bir olgudur. Mühendis olabilmek için öncelikle analiz ve devinişsel, motor beceriye sahip olmak...

Mimarlık Maaşları

Bu yazımızda mimarlık maaşları hakkında bilgiler verdik. Mimarlık Türkiye’nin en önemli sektörlerinden bir tanesidir. Yeni ve eski mimarlarla beraber, doğa affetlerine dayanıklı ve uzun ömürlü...