Vumetre Devresi

9
17

Bir başka kendin yap projesi ile karşınızdayız arkadaşlar. Bugün ki projemiz başlıkta da okuduğunuz üzere 10 ledli vumetre yapımı hakkında olacak. Vumetre nasıl yapılır? Malzemelerimizi sayalım öncelikle:

  • Lm3915 entegre
  • 10 adet led ( Renklerinin farklı olması görüntü olarak size avantaj sağlar. )
  • 1 adet 10k pot
  • 1 adet 1,2k direnç
  • 3,5mm jak ( Kablolu olarak almanız sizin yararınıza olacaktır aralarında 1 2 lira oynuyor sadece )

Vumetre Yapımı

vumetre yapımı

Vumetre bilgisayarınızın ses çıkışından gelen sinyalleri lm3915 çözümleyerek çıkışlara yönlendirir buda çıkışlarda bulunan ledlerin yanmasını sağlar. Kısaca ses seviyesine göre çıkışlarında bulunana ledleri yakan devredir diyebiliriz.

Devre şeması göründüğü gibidir sadece lm3915 ile yapabileceğiniz ufak bir devredir. Entegrenin 4 ve 5 ucuna bilgisayarınızın ses girişine takmış olduğunuz jak çıkışlarını bağlamanız gerekiyor. Aynı zamanda 4 nolu ucu şase yapmayı unutmayın.

vumetre yapımı ısıs çizimi

Devremizde dikkat edilecek bir diğer husus ise ledlerimizin bacaklarının yönleri, yanlış bağlantı yaptığınız taktirde hatalı led çalışmayacaktır. Led seçimi size kalmış ancak daha fazla parlaklık istiyorsanız şeffaf led tercih edebilirsiniz normal ledlere oranla 2 kat ışık verme kapasiteye sahip. Devrede bulunan pot ledlerinizin istediğiniz bir ses seviyesinde yanmasını istiyorsanız ona ayarlamanız için eklenmiştir.

Vumetre Yapımı

Resimde gördüğünüz 3,5mm jak çoğaltıcının kullanılmasının sebebi bilgisayarınızın ses girişinden alınan sinyali vumetreye iletmek için kullanacağımız için dolayısıyla ses alamayacağız. Bunu engellemek için 3,5mm jak çoğaltıcı kullanıyoruz bu eleman hem ses sitemine hemde devremize sinyalin gitmesini sağlıyor.

Buradan sonrası hayal gücünüz ve elektronik hesaplamaları yapabilmenize kalmış. 400 ledli proje denedim yanlış hesaplardan dolayı elimde patladı çalıştıramadım, aman siz yanlış hesaplar yapmayın.

Daha fazla led ile 100 200 gibi led sayısı ile denemek isterseniz bir ip ucu vereyim. Seri ve paralel bağlantıları deneyin paralel bağlantıda voltaj kollara eşit şekilde dağılır unutmayın. :)

9 Yorum

  1. arkadaşlar bu tür jack paylaştırma ses seviyesini düşürür bunun yerine hoparlöre bağlanan vu metreler var onu kullanabilirsiz

  2. Merhabalar, tek pot ile ses seviyesini de değiştirmek istiyorum. Bunu nasıl gerçekleştirebilirim yardımcı olur musunuz?

  3. Selamın aleyküm. Bunu direk pc ye bağlayıp ordan ses alma ve aynı zamanda da vumetre hareketi yakalama olarak yapma şansızmız yok mu yani ekstra ses sitemine gerek kalmadan

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.