Kasislerden Elektrik Üretimi

Hergün geçtiğimiz kasisler artık elektrik kaynağı olacak… Kasislerden elektrik üretimi nasıl olur?

Eminim ki bu fikri daha önce düşünen Mühendis adayları olmuştur. Ancak kime niyet kime kısmet diyerekten yazıma başlıyorum ve projeyi hayata geçirenleri de tebrik ediyorum.

Günümüzde enerji kaynakları hızla artan nüfusla birlikte sürekli azalmaktadır. Bu da insanoğlunun yeni kaynaklar aramasına ve alternatif enerji kaynaklarına yönelmesine neden olmuştur. Bu yazımda alternatif enerji kaynaklarına ve tabiri caizse “bir taşla iki kuş vurmak” deyimine örnek olabilecek bir konuyu ele alacağım.

Hergün binlerce aracın geçtiği ve araç sahiplerinin nefret ettiği kasisleri hepimiz biliriz. Kasislerin yapılış amacına bakacak olursak sürat yapmayı engellediği için kaza riskinin de azalmasını sağlayan mantıklı bir yol diyebiliriz. Bu bağlamda faydalı olduğunu söylemek mümkün. Peki bunun yanında kasislerden daha fazla yararlanabilir miyiz?

Elbette kasislerden daha fazla yararlanabiliriz.

kasislerden nasıl elektrik üretilir

Sistem nasıl işliyor, kasislerden nasıl elektrik üretilir ?

Kuvvet-basınç ilişkisini inceleyecek olursak basıncın birim yüzeye etkiyen dik kuvvet olduğunu söyleyebiliriz. Yani bir yüzeye dik kuvvet etki ettikçe o noktada bir basınç oluşacaktır.

Bir aracın kasis üzerinden geçtiğini düşünürsek aracın ağırlığıyla doğru orantılı olacak şekilde oluşan etki, kasisin altına kurulmuş sistem sayesinde hava basıncına çevrilir ve bu basınç depolanır. Depolanan basınç ise kinematik motor yardımıyla jeneratörün de dönmesini sağlayarak enerji üretir.

Peki şimdi de şu ana kadar gördüğünüz en yoğun araç trafiğinin olduğu caddeyi düşünün. Dakikada onlarca araç geçiyor ve bu projeye göre hepsi potansiyel enerji kaynağı diyebiliriz. Bunu rakamlara dökecek olursak bu sistem ile 1,5 tonluk araçtan yaklaşık 500 Wattlık güc üretiliyor. Günün yoğun saatlerinde dakikada ortalama 100 aracın geçtiği bir caddeyi düşünelim ve bu da 1 saatte üretilen gücün 2.7 Megawatt gibi çok yüksek bir seviyeye ulaşacağını gösteriyor.

elektrik

Hangi alanlarda kullanılabilir ?

Bu projenin kullanım alanı olarak genelde sokak lambaları ve trafik lambaları düşünülmüştür. Elbette dileğimiz bu sistemin bir an önce hayata geçirilerek bir nebze olsun enerjiden tasarruf edebilmeyi sağlamak.

Bir taşta 3 kuş mu? Neden olmasın ?

Bahsedeceğim konu henüz projelerde yerini almamış ancak ilerleyen zamanlarda mutlaka bu sistemde yerini alması gerektiğini düşünüyorum. Yazımın başında da belirttiğim gibi, kasislerden en çok rahatsız olan kişiler elbette sürücülerdir. Çünkü hiç kimse yeni aldığı aracıyla bir kasisin üzerinden hızla geçmek istemez herhalde. Hepimizin bildiği gibi kasisler genel olarak betondan veya esnek olmayan sert bir maddeden yapılır. Bu sistemde de elbette çok sert cismin olduğu bir yapı düşünülmedi ancak bir yaylı sistem de düşünülmedi…

Yani çok yavaş geçilmediği sürece aracı az veya çok yıpratabilme ihtimali hala mevcut. Buna çözüm olarak ise benim fikrim, kasislerin aracı sallamayacak şekilde hafif yaylı sistemle dizayn edilmesidir. Amortisörün işlevi gibi düşünebiliriz bunu. Bu sayede araç sahipleri de bu durumdan eskisi kadar yakınmayacaklardır.

Serkan Yazak
Serkan Yazak
Makine Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Eğitimimi Almanya'da sürdürüyorum. İleri Seviye Almanca biliyorum. Otomotiv Sektörü ve genel olarak Makine Endüstrisi ilgi alanımdır.

7 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?