Ana SayfaTarım ve Gıdaİneklerde Süt Verimi Nasıl Artırılır

İneklerde Süt Verimi Nasıl Artırılır

Daha önceki yazımızda girdi maliyetlerinin arttığından ve üreticinin bu konuda dikkatli olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bir önceki yazım süt ve yem arasındaki ilişkilere göz atmayı unutmayınız. İneklerde süt verimi neden düşer ve ineklerde süt verimi nasıl artırılır? Büyükbaş hayvanlarda süt verimine etki eden faktörleri sıralamak istersek;

Süt veriminde kalıtsal karakter etkisi % 30-35, çevre faktörünün etkisi ise %65-70 dir.

Irk: Özellikle büyükbaş hayvanların süt verimini belirleyen en büyük etmenlerden birisi de unsur hayvanın ırkıdır. Ülkemizde en fazla bulunan kültür ırklarımız Holstein, Simental ve Jersey ırklarıdır. Bu ırkları açmak gerekirse kısaca;

  • Holstein ırkına siyah alaca da denmektedir. Siyah alacanın elde edildiği ülke Hollanda’dır. Süt sığırlarının en verimli türlerindendir.
  • Jersey ırkınının anavatını İngilteredir. İsmini bulunduğu kasabadan almıştır. Bu inek türlerinini bakımı ucuz ve verimi yüksektir. Ülkemizde karadeniz bölgesinde görülmektedir.
  • Simental ırkına ise sarı alaca denmektedir. Bu ineklerin anavatanı İşviçre’dir. Bu inekler Avusturyadan ithal edilmişlerdir. Süt verimi yine yüksek inek türlerindendir.

Yaş: Yaş tayini dişlere bakılarak yapılır. İneklerin süt verdikleri süreye laktasyon adı verilir. İlk laktasyon da az olan süt verimi daha sonra kademeli olarak artar 8 yaşından sonra süt verimi azalmaya başlar.

Canlı Ağırlık: Süt ineklerinin genellikle iri yapılı olması istenir.

Gebelik: Gebe hayvanların sütlerinde azalma olur, daha sonraları ise sütlerde artış sağlanır.

i̇neklerde süt verimi nasıl artırılır

Sıcaklık: Sıcak olan bölgelerde hayvanlar fazla yem yiyemez, süt verimi az olur. Sıcak havalarda rasyon değişikliği yapılmalıdır. İdeal sıcaklık +5°C ile +27°C arasında değişmektedir. Basınç ve Rakım da önemli dir.

Besleme: Rasyona dikkat edilmeli. Belli protein ve enerjideki yemi verirken hayvanın bu yemi sindirilebilirliği de göz önünde bulunmalıdır. Su içmesi, terlemesi de hayvanın verimini önemli ölçüde etkiler.

Hastalık: Büyükbaş hayvanlar her ne kadar dayanıklı olsa da çok ufak hatalarda tüm hayvanlara bulaşabilen hastalıkların yayılması çok kısa sürede olur. Bu yüzden süt veriminin düşmemesi için dikkat etmek gerekmektedir.

Kuru Dönem: Ortalama olarak hayvanların dinlenme süresi denilir, 60-70 gün arasında değişmektedir.

İneklerde süt verimini artırmak için bu faktörlere dikkat etmek gereklidir. Yorum ve düşüncelerinizi bizler ile paylaşabilirsiniz.

İneklerde süt verimi ile ilgili sizlerden gelen bazı sorular:

Soru: İneklerde ilave olarak hangi yem sütü artırır?

Cevap: Proteini yüksek yemler süt litresi artışı yapar ama hayvan cinsi ve ırkı buna etkilidir. şeker küspesi, yonca, silaj, 21 protein kaliteli yemler bunlara örnektir.

Soru 2: Ortalama ineğim 23 25 lt süt verirken, birden 16 18 lt ye düştü havaların soğuması buna neden olabilir mi?

Cevap: Ortalama olarak 23-25 lt süt veren bir ineğin birden sütünün 16 lt ye düşmesinin nedenlerinden birden farklı olabilir. Bunlar kısaca, ineğinizin yavrusu olabilir, ineğe vermiş olduğunuz yem karışımında değişiklik olabilir, şeker pancarı, hayvan yemleri, v.b. yemlerin oranlarını değiştirmeniz süt litresini düşürebilir. Burada ki bir diğer önemli husus da, süt 25 lt iken yağ ve protein oranı ile 16 lt iken yağ ve protein oranının ne olduğudur. Vermiş olduğunuz yem içeriği ve kullanmış olduğunuz yan ürünleri (silaj yonca v.b.) incelemek gerek.

Soru 3: İnek sütü artırmak için şeker küspesi yonca silaj saman kaç adet olmalı?

Cevap: Soru yanlış anlamadı isem ineklerde sütün litresini arttırmak için şeker küspe, yonca ve silaj dan kaç kilo kullanmamız gerektiğini soruyorsunuz? İneklerin Holstein ve ilk yavrusunu yapmış olduğunu kabul ederek ve Orta Anadolu iklim bölgesinde olduğumuzu düşünerekten 1-1,5 kg civarı Küspe, 6-8 kg civarı yonca, 8 kg civarı da mısır silajı ve 5 kg civarı da fabrika yem (20-21 protein) olabilir, lakin burada dikkat etmemiz gereken nokta hayvan süt verimlerinin öncesinde ne olduğudur. Sonuçta onlar da canlı 30 lt/gün süt vermesini sağlamak için hayvanın canını okumamıza gerek yok. Her canlının bir sınırı vardır ve bu sınırlara dikkat etmek gerekiyor. Hayvanlara verilecek vitaminlere de dikkat edelim.

Soru 4: Aydın’da yaşamaktayım. 15bin tl’ye arabamı sattım. Araba alacağıma 2 adet gebe düve alayım diye düşünmekteyim. Bakımını dayım yapacak. Bakımları ona ait. Süt onun doğacak olan buzağılar benim dedim bakarım dedi. Sizce 31 yaşında tek tabanca ailesine asgari ücretle bakmaya çalışan bir kişi olarak düşüncem nasıl.

Cevap: Şu zamanda arabasını satarak yatırım yapan ender insanlardan olduğunuz için öncelikle tebrik ederim. Gelelim sorunuza, dayınız fedakarlık göstererek bakımlarını üstlenmiş yem veteriner hekim masrafı v.b. masraflarını sütten karşılamak 2 hayvan için çok zor tabii ki kendi bünyesindeki hayvanlar ile bir nebze olsun bu masraflar düşecektir. Yıl sonunda 2 ana ve 2 buzağı sahibi olacaksınız. Yavrular erkek ise satış yapacak ve ilk başta koymuş olduğunuz sermayeni 3’te 1 ini geri alacaksınız. İmkan dahilinde geri almadan ona da bir gebe düve alırsanız 2. sene sonunda 3 ana hayvan ve 3 buzağı sahibi olacaksınız. Süt parası yemini ancak karşıladığı ve talihsizlik yaşanmadığı sürece bu böyle devam eder. Ama kendiniz yapacak olsanız zarar edersiniz. Arabanız duruyor olsa ve aileniz ile gezseniz yıllık 1 buzağı parasını da harcarsınız bu duruma göre 2 ana 2 buzağınız var ve 1 buzağı zarar etmiyorsunuz. Bence gayet mantıklı bu arada devlet teşviklerini de unutmayın. Yatırıma yönelim yapacağınız için tekrar tebrikler.

Soru 5: Holstein cinsi inek 2. doğumuna 10 gün kala tırnak rahatsızlığı geçirdi, tedavi edildi. Doğumundan sonra bir meme mastist oldu tedavi edildi. İlk doğumunda 25 kilo süt veren inek şuan 2 kilo veriyor, sağlık durumu ve yem tüketimi normal. Süt verme düzelir mi yada düzelmesi için bir şey yapabilir miyiz?

Cevap: Gebelikte yemleme çok önemlidir. Özellikle 7. aydan itibaren süt yemi yerine et besi yemi verilmeli ve özellikle ilave tahıl grubu veriliyor ise düşürülmesi germektedir. Arpa ve arpa gruplarının fazla verilmesi tırnak hastalıklarına sebep olur. Hayvanlar asidoza girmiş olabilir ama uzaktan bunları söylemek zor. Süt litresi çok çok düşük, muhakkak bir veteriner hekim arkadaşa tanışmanız gerekiyor.

Bu gibi diğer soruların cevaplarını yorum kısmından verdim. Hemen aşağı inerek benzer sorularınız var ise cevapları bulabilirsiniz.

arıcılık malzemeleri

114 Yorum

guest
114 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
hüseyin sevinçli

Merhaba benim orta ölçekli bir işletmem var ve daha önce hiç karşılaşmadım bir sorun oluştu 35 litre süt veren ineğim 4 gündür sütünü tam indirmiyor ilk taktığımda sütünün %30 unu falan veriyor ve sonra oksitosinle uygulayarak sütün tamamını alabiliyorum doğum yapalı 3 ay oldu sizce sorun ne olabilir ve çözümü nedir teşekkür ederim.

sena

jersey ineğe sahibim iki doğum yaptı son yavru 4 aylık ve sütünü arttırmak istiyorum ne yapabilirim

sadık mahmut

Hocam Sa,
Yeni bir inek aldık. Simental kırması olan bu ineğimiz aldığımız ahırda 14-15 kg süt veriyordu. Aldığımız ahırda sadece kepek ve saman verdiklerini söylemişlerdi. İneği kendi ahırımıza getirdik ancak süt yemi, sılaj destekli beslememize rağmen 7-8 kg sütü geçmedi. Yerinin değişmesi hayvanı bu kadar etkiler mi ?

efe

İlkine düve aldım ve buzagılattım. 5 tane inek sagıyorum günlük 70 lt süt sagıyorum saman yem şeker pancarı kuspesı veriyorum.

mehmet keskin

Selamün aleyküm merhaba hocam diyarbakır dan yazıyorum ineyim in bir memesi diyerlerine güre gürünüş olarak küçük süt verimide diyerlerine güre az sorun nedir acaba teşekkürler

fatih

Hocam öncelikle verdiğiniz bilgi doğrultusun da size çok teşekkür ederim benim sorunum 2 ineğim var biri hoştain biri simantel tohum attırıyorum tutmuyor tosuna çektirdim olmadı veterinler desen adam Birsen’den anlamıyor geliyor 200 tl cebine koyuyor gidiyor birsey yapmadan tohum atıyor 2 gün sonra kan geliyor tuttu diyoruz 50 gün sonra saf kan geliyor bir çare satmak da istemiyorum inek leri kaliteli diye şuan da 22 aydır sağıyorum bir litre sütü eksilmedi hala sağmaya devam ediyorum ne zamana kadar daha sağabilirim

i̇lhan

Hocam ineğim öğlen kızana geldi yatsıda namazı zamanı aşı yapıldı iki gün sonra ineğin arka kısmına denk gelecek yerde parmak kadar kan gördüm veterineri aradım tutmamış olabilir dedi tarımdan aşıya gelen veterinere sordum hamiledir dedi beşinci aydayız tosundan çiftleşmemek için kaçıyor çiftleşmeye müsaade etmiyor iki gün önce danayı yalıyordu dananın kafa kısmına çiftleşme arzusuna benzer. çıkmaya çalıştı bir kere sadece oldu danaya müsade etmiyor karnı hafif çok hafif büyüme yaptı acaba hamilemi şimdiden teşekkürler.

enes

Iyi günler benim ineklerimin süt verimi cok az 14 15 kilo holstein olmasina rağmen bazilarindan mısır arpa kulanma dedigini duydum doğrumu? Diger sorum nasil bir rasyon cizmem lazim yardımcı olursaniz cok sevinirim.

metehan

Hocam 18 tane inek sagıyorum günde 180 kg süt alıyorum günde 2 torba yem 300 kg. Silaj 6 adet balya veriyorum içinde tosun var ineklerin ineklerin kılıkları iyi degil tosun piçleştiriyır olabilirmi sütü artırmam için ne yapmam lazım

faruk

Mrb Gökan bey ben 10 tane 12 aylık düve alicagim ve bu duvelerin tohumlatmadan rastyonu nasıl yapmaliyimki bunların doğumdan sonra sutu fazla olsun yani başta nasıl bir temel atmaliyim duvelere elimde olanlar. Saman,mısır silajı,arpa.kuri ot.nasıl bı rastyon önerirsiniz saolun

kenan

Hocam merhabalar! Azeracadan yazıyorum bu kadar soruyu cevapladısınız için teşekkür ederim! Almanyadan 20 tana holştayın ırkı hayvan getirdim gebe, yaklaşık olarak bir ay sonra hayvanlardan ikisi yavru düşürdü, biri 8 biri 7 aylık nedeni ne ola biler ? 8 aylık düşük yapan hayvan 25, 7 aylık düşük yapan 5 litre süt veriyor nedeni ne ola biler , 5 litre süt veren hayvanın sütünü artırmak mümkün mü ? Çok sağolun teşekkürler hocam !

volkan

Merhaba
Ben 19 protoin yem yediriyorum. Hayvan başına günlük 10 kg. Yanısıra 2 kg saman 4 kg yonca 23.25 kg mısır slajı.
Ortalama süt ortalamam 24 kg. Ama kızgınlık sorunları oluyor. Gebe sandığım hayvanlar boş çıkıyor. Ne yapmam lazım?
21 protein yem versem 10 kg yerine 6 kg çözüm olur mu? Bide 21 protein yemi sürekli kullanabilir miyim

faruk

Holstain bir inegin bir gunluk maliyetini nasil cikartabilirim?
2- hangi yemden gunluk ne kadar vermem lazim yeni basladim bu ise

engin

İyi günler hocam ben günde 8 tane inek sağıyorum ve bana verdikleri süt 40 litreyi geçmiyor ve her bir ineğe yaklaşık 10 kg slaj ezme fabrika yemi buğday ezmesi karıştırarak veriyorum daha fazla olması için ne yapmalıyım

trabzonlu genc

Bende jersey cinsi inekler var 21 protein süt yemi kullanıyorum ayriyetten pancar silajı kullanıyorum şaman arpa kepek mısır vs ben bu hayvanlara 21 protein nekadar vermem gerekli fazlasinin ne zararı olur

erhan

Hocam ben 7 tane inek sağıyorum 40 kg veriyorum. 1 çuval süt yemi, 2 saman balya, 1 çuval arpa (kırma), çuval çuval mısır sılajı veriom artması için ne yapa bilirim ..🙌🙌

i̇smail

Gebe ineğe kızgınlık aşısı vurdum 2 ml acaba buzagı düşürme ihtimali nedir acill

halil

Bu işe yeni başlıyorum hangi ırkı tavsiye edersiniz?

behlül

karma ırkda canlı ağırlıklar 500 ve 600 kilo olan ineklerim var. ineklerime arpa, buğday, mısır, mısır sılajı pancar küspesi ve saman veriyorum sütte kuru madde oranı düşük ne yapabilirim. 40 hayvanım var sütte kuru madde oranı 8.5 çıkıyor.

muhammed özkan

1-)Yazın 20 litre süt veren hayvanımız şuanda 15itreye düştü bunun sebebi nedir?
2-)Döl tutma sıkıntısı yaşıyorum hayvan lar ilk 2 ay içinde hayvanlar düşük yapıyor sebebi nedir ?
3-)Kendi yemimi kendim yapmak istiyorum en ucuz maliyetli bunu nasıl yapabilirim?
Bu arada Selçuk üniversitesi Ziraat fakültesi zootekni bölümü 2.sinif öğrenci siyim

mizgin

cinsi yerli ineğimiz bi hafta dogmus buzagi ile aldim ve 6 ltre sut verdi baslarda sonra 4 e dustu memesinde basi beyaz sivilce gibi bisry fark ettim ve bi memesinin ucu hafif yara gibi cizik var sutun azalisi ondan mi yoksa verdigim yem miktarindami bilmiyorum ilk defa bakiyorum sordugumda herkes bisey diyor kafam cok karisti gunde 3 kez yemliorum iki kez de su veriyorum ve buzaginin ne kadar emmesi lazim bilmiyorum saman kepek ve sut yemi kafistirarak veriyorum

sergen yılmaz

Slm hocam benim ikitane düvem var bunların ilk gebeliği olduğu için pancar küspesi veriyom pancar küspesi karnındaki buza ya birsey edermi ve düve sütlü olması için ne yapmaliyim

cahit

Merhabalar bende yeni başlıyorum hayvancılığa 7 inekle başlamayı düşünüyorum. Fikrinizi almak isterim arkadaşlar

önder cani

Slm bir dogum yapmis inege nekadar sut yemi yonca slaj besi yemi ve saman vermem gerekiyor.verdiginiz bilgilere tesekkur ederim

emre

Hocam bizim buzagalar boy bakimindan kisa kaliyo.Boylarinin uzatmak icin ne yapmaliyim.

emin bilgin

Hocam öncelikle selamın aleyküm bizde 1tane Simental inek var bu ineğin 2 gün önce Hiç otlanmadı sürekli yattı hiç büyük pisliğinide yapmadı yağ koyduk midesine hortum attik geçmedi sizce yapılabilecek şey varmi

refia

Afyon da ikamet ediyorum.jersey ırkı 4 buzagi aldık. Bunların bizim buralarda yasayamayacagi iddia ediliyor.ve ne kadar bakarsan bak büyümez diyen veterinerler var.2 dışı 2 erkek . Ne yapmaliyim

kaan bozkurt

Bende 10 tane holstein inek almayı düsünüyorum temel bi alt yapımız var zaten 10 ineğin en verimli şekliyle beslenme programını nasıl yapabiliriz bana yardımcı olursanız sevinirim.

hasan

6 yaşında montofon inegim var 1 hafta önce kuzladı memesinin biri mastis kör yani sütü sabah 3 kilo akşam 3 kilo veriyor 2 litresini dana içiyo bundan verim alabilmem için ne yapmam gerek

selman

Merhabalar.. babamın 150 dönüm arazisi var ben o arazide küçük bi çiftlik kurmak istiyorum ilk etapta 10 simental inekle başlamayı düşünüyorum arazinin bi 10 dönümünü hayvanlara yonca ekmek için ayırmayı düşünüyorum. Sizce girmelimiyim bu işe ve bana bi tavsiyeniz varmı.. tşk ederim..

yunus emre

ben tavuk alıcam da tavuktan daha iyi verim almam için ne yapmalıyım?

mustafa

Hocam meraba ;
Ben altaki gibi bir rasyon uyguluyorum sizce nasıl iyimi ? Süt ortalamam 29 kg
20 kg Mısır silajı
2,60 kg yonca
2,60 Sap
6 kg yaş pancar küspesi
3,5 Mısır flake
8,70 kg 23 prt 2850 enerji yem

murat

selam gökhan bey,
et besi yemi gebe hayvanlara 7.aydan sonra günde kaç kilo verilmeli.teşekkür ederim

savaş

Kolay gelsin..Etrafımdaki insanlar ineklerine hep farklı beslenme şekli uyguluyorlar..Benim bir değil bir kaç sorum olucak..kafam çok karışık geceleri düşünmekten uyuyamıyorum malesef..herkes sür arttırımından bahsediyorlar…benim gayem sütden ziyade ineğimin sağlıklı beslenmesi ve yaşaması için.. Komşum 25 kiloluk şeker pancarı veriyor 1 günde 7-8 kilo 15 litre süt veren ineğe bunun yanında saman musır slajı ve kuru ot… Ben ise 3 kilo pancar 1 kilo besi yemi 2 kilo mısır süt küspesi tahminim 4-5 kilo saman 1 kilo kepek 4 kiloda mısır slajı ve pazarlardan ayarladığım meyve sebzeleri veriyordummm komşuma dedim yetmez 13 litre süt veren için günde 8 kilo pancar 10… Read more »

ercan

Hocam Tekrardan Merhabalar Hocam benim ineyimin birtanesi arka ayaklarina basmakta gucluk cekiyor bunun sebebi neolur neyapmaliyim iyi calismalar

bekir

Hayvancılıkla severek uğraşan herkese selam olsun. Benim 10 büyük baş hayvanim var. 7 inek 1 dana 2 düve. Kışın ahırda besliyorum ama bir türlü kilo almıyorlar. Saat 8 de bir balya yulaf. Saat 11 de 2 balya çayır otu akşamda 20 kilo arpa ve buğday kırmasını yem ile saman veririm. Hatam veya eksigim nedir de bu yavrucuklarim kilo almıyor.

ercan

Hocam merhaba ben 2 tane Moltafon Irkı inek aldim bu inekler bakimsiz kalmis sagilmamis cok az sutleri var kilo bile deyil tam kurumamis sutu cogaltmak icin neyapmaliyim hocam kolaygelsin iyi calismalar

öre amangılıcov

Selamünaleyküm Değerli Gökhan bey! ben Türkmenistan dan . 2 seneden beri inek besliyorum . büyük baş 25 küçük baş 15 tane. şimdilik sağımda 9 tane . inek türü asya coğrafisine ayit inek türü . 1 inek günlük 15 16 lt süt veriyor iklime göre değişiyor . bu yazınızın tüm alt yorumlarını okudum taaa Konu iktisadi hesaplamanıza kadar tabiiki yatırım işi nasip işi ya tutsa ya tutmazsa . mesela bizim iklimimizde Holshtein inekleri olmaz çünkü sıcaklık yazın 48-50 c buluyor . ve seçenek sadece kendi iklimimize uygun inekler yetiştirmek doğru. ama sorun beslemede bizim coğrafi çok kurak alan kuraklık su dan… Read more »

anonim

Selam aleyküm gökhan bey Ben bu işe yeni başladım Hayvancılıya 4 tane yeni gebe düve aldım 4 düde dogum yaptı aldıgım arkadaş 30kilo sütü var dedi 23 kilo alıyorum bitane haynanımda 5 gün oldu dogum yapalı süt makinasını taktırmıyor meeimeleri şiş ne yapmam lazım bide süt verimini artırmak için ne yapmalıyım elimde olan bugda balyası yonca arpa ezmesi patatez fasülye samanı bi de 21 pırteyin yem veriyorum elimde olan bunlar nasıl ve nekadar vermem lazım iyi akşamlar kolay gelsin

harun bey

Merhaba gökhan bey sağım ineklerimi beslemede 2 kg saman 1 kg arpa kırması 1 kg buğday kepegi 1 kg razmol 1 kg ayçiçek tohumu küspesi 2 kg kuru pancar küspesi 2 kg 18 protein süt yemi bunları hayvan basi 1 öğün veriyorum sütte artış göremiyorum radyonu doğrumu veriyorum?Gökhan bey şimdiden teşekkürler

murat guven

Merhaba ben yeni basladim hayvanciliga 5ile 8 aylik dişi buzağı aldim burda balya ve benzeri uzun ot bulunmuyor bugday samani ve yonca samani veriyoruz hayvana nasil hazirlamaliyiz ki bu yemi hayvanlarim duzenli ve saglikli bir sekilde büyüsün

rovshan

GOKHAN BEY SELAM NASILSINIZ? BEN SIZE AZERBAYCANDAN YAZIYORUM BENIM KENDIME AID CIFTLIYIM VAR SUT SIGIRI ISLETIYORUM. SIMANTAL VE HOLSTEYN INEKLERIM VAR.BIR SIMENTAL DUVEM VARDI ILK YAVRUSUNU DOGURDU VAKTINDEN 10 GUN ERKEN DOGURDU ANCAQ SUDU COK DUWUK YAVRUSUNA YETMIYOR. GUNLUK 3 LITRE SUD VERIYOR. MEME YAPISI COK KUCUK BIR KAC INEKLERIMDE BOYLE MEME YAPILARI COK KUCUK. NE YAPSAM BU SORUNU ARADAN KALDIRA BILIRIM. ONCEDEN TESEKUR EDERIM..ROVSHAN

ahmet

Merhaba Gökhan bey bir adet simental ırkı ineğim var ilk doğumunu yaptı beş ay oldu günde 10 ile 12 arası litre veriyor bu normal mi değilse ne önerirsiniz.

mustafa

Gökhan bey merhaba ;
İnekler hokstain lokasyon ortalaması 4
İç Anadolu iklim sorum şu aşırı tüketim süt ortalaması 28 lt civarı canlı ağırlık 600 kg ortalama
Rasyon
M.silajı 22 kg
Yonca. 4 kg
Mısır flake 3 kg
Sap. 1.5 kg
Soya 48 hp. 2 kg
21 prt 2750 7 kg
Yaş ş.panar Küspesi 11 kg
Bu rasyona görede kanımca 28 kg düşük
Günlük tüketim bu sağımdan 2 saat önce bitiyor yem yorumunuz veya tavsiyeniz nedir

murat

ilave olarak ziraat bankasının 2 yıl ödemesiz 5 yıl çok düşük bir faizle kredi verdiğinide duydum. kredi burdan karşılayacağım.

murat

mrb gökhan bey. ben ipard destekli 50 sağmal holstein alıp çiftlik kurmak istiyorum. arsam yok sermayem yok.yani sıfırdan başlayacağım.köyde yetiştim. inek işinden biraz anlarım ama profesyonel anlamda değil.destek ve kredi ile bu işi çevirmeyi düşünüyorum. kendime güvenim tam inekleri severim.çalışmayı severim. çiftiğin başında kendim durcam. kurduktan 6 ay sonra tarla kiralayıp yem kısmının bir bölümünüde kendim yapacağım.araştırdım. herkesin göürüşü farklı.ortalama kabaca hesapladım herşey dahil ( inek dahil ) 2.500.000 TL gibi bir rakam çıkıyor. bir kısmını devlet karşılayacak. sizce çevirebilirmiyim. amacım sadece süt ve en yüksek verimi veteriner kontrolünde sağlamak.sayıyı fazla artırmayacağım. sütü şuan süt: 1,50+devlet desteği varmış. konyadayım. bana… Read more »

hüseyin sahinoglu

Merhaba Gökhan Bey. Ben Trabzonda yasiyorum ineklerim jersey ve simantal kirmasi jerseye 8kg kesif yemi 8kg civarida yonca yediriyorum süt verimi 18lt civari simental kirmasina 9kg yem 8-9 arasi yonca veriyorum süt verimi 18lt civari bunlara ne gibi katkilar yaparsam süt verimini arttirabilirim. Bizim buralarda kaliteli silaj falan bulmak da zor.

kerem

selamün aleyküm

Gökhan bey, bizlere zaman ayırıp bilgi ve düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Bir kaç sorum olacak sizleri fazla yormak gibi olmaz ise, Büyük baş hayvan işine devlet teşviki ile yapmayı düşünüyorum. Sakarya ilinde bir köy bölgesinde 2 büyük baş üzerinde duruyorum.
6 adet Holstein Büyükbaş hayvan için sütünü almak ve satışını yapmak istiyorum
6 adet Simmental Büyükbaş hayvan içinde büyüdüm satışını yapmak istiyorum
Bu konu da söyleyebileceğiniz önerebileceğiniz ve güzel düşüncelerinizi paylaşır mısınız.

mehmet

Hocam kolay gelsin. Ben yeni simental inek aldim elle sagamadigim icin sagma makinasi aldim ama simdi memelerinde ici beyaz sivilceler cikti ne yapmaliyim

mehmet

Hocam sağolun guzel aciklamalar yapmissiniz soru soran arkadaslara. Benimde bir sorum olacakti ilgilenirseniz sevinirim.simental inegim var hayvani yeni aldim elle sagamadigim icin sagma makinasi aldim ama simdi inegimin memelerinde ici beyaz sivilceler cikti ne yapmaliyim ilac mi kullanmaliyim

mehmet akyol

merhaba hocam benim bir 8.5 aylik disi buzagim var. bunun dogumdan sonra sut verimi yuksek olmasi icin simdiden nasil beslemeliyim. bizim burda arpa bugday kepek mevcut ne yedirmem gerek sut damarlarinin acik kalmasi ve yaglanmamasi icin tsk ederim.allah razi olsun.

i̇brahi̇m

merhaba hocam 14 aylık düvem var boğasak gününde boğaya cektim 7günsonra kanlı cara geldi daha önceki boğasamaların sonunda da geliyordu bu kanlı cara 15 gün oldu cekeli ara sıra su renginde cara tarzı sıvı görüyorum teninde ve kuyrugunda neden gelir bu cara ?
Boğaya cektikden sonra iştahı azaldı sakinleşti durgunlaştı değişik birsey oldu geviş getiriyor ama hasta felan değil
gebeliği nezaman net belli olur veterıner cağırmak istemiyorum çünkü EL atıyorlar yazık daha farklı nasıl belli eder ki tutmazsa tekrak cekeyim değerli yorumlarınız için teşekkürler ALLAHım razı olsun.

ibrahim

selamün aleyküm hocam 8.ayına gebe ineğimin memelerinde yumuşak sert bir şişlik meydana gelmeye basladı memenin kök kısmında biraz elimle yumusattım dağıldı ama sonra geri olustu ineğim ilk buzası olacak her hangi bir sorun teşkil edermi ne yapmalıyım şimdiden yardımınız için teşekkürler hocam saygılar

azat

Gökhan bey merhaba.
Ben Turkmenistanliyim. Birkaç sorularym olacak.
1. Burada yazyn hava +45-50 olabiliyor. Kara alaja ineklerden almak istiyorum, Yazyna serinletmek için suw buharlarini kullanabilirmiyim ve ya ne tavsiye ediyorsunuz.
2. Turkmenistanda süt verimini artırmak için nasıl yem karisimi kullanabilirim, tavsiyelerniz? (Burada bol olarak pamuk, buğday, arpa, yonca, ayçiçeği, mısır yetisiyor)

namık kemal

merhaba gökhan bey .
bi ineğin süt verimini yıllık bi grafikte düşünürsek hayatı boyunca çizelgenin düşmesini azda olsa yukarı çekmesini sağlayacak neler yapmamiz lazım? t esekkurler

serhat arik

Merhaba gokhan bey. Hayvanciliga yeni baslamayi dusunuyorum ama aklima takilan bi kac soru var yardimci olursaniz sevinirim
1- 500kg lik bir inegin kilo kaybi yasamadan gunluk yasam devami icin yemesi gereken yemi nasil hesaplariz
2- 1 litre sutun olusumu icin hayvanin yemesi gereken yem ne kadardir ?
3- SUtun olusumunda en onemli etken nedir ? Kaba yemi cok yemesimi yoksa kaliteli kesif yem mi tuketmesi lazim
Simdiden tesekkurler

mustafa

merhaba Ardahan gölede ikametgah ediyorum.bizim buralar yazları serin ve yağışlı kışları cok soğuktur.Şu sıralar Avusturya menşeli gebe düve almayı düşünüyorum. sizce sağlıklı bir karar mı?hayvanlar iklime ayak uydurabilir mi?saygılarımla

hasan ayar

Merhaba hocam
1-Yeni doğum yapan bi holstein var sütünü salmıyor bunun için napabiliriz?
2- 550 600 kiloluk bi alsancak ırkı var 3 4 aylık gebe 1 kilo dahi süt vermiyor bunun sebebi nedir?
3-1 adet holstein 3 adette alsancak var günde 40 50 kilo süt anca oluyor sütü nasıl arttırıcaz zararına besliyoruz hayvanları sırf yavrulasın çiftliğimiz büyüsün diye.
Günde 4 er kilo yonca,1 er kilo arpa,1 er kilo kepek,3 er kilo süt yemi,4 er kilo saman,7 şer kilo slaj veriyoruz vitaminlerini falan herşeyini veriyoruz eksik etmiyoruz cevabınız için teşekkür ederim şimdiden.

hasan ayar

Alaca ırkı hocam pardon birde doğum yapan simental süt yemide 20 lik

hasan ayar

Sağolun hocam bilgileriniz için uygulamaya geçiyoruz hemen

ibrahim

7. aydan itibaren son iki ay ne gibi hazırlık lar yapayım hocam iğne ilac yem miktarı kaba yem neler yanı biraz acarsak konuyu size zahmet birde inğin memelerini ellemek istiyorum tepik atıyor hani alışsın istiyorum ama sinirleniyor sakin yaklaşmama rağmen. kaşağlıyorum seviyorum ama memelerini elletmiyor hocam ne yapayım şimdiden verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.

koray

Merhaba,

Sizi tebrik etmek isterim bunca soruya uzun cevaplar verdiğiniz için. Bende bir mühendis olarak ek gelir kapısı olsun diye yıllardır inek çiftliği kurmak istiyorum. Ancak başında durmayacağız için sıkıntılar yaşayabileceğim için durdum şimdiye kadar. Belkide güvenilecek birilerini bulup tekrar başlayabilirim. Size sorum benim gibi tam zamanlı calisan bir mühendisin çiftlik kurmasını tavsiye eder misiniz? Birde kaç ineklik çiftlikten başlanmalı.
Tesekkurler

koray

Gökhan bey teşekkürler. Bu hesaba göre aile babası + hanımının masrafları aylık 5000TL desek yılda 60.000 TL yapıyor. Basit mantıkla 15 adet sağmal ineğin işçilik hariç yıllık 60.000TL kar bıraktığını söyleyebiliriz. Bir başka değişle aynı çift 30 ineklik bir çiftliğe baksa bize 60.000 TL kar getirecek yıllık. 30 ineklik çiftliği kurmak orantıyla yaklaşık 1.25milyon TLye gelmektedir. 1.25milyon TL’lik yatırımın yıllık getirisi 60.000TL, ilk yatırım maliyeti düşünüldüğünde oldukça düşük çok düşük bir miktar. 50 ineklik bir çiftlik kurduğumuzda ise yılda 100-150 bin bandında getiri veriyorsa mantıklı bir iş kapısı olmuyor ne yazık ki. Veyahut hesabı bu kadar basite indirgemek yanlış bir… Read more »

i̇brahim

Merhaba Gökhan Bey. Koray beyle çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Şu zaman da yapılan inekçilik para kazandırmıyor. Hayvancılıkta şu an hayvancılık haricinde aylık net bir gelirin yoksa eğer zarar etmemek mümkün değil gibi. Bende her zaman sizin gibi düşünüyorum hayvancılığı büyütmek istiyorum ama böyle düşününce de hiç aklıma yatmıyor. 15 inek için 150 bin tl, ahır için 100 bin tl traktör ve ekipmanları için 60 bin tl, 50 dönüm tarla lazım onun içinde 500 bin tl lazım. Toplamında 800 bin tl gibi büyük bir para çıkıyor. Buna karşın kazanılan para yıllık 50 tl gibi bunun içinde ev giderleri ve şahsi… Read more »

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?