Mars One Projesi

1917
mars one projesi

Mars One projesi, Yüzyılın Hareketi. İnsanlık bu sefer, cidden uzaya yerleşecek… Hollandalı girişimci Bas Lansdorp’un liderliğini yaptığı Mars One projesi, Mars’a yerleşecek olan ilk insan kolonisini oluşturmak, gerekli malzemeleri temin etmek ve gidecek olan gönüllüleri yetiştirmeyi, Mars’a ulaştırmayı amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir projedir.

Mars One

 

2012 yılının Haziran ayında projenin duyurusu yapılmıştır. Gitmek için başvuru yapanlar arasından 1058 gönüllü ilk elemeyi geçmeyi başardı. Mars’a ilk etapta 4 kişi gönderilmesi planlanmaktadır. 2016 yılına kadar bir iletişim uydusu göndermeyi planlayan şirket, 2018 yılında ilk grubu gönderdikten sonra ikişer yıl arayla 4 kişiden oluşan grupları göndermeyi hedeflemektedir.

Ancak kulağa çok fantastik ve bir o kadarda etkileyici gelen bu sözlerin ardında Mars’a gidecekler için büyük bir tehlike yatıyor. (Radyasyon.) Mars’ın atmosferinin çok ince olması nedeniyle, güneşten gelen radyasyon dalgaları gezegenin üzerinde hiçbir canlı yaşatmayacak kadar şiddetli olabiliyor. Buda oraya gidecekler için ciddi önlemler alınmazsa, gidenlerin kısa bir süre içerisinde hayatını kaybedeceği anlamına geliyor. Ancak Mars, Dünya hariç tutulursa, halen Güneş Sistemi’ndeki gezegenler içinde sıvı su ve yaşam içermesi en muhtemel gezegen olarak görülmektedir. Yani işler yolunda giderse insanlık, kendine yeni bir ev bulabilir. Eğer 50 sene sonrasına kadar hayatta kalabilirsek, kütüğü Mars’a kayıtlı çocuklar tanımamız muhtemel.

mars one astronautu

Mars One projesinin finansmanı ise yine Dünya halkının bağışladığı paralarla karşılanıyor. Tabii bu projeye destek veren şirketlerde var. Örneğin bu projeye şu ana kadar ABD halkı 259,430 $  destek verdi ve bu konuda 1. sırada. Onu takip eden ülke ise 75,220 $ ile Kanada. Türkiye ise 2014 yılının 6 Eylül tarihine kadar sadece 814 $ bağış yaparak 39. sırada gözüküyor.

İlginizi çekebilecek Mars ilgili diğer yazımız : Mısırdaki Piramitlerin diziliminin Mars ile ilişkisi.

Yazımızı Beğendiniz mi?
Önceki İçerikAnaerobik Arıtma Sistemi
Sonraki İçerikDosya Arşivleme Biçimleri ve Anlamları

Bilim konuları,mühendislik, sağlık,proje ve bilişim teknolojileri ağırlıklı makale ve haberlerin yer aldığı kaynak site olarak tanımlayabileceğimiz Mühendis Beyinlerın asıl amacı, kaliteli Türkçe içerik oluşturmak adına gayret göstererek, Türk internet mecrasına katkıda bulunmaktır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.