Marshall Adaları ve Nükleer Bomba Denemeleri: Doğa Felaketi

1
Nükleer Bomba Denemeleri

Marshall Adaları, bilimin en kirli ürünlerine göğüs germiş şansız topraklar. Okyanusya’da Kuzey Pasifik Okyanusu’nda Hawaii ve Papua Yeni Gine arasında bulunan 31 adet yuvarlak ada grubu toplamda 5 ada ve 1152 adet adacıktan oluşmakta. Bu güzelim adalarda ABD tarafından tam 67 kez nükleer bomba denemeleri yapılmış.

Marshall Adaları
Marshall Adaları

Hele bunlardan bir tanesi var ki Bikini Atolü. Mercan kayalıklarından meydana gelmiş bu adada ABD’nin Castle Bravo olarak bilinen hidrojen bombası denemesine ev sahipliği yaptı.

Bu felaketin görüntülerini izlemek isteyenler için bir youtube videosu bırakıyorum.

15 megatonluk bir kuvvetle patlamış 3.5 mil çapındaki ateş topu 20 km yüksekliğinde bir mantar bulut yaratmış ve beklenmeyen doğa koşulları radyoaktif etkileri büyük bir alana yaydığı yönünde söylentilerde mevcut. Bu makus kaderi yaşayan Bikine atolünde denenen bu hidrojen bombası Hiroşima’ya atılan atom bombasından yüzlerce kat daha güçlü bir etkiye sahipti. Bu deneme sonucunda bazı Japon bilim adamları oluşan zararın düşünülen çok daha büyük olduğunu ortaya atmış.

Marshall Adaları 2Dünya üzerinde 122 adet meteoroloji istasyonunda radyoaktif külün atmosfere çıktığı saptandığını açıklamış. Bu da belirtilen iddiaları destekler biçimde. Öyle ki Atomic Energy Commission oluşum 1956 yılında Marshall Adalarını “dünyanın açık ara farkla en kirletilmiş yeri (by far the most contaminated place in the world) olarak belirtmiş.

Marshall Adası Nükleer PatlamaSavaşlar, silahlar ve bombalar. İnsanoğlunun kendi yarattığı kini ve öfkesi. Birbirini yok etme hevesi ve bu heves uğrunda yok ettiği topraklar. Özellikle ve özellikle nükleer. Tam anlamıyla bilimin bir felaketi. Dönüşü olmayan bir savaş silahı. Etkilerini yok edemeyeceğiniz, hayal gücünü açan felaketlere yol açan iğrenç savaş silahları. Beyler ve bayanlar, kirli ve kanlı ellerin, dünyayı ve insanoğlunu felakete sürecek kötü beyinlerden kurtulmak için okuyalım, okutalım ve gelişelim. Bilimin iyi yönde kullanılması için çalışalım. Aranızdan birileri belki bir bilim adamı olacaktır. Dünyayı değiştirecektir. İnanalım ve unutmayalım. Her insan bir umuttur, sizler bir umutsunuz. Daha güzel bir ülke, daha güzel bir toplum, daha güzel bir dünya için… Savaşlardan uzak bir dünya dileğiyle!

Uranyuma Hayır
Takipte kalın!

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.