Ana Sayfa Tarım ve Gıda İneklerde Süt Verimi Nasıl Artırılır

İneklerde Süt Verimi Nasıl Artırılır

Daha önceki yazımızda girdi maliyetlerinin arttığından ve üreticinin bu konuda dikkatli olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bir önceki yazım süt ve yem arasındaki ilişkilere göz atmayı unutmayınız. İneklerde süt verimi neden düşer ve ineklerde süt verimi nasıl artırılır? Büyükbaş hayvanlarda süt verimine etki eden faktörleri sıralamak istersek;

Süt veriminde kalıtsal karakter etkisi % 30-35, çevre faktörünün etkisi ise %65-70 dir.

Irk: Özellikle büyükbaş hayvanların süt verimini belirleyen en büyük etmenlerden birisi de unsur hayvanın ırkıdır. Ülkemizde en fazla bulunan kültür ırklarımız Holstein, Simental ve Jersey ırklarıdır. Bu ırkları açmak gerekirse kısaca;

 • Holstein ırkına siyah alaca da denmektedir. Siyah alacanın elde edildiği ülke Hollanda’dır. Süt sığırlarının en verimli türlerindendir.
 • Jersey ırkınının anavatını İngilteredir. İsmini bulunduğu kasabadan almıştır. Bu inek türlerinini bakımı ucuz ve verimi yüksektir. Ülkemizde karadeniz bölgesinde görülmektedir.
 • Simental ırkına ise sarı alaca denmektedir. Bu ineklerin anavatanı İşviçre’dir. Bu inekler Avusturyadan ithal edilmişlerdir. Süt verimi yine yüksek inek türlerindendir.

Yaş: Yaş tayini dişlere bakılarak yapılır. İneklerin süt verdikleri süreye laktasyon adı verilir. İlk laktasyon da az olan süt verimi daha sonra kademeli olarak artar 8 yaşından sonra süt verimi azalmaya başlar.

Canlı Ağırlık: Süt ineklerinin genellikle iri yapılı olması istenir.

Gebelik: Gebe hayvanların sütlerinde azalma olur, daha sonraları ise sütlerde artış sağlanır.

İneklerde Süt Verimi Nasıl Artırılır

Sıcaklık: Sıcak olan bölgelerde hayvanlar fazla yem yiyemez, süt verimi az olur. Sıcak havalarda rasyon değişikliği yapılmalıdır. İdeal sıcaklık +5°C ile +27°C arasında değişmektedir. Basınç ve Rakım da önemli dir.

Besleme: Rasyona dikkat edilmeli. Belli protein ve enerjideki yemi verirken hayvanın bu yemi sindirilebilirliği de göz önünde bulunmalıdır. Su içmesi, terlemesi de hayvanın verimini önemli ölçüde etkiler.

Hastalık: Büyükbaş hayvanlar her ne kadar dayanıklı olsa da çok ufak hatalarda tüm hayvanlara bulaşabilen hastalıkların yayılması çok kısa sürede olur. Bu yüzden süt veriminin düşmemesi için dikkat etmek gerekmektedir.

Kuru Dönem: Ortalama olarak hayvanların dinlenme süresi denilir, 60-70 gün arasında değişmektedir.

İneklerde süt verimini artırmak için bu faktörlere dikkat etmek gereklidir. Yorum ve düşüncelerinizi bizler ile paylaşabilirsiniz.

İneklerde süt verimi ile ilgili sizlerden gelen bazı sorular:

Soru: İneklerde ilave olarak hangi yem sütü artırır?

Cevap: Proteini yüksek yemler süt litresi artışı yapar ama hayvan cinsi ve ırkı buna etkilidir. şeker küspesi, yonca, silaj, 21 protein kaliteli yemler bunlara örnektir.

Soru 2: Ortalama ineğim 23 25 lt süt verirken, birden 16 18 lt ye düştü havaların soğuması buna neden olabilir mi?

Cevap: Ortalama olarak 23-25 lt süt veren bir ineğin birden sütünün 16 lt ye düşmesinin nedenlerinden birden farklı olabilir. Bunlar kısaca, ineğinizin yavrusu olabilir, ineğe vermiş olduğunuz yem karışımında değişiklik olabilir, şeker pancarı, hayvan yemleri, v.b. yemlerin oranlarını değiştirmeniz süt litresini düşürebilir. Burada ki bir diğer önemli husus da, süt 25 lt iken yağ ve protein oranı ile 16 lt iken yağ ve protein oranının ne olduğudur. Vermiş olduğunuz yem içeriği ve kullanmış olduğunuz yan ürünleri (silaj yonca v.b.) incelemek gerek.

Soru 3: İnek sütü artırmak için şeker küspesi yonca silaj saman kaç adet olmalı?

Cevap: Soru yanlış anlamadı isem ineklerde sütün litresini arttırmak için şeker küspe, yonca ve silaj dan kaç kilo kullanmamız gerektiğini soruyorsunuz? İneklerin Holstein ve ilk yavrusunu yapmış olduğunu kabul ederek ve Orta Anadolu iklim bölgesinde olduğumuzu düşünerekten 1-1,5 kg civarı Küspe, 6-8 kg civarı yonca, 8 kg civarı da mısır silajı ve 5 kg civarı da fabrika yem (20-21 protein) olabilir, lakin burada dikkat etmemiz gereken nokta hayvan süt verimlerinin öncesinde ne olduğudur. Sonuçta onlar da canlı 30 lt/gün süt vermesini sağlamak için hayvanın canını okumamıza gerek yok. Her canlının bir sınırı vardır ve bu sınırlara dikkat etmek gerekiyor. Hayvanlara verilecek vitaminlere de dikkat edelim.

Soru 4: Aydın’da yaşamaktayım. 15bin tl’ye arabamı sattım. Araba alacağıma 2 adet gebe düve alayım diye düşünmekteyim. Bakımını dayım yapacak. Bakımları ona ait. Süt onun doğacak olan buzağılar benim dedim bakarım dedi. Sizce 31 yaşında tek tabanca ailesine asgari ücretle bakmaya çalışan bir kişi olarak düşüncem nasıl.

Cevap: Şu zamanda arabasını satarak yatırım yapan ender insanlardan olduğunuz için öncelikle tebrik ederim. Gelelim sorunuza, dayınız fedakarlık göstererek bakımlarını üstlenmiş yem veteriner hekim masrafı v.b. masraflarını sütten karşılamak 2 hayvan için çok zor tabii ki kendi bünyesindeki hayvanlar ile bir nebze olsun bu masraflar düşecektir. Yıl sonunda 2 ana ve 2 buzağı sahibi olacaksınız. Yavrular erkek ise satış yapacak ve ilk başta koymuş olduğunuz sermayeni 3’te 1 ini geri alacaksınız. İmkan dahilinde geri almadan ona da bir gebe düve alırsanız 2. sene sonunda 3 ana hayvan ve 3 buzağı sahibi olacaksınız. Süt parası yemini ancak karşıladığı ve talihsizlik yaşanmadığı sürece bu böyle devam eder. Ama kendiniz yapacak olsanız zarar edersiniz. Arabanız duruyor olsa ve aileniz ile gezseniz yıllık 1 buzağı parasını da harcarsınız bu duruma göre 2 ana 2 buzağınız var ve 1 buzağı zarar etmiyorsunuz. Bence gayet mantıklı bu arada devlet teşviklerini de unutmayın. Yatırıma yönelim yapacağınız için tekrar tebrikler.

Soru 5: Holstein cinsi inek 2. doğumuna 10 gün kala tırnak rahatsızlığı geçirdi, tedavi edildi. Doğumundan sonra bir meme mastist oldu tedavi edildi. İlk doğumunda 25 kilo süt veren inek şuan 2 kilo veriyor, sağlık durumu ve yem tüketimi normal. Süt verme düzelir mi yada düzelmesi için bir şey yapabilir miyiz?

Cevap: Gebelikte yemleme çok önemlidir. Özellikle 7. aydan itibaren süt yemi yerine et besi yemi verilmeli ve özellikle ilave tahıl grubu veriliyor ise düşürülmesi germektedir. Arpa ve arpa gruplarının fazla verilmesi tırnak hastalıklarına sebep olur. Hayvanlar asidoza girmiş olabilir ama uzaktan bunları söylemek zor. Süt litresi çok çok düşük, muhakkak bir veteriner hekim arkadaşa tanışmanız gerekiyor.

Bu gibi diğer soruların cevaplarını yorum kısmından verdim. Hemen aşağı inerek benzer sorularınız var ise cevapları bulabilirsiniz.

arıcılık malzemeleri

111 Yorum

 1. İlkine düve aldım ve buzagılattım. 5 tane inek sagıyorum günlük 70 lt süt sagıyorum saman yem şeker pancarı kuspesı veriyorum.

 2. Selamün aleyküm merhaba hocam diyarbakır dan yazıyorum ineyim in bir memesi diyerlerine güre gürünüş olarak küçük süt verimide diyerlerine güre az sorun nedir acaba teşekkürler

 3. Hocam öncelikle verdiğiniz bilgi doğrultusun da size çok teşekkür ederim benim sorunum 2 ineğim var biri hoştain biri simantel tohum attırıyorum tutmuyor tosuna çektirdim olmadı veterinler desen adam Birsen’den anlamıyor geliyor 200 tl cebine koyuyor gidiyor birsey yapmadan tohum atıyor 2 gün sonra kan geliyor tuttu diyoruz 50 gün sonra saf kan geliyor bir çare satmak da istemiyorum inek leri kaliteli diye şuan da 22 aydır sağıyorum bir litre sütü eksilmedi hala sağmaya devam ediyorum ne zamana kadar daha sağabilirim

 4. Hocam ineğim öğlen kızana geldi yatsıda namazı zamanı aşı yapıldı iki gün sonra ineğin arka kısmına denk gelecek yerde parmak kadar kan gördüm veterineri aradım tutmamış olabilir dedi tarımdan aşıya gelen veterinere sordum hamiledir dedi beşinci aydayız tosundan çiftleşmemek için kaçıyor çiftleşmeye müsaade etmiyor iki gün önce danayı yalıyordu dananın kafa kısmına çiftleşme arzusuna benzer. çıkmaya çalıştı bir kere sadece oldu danaya müsade etmiyor karnı hafif çok hafif büyüme yaptı acaba hamilemi şimdiden teşekkürler.

 5. Iyi günler benim ineklerimin süt verimi cok az 14 15 kilo holstein olmasina rağmen bazilarindan mısır arpa kulanma dedigini duydum doğrumu? Diger sorum nasil bir rasyon cizmem lazim yardımcı olursaniz cok sevinirim.

 6. Hocam 18 tane inek sagıyorum günde 180 kg süt alıyorum günde 2 torba yem 300 kg. Silaj 6 adet balya veriyorum içinde tosun var ineklerin ineklerin kılıkları iyi degil tosun piçleştiriyır olabilirmi sütü artırmam için ne yapmam lazım

 7. Mrb Gökan bey ben 10 tane 12 aylık düve alicagim ve bu duvelerin tohumlatmadan rastyonu nasıl yapmaliyimki bunların doğumdan sonra sutu fazla olsun yani başta nasıl bir temel atmaliyim duvelere elimde olanlar. Saman,mısır silajı,arpa.kuri ot.nasıl bı rastyon önerirsiniz saolun

 8. Hocam merhabalar! Azeracadan yazıyorum bu kadar soruyu cevapladısınız için teşekkür ederim! Almanyadan 20 tana holştayın ırkı hayvan getirdim gebe, yaklaşık olarak bir ay sonra hayvanlardan ikisi yavru düşürdü, biri 8 biri 7 aylık nedeni ne ola biler ? 8 aylık düşük yapan hayvan 25, 7 aylık düşük yapan 5 litre süt veriyor nedeni ne ola biler , 5 litre süt veren hayvanın sütünü artırmak mümkün mü ? Çok sağolun teşekkürler hocam !

 9. Merhaba
  Ben 19 protoin yem yediriyorum. Hayvan başına günlük 10 kg. Yanısıra 2 kg saman 4 kg yonca 23.25 kg mısır slajı.
  Ortalama süt ortalamam 24 kg. Ama kızgınlık sorunları oluyor. Gebe sandığım hayvanlar boş çıkıyor. Ne yapmam lazım?
  21 protein yem versem 10 kg yerine 6 kg çözüm olur mu? Bide 21 protein yemi sürekli kullanabilir miyim

 10. Holstain bir inegin bir gunluk maliyetini nasil cikartabilirim?
  2- hangi yemden gunluk ne kadar vermem lazim yeni basladim bu ise

 11. İyi günler hocam ben günde 8 tane inek sağıyorum ve bana verdikleri süt 40 litreyi geçmiyor ve her bir ineğe yaklaşık 10 kg slaj ezme fabrika yemi buğday ezmesi karıştırarak veriyorum daha fazla olması için ne yapmalıyım

 12. Bende jersey cinsi inekler var 21 protein süt yemi kullanıyorum ayriyetten pancar silajı kullanıyorum şaman arpa kepek mısır vs ben bu hayvanlara 21 protein nekadar vermem gerekli fazlasinin ne zararı olur

 13. Hocam ben 7 tane inek sağıyorum 40 kg veriyorum. 1 çuval süt yemi, 2 saman balya, 1 çuval arpa (kırma), çuval çuval mısır sılajı veriom artması için ne yapa bilirim ..🙌🙌

  • Kolay gelsin. hayvan başı 6 kg 19 protein 2700 enerji yem, 1,5 kg arpa, 10-12 kg silaj, 4 kg saman, 1-2 kg hayvan pancarı verebilirsiniz. Holstein inekler için yaklaşık olarak bunu uygulayabilirsiniz. süt verimini arttırmak istiyorsanız Ayçiçegi küspesi, pamuk tohumu küspesi de uygulayabilirsiniz.

 14. karma ırkda canlı ağırlıklar 500 ve 600 kilo olan ineklerim var. ineklerime arpa, buğday, mısır, mısır sılajı pancar küspesi ve saman veriyorum sütte kuru madde oranı düşük ne yapabilirim. 40 hayvanım var sütte kuru madde oranı 8.5 çıkıyor.

 15. 1-)Yazın 20 litre süt veren hayvanımız şuanda 15itreye düştü bunun sebebi nedir?
  2-)Döl tutma sıkıntısı yaşıyorum hayvan lar ilk 2 ay içinde hayvanlar düşük yapıyor sebebi nedir ?
  3-)Kendi yemimi kendim yapmak istiyorum en ucuz maliyetli bunu nasıl yapabilirim?
  Bu arada Selçuk üniversitesi Ziraat fakültesi zootekni bölümü 2.sinif öğrenci siyim

 16. cinsi yerli ineğimiz bi hafta dogmus buzagi ile aldim ve 6 ltre sut verdi baslarda sonra 4 e dustu memesinde basi beyaz sivilce gibi bisry fark ettim ve bi memesinin ucu hafif yara gibi cizik var sutun azalisi ondan mi yoksa verdigim yem miktarindami bilmiyorum ilk defa bakiyorum sordugumda herkes bisey diyor kafam cok karisti gunde 3 kez yemliorum iki kez de su veriyorum ve buzaginin ne kadar emmesi lazim bilmiyorum saman kepek ve sut yemi kafistirarak veriyorum

 17. Slm hocam benim ikitane düvem var bunların ilk gebeliği olduğu için pancar küspesi veriyom pancar küspesi karnındaki buza ya birsey edermi ve düve sütlü olması için ne yapmaliyim

 18. Merhabalar bende yeni başlıyorum hayvancılığa 7 inekle başlamayı düşünüyorum. Fikrinizi almak isterim arkadaşlar

 19. Slm bir dogum yapmis inege nekadar sut yemi yonca slaj besi yemi ve saman vermem gerekiyor.verdiginiz bilgilere tesekkur ederim

 20. Hocam öncelikle selamın aleyküm bizde 1tane Simental inek var bu ineğin 2 gün önce Hiç otlanmadı sürekli yattı hiç büyük pisliğinide yapmadı yağ koyduk midesine hortum attik geçmedi sizce yapılabilecek şey varmi

 21. Afyon da ikamet ediyorum.jersey ırkı 4 buzagi aldık. Bunların bizim buralarda yasayamayacagi iddia ediliyor.ve ne kadar bakarsan bak büyümez diyen veterinerler var.2 dışı 2 erkek . Ne yapmaliyim

 22. Bende 10 tane holstein inek almayı düsünüyorum temel bi alt yapımız var zaten 10 ineğin en verimli şekliyle beslenme programını nasıl yapabiliriz bana yardımcı olursanız sevinirim.

 23. 6 yaşında montofon inegim var 1 hafta önce kuzladı memesinin biri mastis kör yani sütü sabah 3 kilo akşam 3 kilo veriyor 2 litresini dana içiyo bundan verim alabilmem için ne yapmam gerek

 24. Merhabalar.. babamın 150 dönüm arazisi var ben o arazide küçük bi çiftlik kurmak istiyorum ilk etapta 10 simental inekle başlamayı düşünüyorum arazinin bi 10 dönümünü hayvanlara yonca ekmek için ayırmayı düşünüyorum. Sizce girmelimiyim bu işe ve bana bi tavsiyeniz varmı.. tşk ederim..

 25. Hocam meraba ;
  Ben altaki gibi bir rasyon uyguluyorum sizce nasıl iyimi ? Süt ortalamam 29 kg
  20 kg Mısır silajı
  2,60 kg yonca
  2,60 Sap
  6 kg yaş pancar küspesi
  3,5 Mısır flake
  8,70 kg 23 prt 2850 enerji yem

 26. Kolay gelsin..Etrafımdaki insanlar ineklerine hep farklı beslenme şekli uyguluyorlar..Benim bir değil bir kaç sorum olucak..kafam çok karışık geceleri düşünmekten uyuyamıyorum malesef..herkes sür arttırımından bahsediyorlar…benim gayem sütden ziyade ineğimin sağlıklı beslenmesi ve yaşaması için..
  Komşum 25 kiloluk şeker pancarı veriyor 1 günde 7-8 kilo 15 litre süt veren ineğe bunun yanında saman musır slajı ve kuru ot…
  Ben ise 3 kilo pancar 1 kilo besi yemi 2 kilo mısır süt küspesi tahminim 4-5 kilo saman 1 kilo kepek 4 kiloda mısır slajı ve pazarlardan ayarladığım meyve sebzeleri veriyordummm komşuma dedim yetmez 13 litre süt veren için günde 8 kilo pancar 10 kilo mısır slajı 2 kilo kepek ver besi ve mısır süt küspesi vermene gerek yok dedi..ineğim arka ayağında dil gıcırdatması gibi ses var ne olduğunuda çözemedim…bir srkadaşım besicilik yapıyor bir rasyon yazdı…günde 3 kilo kepek 4 kilo musur süt küspesi 8-10 kilo mısır slajı doyabileceği kadarda saman pancarı çıkarttırdı ahırımdan..ineğim uyuz oldu 😁 ben çözemedim bu işi onunkide can bilmiyorum ne dersiniz :)

 27. Hocam Tekrardan Merhabalar Hocam benim ineyimin birtanesi arka ayaklarina basmakta gucluk cekiyor bunun sebebi neolur neyapmaliyim iyi calismalar

 28. Hayvancılıkla severek uğraşan herkese selam olsun. Benim 10 büyük baş hayvanim var. 7 inek 1 dana 2 düve. Kışın ahırda besliyorum ama bir türlü kilo almıyorlar. Saat 8 de bir balya yulaf. Saat 11 de 2 balya çayır otu akşamda 20 kilo arpa ve buğday kırmasını yem ile saman veririm. Hatam veya eksigim nedir de bu yavrucuklarim kilo almıyor.

 29. Hocam merhaba ben 2 tane Moltafon Irkı inek aldim bu inekler bakimsiz kalmis sagilmamis cok az sutleri var kilo bile deyil tam kurumamis sutu cogaltmak icin neyapmaliyim hocam kolaygelsin iyi calismalar

  • İyi akşamlar.
   Yem rasyonu yapmanız gerekiyor. ama bundan önce hayvanların bakımları için Veteriner hekim e tetkik yaptırmanız gerekiyor. Bu arada Montafon ırkı ineklerin süt verimleri de düşük olur. İyi çalışmalar dilerim.

 30. Selamünaleyküm Değerli Gökhan bey!
  ben Türkmenistan dan . 2 seneden beri inek besliyorum . büyük baş 25 küçük baş 15 tane. şimdilik sağımda 9 tane . inek türü asya coğrafisine ayit inek türü . 1 inek günlük 15 16 lt süt veriyor iklime göre değişiyor . bu yazınızın tüm alt yorumlarını okudum taaa Konu iktisadi hesaplamanıza kadar tabiiki yatırım işi nasip işi ya tutsa ya tutmazsa . mesela bizim iklimimizde Holshtein inekleri olmaz çünkü sıcaklık yazın 48-50 c buluyor . ve seçenek sadece kendi iklimimize uygun inekler yetiştirmek doğru. ama sorun beslemede bizim coğrafi çok kurak alan kuraklık su dan kaynaklıdır su yok az şu anda yer altından çıkan az tuzlu suyu büyük havuzlar yaparak temizlemeye çalışıyorum ve oluyorda inşallah yazın yonca mısır yetiştiricem ama bizde çok yem sorunu var şimdi şöyle bir rasyon doğrumu
  yonca , mısır, kepek, ekmek , saman, tuz
  verirsem iyi bir verim alabilirmiyim? * içme suyu tuzlu değil tatlı .
  biraz karışık oldu yazım . kusuruma bakmayın
  bide inek ticaretine başlamam asıl amaç peynir yapmak çünkü son zamanlar ülkemize gelen peynirler has sütten yapılmış değil . peyniri kendi lokantalarımda çok kullandığım için .
  teşekkür ederim.
  saygılarımla

  • İyi günler Öre bey.
   6-8 kğ fabrika yemi, 8 kg yonca, 2 kg mısır, 4 kğ buğday kepegi, 2 kg saman, tuz olarak yalama taşı kast ediyorsunuz sanırım o da 200 grm şekli ile verebilirsiniz. peynir konusuna gelecek olursak hangi sütten ne tür peynir yapmak isterseniz o konuda da yardımcı olmaya çalışırım. iyi çalışmalar dilerim.

 31. Selam aleyküm gökhan bey Ben bu işe yeni başladım Hayvancılıya 4 tane yeni gebe düve aldım 4 düde dogum yaptı aldıgım arkadaş 30kilo sütü var dedi 23 kilo alıyorum bitane haynanımda 5 gün oldu dogum yapalı süt makinasını taktırmıyor meeimeleri şiş ne yapmam lazım bide süt verimini artırmak için ne yapmalıyım elimde olan bugda balyası yonca arpa ezmesi patatez fasülye samanı bi de 21 pırteyin yem veriyorum elimde olan bunlar nasıl ve nekadar vermem lazım iyi akşamlar kolay gelsin

  • Yeni doğum yapmış hayvanlar da en az 10 gün elle sağım yapılabilir. sagım makinesi bu hayvanlar için ayrı olmalıdır. hijyen ve temizliğe dikkat edilmelidir. süt verimini arttırmak için mısır kırığı gibi ürünler kullanabilirsiniz. fabrika yemi 6 kg, saman 2 kg, arpa ezmes, 3 kg, bugday balyası 3-4 kg, küspe imkanı varsa 1,5 kg da küspe verirseniz daha iyi olacaktır.

 32. Merhaba gökhan bey sağım ineklerimi beslemede 2 kg saman 1 kg arpa kırması 1 kg buğday kepegi 1 kg razmol 1 kg ayçiçek tohumu küspesi 2 kg kuru pancar küspesi 2 kg 18 protein süt yemi bunları hayvan basi 1 öğün veriyorum sütte artış göremiyorum radyonu doğrumu veriyorum?Gökhan bey şimdiden teşekkürler

 33. Merhaba ben yeni basladim hayvanciliga 5ile 8 aylik dişi buzağı aldim burda balya ve benzeri uzun ot bulunmuyor bugday samani ve yonca samani veriyoruz hayvana nasil hazirlamaliyiz ki bu yemi hayvanlarim duzenli ve saglikli bir sekilde büyüsün

 34. GOKHAN BEY SELAM NASILSINIZ? BEN SIZE AZERBAYCANDAN YAZIYORUM BENIM KENDIME AID CIFTLIYIM VAR SUT SIGIRI ISLETIYORUM. SIMANTAL VE HOLSTEYN INEKLERIM VAR.BIR SIMENTAL DUVEM VARDI ILK YAVRUSUNU DOGURDU VAKTINDEN 10 GUN ERKEN DOGURDU ANCAQ SUDU COK DUWUK YAVRUSUNA YETMIYOR. GUNLUK 3 LITRE SUD VERIYOR. MEME YAPISI COK KUCUK BIR KAC INEKLERIMDE BOYLE MEME YAPILARI COK KUCUK. NE YAPSAM BU SORUNU ARADAN KALDIRA BILIRIM. ONCEDEN TESEKUR EDERIM..ROVSHAN

  • İyi günler.
   Meme yapıları genetik bir durum olmakla beraber 3 lt süt çok düşük bir rakam bence hayvanlarınızı veteriner hekime gösterirseniz daha çabuk sonuç alırsınız. tabii ki buna yemleme de etkilidir ama çok hasta ve kötü durumdaki hayvanlar bile daha çok süt vermektedir. iyi çalışmalar.

 35. Merhaba Gökhan bey bir adet simental ırkı ineğim var ilk doğumunu yaptı beş ay oldu günde 10 ile 12 arası litre veriyor bu normal mi değilse ne önerirsiniz.

  • Merhaba Ahmet Bey.
   Simental ırkı için süt litresi düşük deger de . Fabrikasyon yeminize ilaveten prtein kaynakları kullanmanızı önerebilirim.

 36. Gökhan bey merhaba ;
  İnekler hokstain lokasyon ortalaması 4
  İç Anadolu iklim sorum şu aşırı tüketim süt ortalaması 28 lt civarı canlı ağırlık 600 kg ortalama
  Rasyon
  M.silajı 22 kg
  Yonca. 4 kg
  Mısır flake 3 kg
  Sap. 1.5 kg
  Soya 48 hp. 2 kg
  21 prt 2750 7 kg
  Yaş ş.panar Küspesi 11 kg
  Bu rasyona görede kanımca 28 kg düşük
  Günlük tüketim bu sağımdan 2 saat önce bitiyor yem yorumunuz veya tavsiyeniz nedir

  • Pancar küspesi günlük hayvan başına 1,5 kg yı geçmemeldiri eger fazlası olursa döl tutma problemleri yaşarsınız. ayrıca yonca 6-8 kg, silaj 18-20, pamuk tohumu küspesi 2-3 kğ olarak yeniden dizayn ederseniz süt veriminde artış elde edersiniz ayrıca hayvan başına 100 grm soda yı da ihmal etmeyin.

 37. ilave olarak ziraat bankasının 2 yıl ödemesiz 5 yıl çok düşük bir faizle kredi verdiğinide duydum. kredi burdan karşılayacağım.

 38. mrb gökhan bey.
  ben ipard destekli 50 sağmal holstein alıp çiftlik kurmak istiyorum. arsam yok sermayem yok.yani sıfırdan başlayacağım.köyde yetiştim. inek işinden biraz anlarım ama profesyonel anlamda değil.destek ve kredi ile bu işi çevirmeyi düşünüyorum. kendime güvenim tam inekleri severim.çalışmayı severim. çiftiğin başında kendim durcam. kurduktan 6 ay sonra tarla kiralayıp yem kısmının bir bölümünüde kendim yapacağım.araştırdım. herkesin göürüşü farklı.ortalama kabaca hesapladım herşey dahil ( inek dahil ) 2.500.000 TL gibi bir rakam çıkıyor. bir kısmını devlet karşılayacak. sizce çevirebilirmiyim. amacım sadece süt ve en yüksek verimi veteriner kontrolünde sağlamak.sayıyı fazla artırmayacağım. sütü şuan süt: 1,50+devlet desteği varmış. konyadayım. bana bu konuda tecrübeleriniz ve piyasa analizinizle yardımcı olurmusunuz? ne tavsiye edersiniz?

 39. Merhaba Gökhan Bey. Ben Trabzonda yasiyorum ineklerim jersey ve simantal kirmasi jerseye 8kg kesif yemi 8kg civarida yonca yediriyorum süt verimi 18lt civari simental kirmasina 9kg yem 8-9 arasi yonca veriyorum süt verimi 18lt civari bunlara ne gibi katkilar yaparsam süt verimini arttirabilirim. Bizim buralarda kaliteli silaj falan bulmak da zor.

  • İyi günler Hüseyin bey.
   ARpar-Bugday-Mısır kırığı gibi ürünler ile süt litresini yükseltebilirsiniz fakat kullanılan fabrika yeminin protein ve kalitesi de önemli. buna göre 1,5 kg mısır, 1,5 kg küspe (günlük hayvan başına) verebilirsiniz.

 40. selamün aleyküm

  Gökhan bey, bizlere zaman ayırıp bilgi ve düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Bir kaç sorum olacak sizleri fazla yormak gibi olmaz ise, Büyük baş hayvan işine devlet teşviki ile yapmayı düşünüyorum. Sakarya ilinde bir köy bölgesinde 2 büyük baş üzerinde duruyorum.
  6 adet Holstein Büyükbaş hayvan için sütünü almak ve satışını yapmak istiyorum
  6 adet Simmental Büyükbaş hayvan içinde büyüdüm satışını yapmak istiyorum
  Bu konu da söyleyebileceğiniz önerebileceğiniz ve güzel düşüncelerinizi paylaşır mısınız.

 41. Hocam kolay gelsin. Ben yeni simental inek aldim elle sagamadigim icin sagma makinasi aldim ama simdi memelerinde ici beyaz sivilceler cikti ne yapmaliyim

  • Konu ile alakalı olarak veteriner hekiminize danışmanız gerekiyor ayrıca süt sağım makinenizde temizlik ve hijyene dikkat ediniz.

 42. Hocam sağolun guzel aciklamalar yapmissiniz soru soran arkadaslara. Benimde bir sorum olacakti ilgilenirseniz sevinirim.simental inegim var hayvani yeni aldim elle sagamadigim icin sagma makinasi aldim ama simdi inegimin memelerinde ici beyaz sivilceler cikti ne yapmaliyim ilac mi kullanmaliyim

  • Konu ile alakalı olarak Veteriner Hekiminize danışabilirsiniz. Ama Meme rahatsızlıkları için belli başlı kalitlei ürünlerden kullanmanızı öneriyorum. Kolay gelsin.

 43. merhaba hocam benim bir 8.5 aylik disi buzagim var. bunun dogumdan sonra sut verimi yuksek olmasi icin simdiden nasil beslemeliyim. bizim burda arpa bugday kepek mevcut ne yedirmem gerek sut damarlarinin acik kalmasi ve yaglanmamasi icin tsk ederim.allah razi olsun.

  • Merhaba Mehmet bey. Öncelikle enerji açısından besinler vermeniz gerek çok fazla tahıl grubu verirseniz ilerde doğum sıkıntıları ayak hastalıkları sıkıntıları v.b. görürsünüz. Normal 19 protein 2700 enerjili yem vermeli yanında ilave olarak 5-6 kg silaj 3 kg yonca 2 kg saman verebilirsiniz ama normal şartlarda olursa bir hastalık v.b. yok ise olmalı mümkün mertebe hayvanları açıkta otlatma yaparsanız bunları daha da düşürebilirsiniz. Fazla tahıl ilerde yağ yapar. Buna da dikkat edin.

 44. merhaba hocam 14 aylık düvem var boğasak gününde boğaya cektim 7günsonra kanlı cara geldi daha önceki boğasamaların sonunda da geliyordu bu kanlı cara 15 gün oldu cekeli ara sıra su renginde cara tarzı sıvı görüyorum teninde ve kuyrugunda neden gelir bu cara ?
  Boğaya cektikden sonra iştahı azaldı sakinleşti durgunlaştı değişik birsey oldu geviş getiriyor ama hasta felan değil
  gebeliği nezaman net belli olur veterıner cağırmak istemiyorum çünkü EL atıyorlar yazık daha farklı nasıl belli eder ki tutmazsa tekrak cekeyim değerli yorumlarınız için teşekkürler ALLAHım razı olsun.

  • Merhaba İbrahim bey. Ben Veteriner hekim değilim, ama kızgınlığı geçti ise düvenizin sakinleşmesi normal ama dedigim gibi siz uzman bir veteriner hekim e danışmanız gerek. El atmadan da bilinmiyor malesef . ya da kan tahlilleri ile belli olur ama uzun zahmetli masraflı bir iş. dediğim gibi. bu konuyu Veteriner hekiminiz ile görüşmelisiniz. Ayrıca mümkünse arpa yediriyorsanız kırık arpa yı miktarını azaltmalısınız ve, hayvan başına 1-1,5 kepçe kadar melas vermelisiniz. iyi çalışmalar dilerim.

 45. selamün aleyküm hocam 8.ayına gebe ineğimin memelerinde yumuşak sert bir şişlik meydana gelmeye basladı memenin kök kısmında biraz elimle yumusattım dağıldı ama sonra geri olustu ineğim ilk buzası olacak her hangi bir sorun teşkil edermi ne yapmalıyım şimdiden yardımınız için teşekkürler hocam saygılar

  • Aleyküm Selam İbrahim bey.
   Özellikle 6. aydan sonra ineklerde belli sıkıntılar baş gösterebilir. Buna meme de karında ayaklarda rahatsızlıklar olabilir. Veteriner Hekim arkadaşları çagırarak konuya çözüm bulabilirsiniz. Ki Mastitis ise acil önlem almanız gerekmektedir. Kullandığınız yem ve ürünlerini de belirtmeyi ihmal etmeyin. İyi çalışmalar dilerim.

 46. Gökhan bey merhaba.
  Ben Turkmenistanliyim. Birkaç sorularym olacak.
  1. Burada yazyn hava +45-50 olabiliyor. Kara alaja ineklerden almak istiyorum, Yazyna serinletmek için suw buharlarini kullanabilirmiyim ve ya ne tavsiye ediyorsunuz.
  2. Turkmenistanda süt verimini artırmak için nasıl yem karisimi kullanabilirim, tavsiyelerniz? (Burada bol olarak pamuk, buğday, arpa, yonca, ayçiçeği, mısır yetisiyor)

  • Merhaba Azat Bey.
   Hoşgeldiniz.
   1-çok sıcak havalar ineklerde verim düşürür ve rahatsızlığa sebep olur. bunun için ahırın çatı yüksekliğini tam orta nokta yani üçgenin tepe noktası 11-12 m. şeklinde yükseklikte kenarlar ise 8 m. civarı olmalı. imkanınız varsa hayvanlara duş sistemi yaptırmalı ve ahır içinde hava giriş çıkışı için büyük pervaneler koymanız gerekmektedir. ayrıca Kuzey tarafını da kapatırsanız hayvanlar daha rahat eder, bir de çatı nın malzemesi sıcak geçiren bir madde ise üzerini magnezyum tozu ile kaplayabilirsiniz böylece sıkıntı olmaz.
   2- bu rasyonlar ile alakalı olarak daha önceki yazılarda vermiş oldugum yorumları takip edebilirsiniz. ama çok fazla arpa vermeyin. bulamazsanız tekrar sorabilirsiniz o zaman cevaplamaya çalışırım. iyi çalışmalar dilerim.

 47. merhaba gökhan bey .
  bi ineğin süt verimini yıllık bi grafikte düşünürsek hayatı boyunca çizelgenin düşmesini azda olsa yukarı çekmesini sağlayacak neler yapmamiz lazım? t esekkurler

  • İyi günler Namık bey.
   İnekler bize 3-4 aylık gebe olarak gelir , genelde bu şekilde alınır. Dünya ortalamasına bakarsak hayvan yaş ortalaması 13-14, doğum oranı ise 11-12 civarıdır. Türkiye de ise bu durum 8-9 yaş ve 5 doğumdur. Dünya da aynı hayvan ırkı için konuşursak, yıllık 16 ton civarı iken, Türkiye de 7,5 ton civarıdır. çizgi düşmesinden ziyade normal seyrinde gitmesini ancak kaliteli ve dengeli yemleme ile sağlayabiliriz. bir rumen in bir yeme alışması 3-4 ayı bulurken bir 2 haftada yem degiştiriyoruz. Bu tarz şeylere dikkat edersek, süt verimimiz çok da düşmez, ama inişe geçtigi vakitler kötü yem ile alakalı olduğu kesindir. yüksek proteinli yemler kullanırsanız, hayvan ömrünü kısaltır ve süt verimini arttırabilirsiniz ama sürünüz çok çabuk elden çıkar. Bu konuda dikkat etmeniz gerekiyor. Saygılarımla.

 48. Merhaba gokhan bey. Hayvanciliga yeni baslamayi dusunuyorum ama aklima takilan bi kac soru var yardimci olursaniz sevinirim
  1- 500kg lik bir inegin kilo kaybi yasamadan gunluk yasam devami icin yemesi gereken yemi nasil hesaplariz
  2- 1 litre sutun olusumu icin hayvanin yemesi gereken yem ne kadardir ?
  3- SUtun olusumunda en onemli etken nedir ? Kaba yemi cok yemesimi yoksa kaliteli kesif yem mi tuketmesi lazim
  Simdiden tesekkurler

 49. merhaba Ardahan gölede ikametgah ediyorum.bizim buralar yazları serin ve yağışlı kışları cok soğuktur.Şu sıralar Avusturya menşeli gebe düve almayı düşünüyorum. sizce sağlıklı bir karar mı?hayvanlar iklime ayak uydurabilir mi?saygılarımla

  • İyi günler Mustafa Bey.
   ithal edilecek hayvanlar da
   Hayvan yaşı
   Hayvan cinsiyeti
   Hayvan ırkı
   Orijin
   Soy kütüğü
   Bakım ve Sağlık
   Beslenme
   Çevresel faktörler gibi etmenler önemlidir. Hollanda rakım -30 dur ama buradan alınan hayvanlar Erzurum da beslenmeye çalışılmaktadır. yani yerinizde olsam bu işi yapan firmalar ile bağlantıya geçer referansları iyi olan firmalar ile çalışırdım, yoksa gelen hayvanlar da mavi dil hastalığı çıkınca şaşırmayın. tabi bunu demekle sizin getireceginiz hayvanlar hasta olacak diye bir kaide yok ama işi bilerek yapalım ki sonradan tüh şunu da yapsam şunu da sorsam olmasın. saygılarımla.
   Not: İklim e adapte olabilirler, lakin ırk seçimi de çok önemlidir.

 50. Merhaba hocam
  1-Yeni doğum yapan bi holstein var sütünü salmıyor bunun için napabiliriz?
  2- 550 600 kiloluk bi alsancak ırkı var 3 4 aylık gebe 1 kilo dahi süt vermiyor bunun sebebi nedir?
  3-1 adet holstein 3 adette alsancak var günde 40 50 kilo süt anca oluyor sütü nasıl arttırıcaz zararına besliyoruz hayvanları sırf yavrulasın çiftliğimiz büyüsün diye.
  Günde 4 er kilo yonca,1 er kilo arpa,1 er kilo kepek,3 er kilo süt yemi,4 er kilo saman,7 şer kilo slaj veriyoruz vitaminlerini falan herşeyini veriyoruz eksik etmiyoruz cevabınız için teşekkür ederim şimdiden.

  • İyi günler Hasan Bey.
   Simental hayvanların genelde sütleri az ama süt içerikleri yüksek olur. yani 10-12 lt süt alırken 3,30 protein, 3,70 yağ olabilir. Holstein hayvanlarda ise, 3,10 protein ama 3,50-3,60 yağ olur ama 20-30 lt arası süt alabilirsiniz. Hayvanları eksik besleme yapıyorsunuz. 4 kg yem, 4 kg yonca, 1 kg kepek, 6 kg silaj ve 1 kg melas verebilirsiniz. hayvanlar daha önceden süt verirken şimdilerde düştü ise hayvan asidoz a girmiş olabilir. günde hayvan başına 100 grm soda verebilirsiniz, lakin hayvanları gören bir veteriner hekim e danışarak yapınız. ayrıca fabrika yemlerini tarım müdürlüklerinde test yaptırınız. bahsettigim şekilde hayvan başına 4-5 lt süt artışı yaşayacaksınız ama birden geçiş yapmayın. azar azar geçiş yaptırın ahır sıcaklığı da çok düşük ve çok yüksek olmasın. Kolay gelsin.

 51. 7. aydan itibaren son iki ay ne gibi hazırlık lar yapayım hocam iğne ilac yem miktarı kaba yem neler yanı biraz acarsak konuyu size zahmet birde inğin memelerini ellemek istiyorum tepik atıyor hani alışsın istiyorum ama sinirleniyor sakin yaklaşmama rağmen. kaşağlıyorum seviyorum ama memelerini elletmiyor hocam ne yapayım şimdiden verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.

  • İyi günler İbrahim bey.
   7. ay itibari ile süt yeminden besi yemine doğru geçiş yapmanız gerek. ilaç ve iğne konusunda Veteriner Hekiminize danışırsanız daha net cevap alırsınız, memelerde yanma varsa mastitis testi yaptırabilirsiniz. bunu da Veteriner hekiminize danışınız. iyi çalışmalar.

 52. Merhaba,

  Sizi tebrik etmek isterim bunca soruya uzun cevaplar verdiğiniz için. Bende bir mühendis olarak ek gelir kapısı olsun diye yıllardır inek çiftliği kurmak istiyorum. Ancak başında durmayacağız için sıkıntılar yaşayabileceğim için durdum şimdiye kadar. Belkide güvenilecek birilerini bulup tekrar başlayabilirim. Size sorum benim gibi tam zamanlı calisan bir mühendisin çiftlik kurmasını tavsiye eder misiniz? Birde kaç ineklik çiftlikten başlanmalı.
  Tesekkurler

  • Merhabalar Koray Bey,
   ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.
   Meslektaşıma tavsiyem kısa bir atasözü ile olacak. Umarım yanlış anlaşılmam “Teknen varsa kıçında, tarlan varsa başında dur” demiş Atalarımız. Kurumsal firmalar sürekli maliyet analizi yapmaktalar. Bir Aile Babası, hanımı ile birlikte çalışarak minimum 15 süt hayvanı bakarsa kendi masraflarını karşılayabiliyor, dengeye geliyor. 16. hayvanda kara geçebiliyorlar. 10 dekar arazi de ekim dikim yapıldığı da hesaplanmış bu hesaplamada. Bu işi ciddi olarak düşünüyorsanız. 1 hayvanın 720( 15 bin tl) öğün yemek yediğini 20-22 ton su içtiğini, yavrusu olursa bunları yaklaşık olarak 2 ile çarpmamız gerektiğini, 50 sağmal için kabataslak olarak süt sağım üniteleri de dahil barınak v.b. ile toplamda 2 milyon tl gibi rakamlara mal olacağı düşünülür ise, bence işinizin başında olmanız gerekir diye düşünmekteyim. Saygılarımla.

   • Gökhan bey teşekkürler.

    Bu hesaba göre aile babası + hanımının masrafları aylık 5000TL desek yılda 60.000 TL yapıyor. Basit mantıkla 15 adet sağmal ineğin işçilik hariç yıllık 60.000TL kar bıraktığını söyleyebiliriz. Bir başka değişle aynı çift 30 ineklik bir çiftliğe baksa bize 60.000 TL kar getirecek yıllık. 30 ineklik çiftliği kurmak orantıyla yaklaşık 1.25milyon TLye gelmektedir. 1.25milyon TL’lik yatırımın yıllık getirisi 60.000TL, ilk yatırım maliyeti düşünüldüğünde oldukça düşük çok düşük bir miktar. 50 ineklik bir çiftlik kurduğumuzda ise yılda 100-150 bin bandında getiri veriyorsa mantıklı bir iş kapısı olmuyor ne yazık ki.

    Veyahut hesabı bu kadar basite indirgemek yanlış bir sonuç verdiriyor.

    Saygılar.

    • Koray bey çok güzel ve pratik bir hesap yapmışsınız. 1,25 milyon tl lik yatırım da yaklaşık olarak 60 bin tl kazanırsak 1 milyon tl de 48 bin tl kazanırız. orantı ile bu şekilde ama hani derler ya “kazın ayağı öyle degil” 16 süt hayvanın size 1 sene sonunda getirecegi maksimum kar 4 buzağıdır bunun en iyi ihtimalle 2 dişi 2 erkek dersek ki, 16 bin tl ye satışı yaptığınız da aylık masraflardan sonra elinize 1000-1500 tl gibi bir rakam ancak kalıyor. ama 2 aile bireyi çalışarak. Ben olsam şu zamanda böyle bir sermayeyi riske etmem, parayı daha farklı alanlarda kullanabileceksem o noktalarda kullanmaya çalışırım.
     İlginiz için tekrar teşekkür ediyorum. iyi çalışmalar dilerim.

     • Merhaba Gökhan Bey. Koray beyle çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Şu zaman da yapılan inekçilik para kazandırmıyor. Hayvancılıkta şu an hayvancılık haricinde aylık net bir gelirin yoksa eğer zarar etmemek mümkün değil gibi. Bende her zaman sizin gibi düşünüyorum hayvancılığı büyütmek istiyorum ama böyle düşününce de hiç aklıma yatmıyor. 15 inek için 150 bin tl, ahır için 100 bin tl traktör ve ekipmanları için 60 bin tl, 50 dönüm tarla lazım onun içinde 500 bin tl lazım. Toplamında 800 bin tl gibi büyük bir para çıkıyor. Buna karşın kazanılan para yıllık 50 tl gibi bunun içinde ev giderleri ve şahsi giderler yok. Bence şu anda asgari ücretli çalışmak bile daha karlı hiç sermaye koymadan aylık 1400 tl kazanç saatli iş ve hafta sonu tatil var. Biz böyle düşünüyorken acaba tarım bakanlığı de böyle düşünüyor mu çok merak ediyorum. Bu da benim bir düşüncem. İyi çalışmalar.

      • İyi günler İbrahim bey. Kesinlikle haklısınız. üzülerek söylemek zorundayım ki şu zamanda tarımsal anlamda işinizi büyütmemeniz gerekiyor hele ki kredi ve hibe şeklinde destekler ile hiç büyütmeyiniz. Sonra sıkıntılar ve evdeki hesap çarşıya uymayınca sıkıntılar oluyor malesef. İyi çalışmalar diliyorum.

 53. selamun aleykum hocam benim gebe inegim var hostayın ilk buzası olacak inşlh. 6,5 gebe yem olarak mısır sılajı bıraz pancar kusbesi (yaş) bugday samanı kepek azda ezme arpa bazen süt yemi doru bir sekilde nasıl beslerim nasıl beslemem gerek ara sıra bır avuc 10 günde bir tuz veiyorum ne yapmam gerek.
  birde 12 aylık düve varhostayın nezaman bogaya cekayim nasıl belemek gerek gebelik öncesi ve sonrası şimdiden teşekkür ederim

  • İyi günler İbrahim bey.
   Hayırlı olsun. 7. aydan itibaren doğum hazırlıklarına başlamanız gerekiyor ve süt yemini kesip besi yemine geçmeniz gerek ayrıca ayak ve tırnaklarına bakarak az da olsa arpa ezmesi verebilirsiniz. yem katkı ve premiks vermeniz de gerekir. ucuza kaçmayın, tuz mineraller o vitamin premikslerin içinde mevcuttur. 12 aylık düveniz için en doğru kararı veteriner hekim arkadaşlara danışmanız sizin için daha doğru olur.

   • Selam aleyküm gökhan bey ilk dogumu yapmış süt verimi artırmak için ne yapmalıyım kaç kilo yem vermeliyim kaç pırteyin olmanlı bunun yanı sıra ne ilave etmeliyim patatez de var patatez sütü artırrmı

 54. Hiç ilgimin ve işimin olmadığı bir dal. Fakat, yorum yapmadan geçemeyeceğim Gökhan Bey. Çok alçak gönüllü bir insansınız. Her soruya yılmadan cevap veriyorsunuz, sizi hakikatten takdir etmek isterim. Hiç alakam olmasa da yazılarınızın takipçisiyim!

  • Teşekkür ediyorum Mücahit bey.
   Elimizden geldiği kadarı ile bilgi ve birikimlerimizi ihtiyacı olan insanlarımızla paylaşmamız gerektiğine inanıyorum. Ülkemiz insanlarına hizmet etmeyecek isen neden okuduk ki?. Saygılarımla.

 55. iyi günler gökhan bey..ben konyadan 3 kardeş süt ineği besliyoruz.ortalama 20 inek sağıyoruz süt ortalamamız 12- 14 litre tabi bunda kurumaya yakın ineklerde var 20 sağımlık ineklerde..doğumdan sonra 25 ile 30litre arasında süt verimi düvelerde 20 nin üstünde.ben ortalamamızın düşük olduğunu para kazanamıyoruz..mısır slaj ı, pancar küspesi,fig,saman süt yemi..şeklinde harmanlanmasını kendim yapıyorum süt yemini ineklerin önüne kendim veriyorum lokasyonuna göre..sorum bana bu verdiklerime ilave ne verirsem veya neyi fazlalatırsam süt üm artar..17-18 litreyi bulsam çok güzel olacak..melas vermeyi düşünüyorum gökhan bey melas ı sulandırıp yaptığım harmana eklemek istiyorum..faydası oluur mu teşekkür ederim

  • 40 kğ mısır slaj ı..40 kğ pancar küspesi..50 kğ saman.20 kğ fiğ..harman yapıyorum karışımını elimle kendim yapıyorum..ineklere verdikten sonra lokasyonuna göre 5-6 kğ süt yemi veriyorum öyünde..yeterlimi neyi fazlalatmam gerekiyor yada ek gıda melas veya başka bi şey versem süt ortalamam artar..cevabınız için tşk ederim

   • Merhabalar Mehmet Bey. 2 yorumunuzu da anlayabildiğim ölçüde cevaplamaya çalışacağım. yanlış anladıysam lütfen devamında yazınız.
    Öncelikle Melas hayvanlar için faydalıdır. hayvan başına 1-1,5 kg civarında koyu melas uygundur lakin özellikle gebeliğin son dönemlerinde ki özelikle 7.aydan sonra vermemeye ya da az vermeye çalışın.
    40 mısır, 40 pancar, 50 saman, 20 kg fiğ yi, toplamda 20 hayvana mı veriyorsunuz. ki toplamda bu rakam 20 inek için çok azdır.
    hayvan başına 5-6 kğ 19-2700 enerji yem verebilirsiniz. ama süt litresini arttırmak istiyorsanız özellikle hayvan başı 2 kğ pancar ı geçmeyin, 4-6- kg silaj, 4-6 kg yonca, 4 fiğ, 2 saman verebilirsiniz. 1 kg de melas verebilirsiniz. ama dediğim üzere yanlış anladı isem lütfen düzelterek günlük toplam 20 hayvana ne kadar ne verdiğinizi yazabilirsiniz. son zamanlarda yem kalitelerinde farklılık olmaktadır. İzah edebildiğimi ümit ediyorum. bu şekilde süt olarak artış sağlarsınız. iyi çalışmalar diliyorum.

    • evet 20 ineğe veriyorum gökhan bey..21 protoin yem veriyorum hayvan başı 5-6 kğ öyünde..yoncam yok..slaj saman küspe fiğ harmanlayıp veriyorum.

     • 1 hayvan için ne verilir ben size elinizdekilere göre yazmaya çalışayım. sonra gene bakalım.
      Holstein 25 lt/gün süt verebilen bir inek. için
      21 protein 2700 enerji 6 kg yem
      Mısır silajı 6-8 kg
      Küspe 3 kğ
      Fiğ 3 kğ
      Saman 2 kğ
      Melas 1-2 kg ama gebe ve 7. aydan sonra vermeyin. şeker pancarı da verebilirsiniz ama 1-1,5 kg civarı olsun.
      varsa Arpa kırma da verebilirsiniz ama ayak hastalıkları varsa bunu da vermeyin. nisan-mayıs a kadar bu şekilde devam edin sonra tekrar görüşelim. hayvandan fazla süt almak demek her zaman iyi olmaz. O da bir canlı sonuçta. iyi çalışmalar dilerim. bu şekilde yaklaşık olarak 20 lt civarı süt alırsınız.

      • çok tşk ederim gökhan bey ilginiz ve tevazunuz için.efendim fazla süt almak değil de sürü gerçek kalitesinin altında o yüzden fazlla süt dedim..uygulamayı yapıp tekrar size dönerim inşallah iyi günler

      • Selamin aleykum hocam 1 tane hostayn ile celse kirmasi inegim var 15 kilo sut veriyor buna ben sabah ve aksam kacar kilo arpa ezmesi misir ezmesi bugday ezmesi misir silaji pancar kusbesi saman vermeliyim lutfen bilgilendirir misin yeni basladim eger arayip soylerseniz sevinirim yada yardim olcak lar varsa hayirli ramazanlar 0542 420 61 11

    • Merhabalar koyu Melası 1-1.5 kg önermişsiniz bir hayvana çok fazla değilmi Melas enerjisi fazla olan bir yem katkısı bildiğim kadarıyla ayak hastalığı ve asidoza neden olabilir sanırım

     • Merhaba Olcay bey, zaten bu melas protein den ziyade enerji ve iştah dengelemek içindir. hayvanlar anlatıldığı kadarı ile eksik beslenmiş. sizlerinde fark ettiği gibi dengesiz beslenme ayak hastalıklarına yol açar. asidoz da süt de aşırı dengesizlikler olur ve ilerleyen zamanlarda ketosize o da karaciger ve böbrek rahatsızlıklarına neden olur. zaten çiftçi arkadaşımızı da ayak hastalıkları konusunda dikkat etmesi gerektiğini de hatırlattım. burada en azından hayvanların düzgün beslenmesi ile rahim bozulmalarının önüne geçerek sürdürülebilirlik konusunda pozitif şeyler yapabilmektir. Saygılarımla.

 56. iyi günler hocam simental ırkı bir ineğim var ortalama 400 kg canlı ağırlık yem olarak arpa kırması kepek kuru ekmek bulgur unu + saman veriyoruz ineğim 16 kilo süt veriyordu yavaşş yavaş 8 kg ra kadar düştü nedeni ne olabilir bide ineğimmi 5 defa tohumladım hem suni hem boğa ile ama bir türlü tutmuyor intihabı yok herşeyi sağlam nedeni ne olaabiilir acaba

  • İyi günler Nurettin bey.
   Beslemeniz bu şekilde ise çok yanlış besleme yapıyorsunuz. bu tür beslenme hayvanlarda hastalıklara neden olabilir. Özellikle şu ürünleri vermeniz gerekmektedir. Arpar,buğday,Ptk,açk,kepek,bonkalite,melas,tuz,mineral maddeler gibi, sütün litresini yükseltmek istiyorsanız kesinlikle pamuk tohumu ve kepek ilavesi yapmak zorundasınız hayvan pancarı ilave ederseniz hayvanı strese sokmamış olursunuz. iyi çalışmalar dilerim.

   • hocam peki bu tohumlama ile ilgili ne sebeb söliyebilirsiniz bütün tedavisini yaptım hayvanda herhangibi bir sorun görünmüyor ama bu 6 cı oldu hala tohum tutmuyor suni tohumlamada denedik boğayada verdik son çaremiz tüp bebek dün onuda yaptım kısmet inş tutar
    inekte herhangibi bir intihap kisk vs gibi bir hastalık görünmüyor

    • Merhaba Nurettin bey. bunu ilk başta söyleseydiniz ben de şunu derdim size. Nurettin bey. Arpa yı ya da arpa kırmasını fazla veriyorsunuz bu da enerji bakımından yüksek ürünler demek oluyor ve hayvan gebe kalamaz derdim. ya da yavru düşüklüğü derdim. hazır yemi çok kullanıyorsanız onu düşürün derdim. Ama siz arpa yı azaltın. Size bir tavsiye daha. bu tarz hayvanları sürü de tutmayın yenileyin. günlük 20 tl zarar ediyorsunuz bu hayvanı elinizde tutmakla. buzağı kaybından dolayı. İyi günler.

 57. Selamlar öncelikle ben kıbrısda yaşamaktayım geçen sene adamız kurak geçdiğinden dolayı hayvanlara pek çayır ve silaj veremedik sürekli olarak yem ve balya yemekteler süt oranında çok büyük bir düşüş yaşamaktayım bunla birlikte gebe kalmama gibi sorunlarda ortaya cıkmaya başladı bu konuda size sorum bu aşırı süt düşüşünün önüne nasıl geçebilirim ?

  • Yusuf bey öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakmayın. Sorunuza gelince, sütün litre bazında düşüşü genelde aşırı iklim degişmeleri ve/veya besin maddeleri degişiminden kaynaklanır. Yavru atma, gebe kalamama gibi sorunlar da sizin yanlış yemi kullandığınıza işarettir. eğer hayvanlarınız 1-2 doğum yaptıkları halde yavru oluşumu gebe kalamama gibi etmenler var ise mevcut yeminizi veteriner hekim kontrolünde degiştirin. Sütün litre düşüşünün önüne proteini yüksek yemler ile geçebilirsiniz o oranı da hayvan ırk cinsi ve kalitesine göre yapmanız gerekir. 19/2700 lük bir hayvana 27 protein yem verirseniz hayvan döl tutmaz 2 sene de karaciger ve böbrekler iflas eder. İyi çalışmalar dilerim.

 58. kepek+ptk+arpa ezmesi +tuz + vitamin katkı maddesi olarak yemimi kendim yapmaya çalışıyorum toplamı 1000 kg olcak şekilde nasıl bir süt yemi yapmalıyız kaba yemde yonca +sab+mısır slajı
  inekler simental cinsi nevşehirde ikahmet ediyorum.

  • İyi günler Hasan Bey
   SÜT YEMİ: Arpa: 300 kg. Buğday: 150 kg. Mısır: 150 kg. Atk: 145 kg. Ptk: 170 kg. Sfk: 60 kg. Vitamin 10 kg.
   Mermer tozu: 12 kg. Tuz: 8 kg. gibi uygulama yapabilirsiniz ama buradaki esas mesele hayvanın kalitesidir. 30 lt süt veren bir hayvana bu düşük fakat 15 lt süt veren bir hayvana yüksektir. o yüzden 20 lt ortalama süt veren bir hayvan için denilebilir. özellikle buğday ve arpa ya hayvan gübresinde dikkat etmeniz ve ona göre tutum almanız gerekir. iyi çalışmalar dilerim.

 59. 1-) İneğim 1 aylık gebe süt yemini hangi ayda kesip besi yemine dönmeliyim
  2-) 12 aylık Dana’ya Adem’in Aşısı vurulurmu vurulursa faydası ne olur.
  3-) hayvanlara günde 3 kez bakıyorum sabah 6 akşam 5 ve gece 12 de
  12 de baktığımda birazdaha hafif şeyler yonca veriyorum Ne gibi faydası olur.
  Çok teşekkür ediyorum şimdiden
  Gökhan bey

  • İyi günler Mevlüt bey.
   Normal de gebeliğin 6. ay sonu 7. ay başlarında süt yemi kesilir ve et yemine geçiş yapılır bazı firmaların gebe yemi diye tabir ettiği yemler de var. onlar da kullanılabilir. ama bir den süt yemini kesip bu yemleri kullanmayınız azar azar geçiş yapınız. Bildiğim kadarı ile Ademin aşısı çiftleşme öncesi vurulan bir aşı ama şunu belirtmeliyim ki, ben veteriner hekim değilim. bunun için bölgenizdeki veteriner hekim arkadaşlara danışabilirsiniz. hayvanlara sayı ile bakmaktan ziyade arada sırada kontrol de edebilirsiniz. şöyle düşünün evde çocuğunuz var odasına girince nelere bakarsanız, hayvanlarınıza da o şekilde bakmanız gerek, gece yonca verilebilir ama genellikle tek olarak verilmez, saman,kuru yem, yonca verilebilir ama çok fazla olmamak kaydı ile ayrıca şu sıralar havalar soğuk verilecek suya da dikkat edilmeli ve ahırın sıcaklıklarını da bilmeniz gerekli, fazla soğuk zararlıdır, tıpkı fazla sıcaklık gibi. İyi günler diliyorum.

 60. SelamunAleyküm
  Gökhan bey Ben hayvanlarıma saman ve küspe ilave olarakta 7 kilo yem veriyorum bunların dışında
  Milas kullansam faydası olurmu ineğimi aldığım da 28-30 veriyodu süt bi anda değilde yavaş yavaş 10-15 arasına düştü sizce vermiş olduğum yem küspe miktarı yeterlimi
  Yada ne kadar vermeliyim
  Teşekkür ederim saygılarımla..

  • İyi akşamlar Serkan Bey.
   Milas derken melas kast ediyorsunuz sanırım. tabii ki faydası olur. ama hayvan başına 1 kg yu geçmemeniz gerekiyor. küspe olarak da hayvan küspesi kullanmanız gerek o da günlük 1-1.5 kg civarı olmalıdır. ayrıca 7 kg yem yerine 6 kg yem kullanırsanız daha iyi olur ama bunlar kabataslak bilgiler. ayrıca 20 protein 2700 enerji bir yem kullandığınızı düşünerek bunu söylüyorum ve orta anadolu da olduğunuzu düşünerek. şu sıralar havalar da soğuk litre bazında artış saglamak için protein destekli yemler kullanmanız gerek yoksa sütün litresi düşer ve yogunluğu artar. Şeker pancarı da vermemeye çalışın. saman miktarı 5-7 kg civarı olsun, elma v.b. insan yiyeceklerinden de uzak durun. küspe ve melas bulamazsanız arpa kırması verebilirsiniz. hayvan başı 3-5 kg civarı ama ayaklarda şişme olursa arpa yı kesin.
   Saygılarımla.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere petrol ve doğal gaz mühendisliği maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle petrol ve doğal gaz mühendisliği nedir; petrol, doğal gaz, buhar, su,...

Genetik Mühendisliği Maaşları

Bu yazımda genetik mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Yorum kısmında diğer yorumları görebilirsiniz. Dünya genelinde genetik mühendisliği çok revaçta olan meslek gruplarından biridir. Ülkemizde...

Elektronik Teknikeri Maaşları

Elektronik teknikerliği iki yıllık yüksekokulların elektrik- elektronik bölümünden mezun olan kişilerin aldığı unvanlardır. 12 yıllık zorunlu eğitimini tamamlayan kişiler lise mezunu olarak adlandırılırlar. Eğer...

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları

Endüstriyel tasarım mühendisliği nedir ve ne iş yapar? Lise öğretiminden mezun olan öğrenciler yükseköğretime geçiş sınavına girecek ve bu bölüm endüstriyel tasarım mühendisliği maaşları...