Ana SayfaFizikMaddenin Ölçülemeyen Özelliği

Maddenin Ölçülemeyen Özelliği

Kütle, Hacim ve Madde Arasındaki İlişki

Genel kültür kapsamında merak edilen konulardan biri de maddedir. Madde, kütle ve hacim birbirini tamamlayan bir bütündür. Kütle değişmeyen madde miktarıdır. Hacim ise uzayda yer kaplayan her şeydir. Kütlesi ve hacmi olan duyu organlarıyla algılanan, canlı ve cansız tüm varlıklara verilen isme madde denir. Hava, su, toprak birer maddedir.

Madde ve Özellikleri

Her maddede var olan özelliklere ortak özellikler denir. Kütle, hacim, eylemsizlik ve tanecikli yapı her maddede bulunan ortak özelliklerdir. Kütlesi ve hacmi olan maddeler  ölçülebilir özelliklerdir. Gözle görülebilen madde olduğu gibi gözle görülemeyen maddelerin varlığı, duyu organlarında oluşturduğu etkilerle anlaşılır. Renk ve şekil, koku, saydamlık, tat, sertlik ve yumuşaklık, düzgün ve pürüzsüzlük gibi maddeler görülebilen ve hissedilebilen maddelerdir.

madde ve özellikleri

Ele alınan bir maddeyi ağır ya da hafif diyerek sadece  tahminde bulunmuş olunur. Belirlenen ölçü birimleri kullanılarak kütle ve hacim ölçülür. Madde olarak nitelendirilen varlıkları ölçmemiz mümkündür. Pazardan  alınan  sebze ya da meyveleri kütlelerinden dolayı eşit kollu terazi ile ölçülür. Zeytinyağı  gibi sıvı maddeler ise litre ile ölçülür. Eğer ki katı bir maddenin düzgün bir şekli yoksa hacmi dereceli silindir ile ölçülür.

maddenin özellikleri

Ölçülemeyen Madde Özelliği!

Ölçülebilen maddeler olduğu ölçülemeyen madde özellikleri de vardır. Renk, koku, saydamlık, pürüzsüzlük, tat, ölçülemeyen özelliklerdendir. Bunları ölçmek şimdilik pek mümkün değildir. Bu özellikler görülür ve hissedilir. Örnek olarak bir özellik ele alınacak olursa maddenin kokusu havada çözülür ve moleküllerinin koku verici olmasından dolayı koku algılanır. Her maddenin kendine has bir kokusu vardır.

Meyvelerin, çiçeklerin bir kokusu varken suyun, demirin bir kokusu yoktur. Koku alma hissi fizyolojik ve psikolojik fazdır. Maddelerin kokusu, sertliği, esnekliği, saydamlığı, matlığı, pürüzlülüğü, rengi kişiden kişiye değişebilir. Bu gibi özellikler ölçülemediği için sayılarla birimlerle de ifade edilemez. Analitik ya da objektif olarak ölçümü yapılması olanaksızdır. Bu maddeleri ayırt etmek için ölçülen özelliklerinden yararlanılır.

Sevil Kutlu
Sevil Kutlu
Merhabalar ben Sevil Kutlu. Mühendis Beyinler'de sizlere bilgilerimi ve tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?