İnşaat Mühendisliği Mezunları için Tavsiyeler

12581
inşaat mühendisliği

Merhaba arkadaşlar, bir önceki yazım inşaat mühendisliği hakkında bilgi almak için bir önceki yazımı okuyunuz. Bu yazımda inşaat mühendisliği mezunlarına tavsiyeler vermek istiyorum. Öncelikle herkesin önce mesleğini sonrada yaptığı işi sevmesi gereklidir. Aksi halde bu işkence olacaktır sizlere. Ve hayatın sonuna kadar tatsız zevksiz bir meslek ve iş hayatı ile baş başa kalınacaktır.

İnşaat mühendisleri yalnızca kimi denklemlere sayılar yerleştiren kişiler değildir kesinlikle. Hem verileri, hem sonuçları yorumlayarak mantık süzgecinden geçiren, problemlere en pratik çözümleri sunan mühendislerdir. İnşaat mühendisliği hem temel bilimlerde (fen ve matematiği gibi), hem mühendislik temelleri oluşturan mekanik konularında, hemde inşaat mühendisliğinin özel konuları olan; yapı, hidrolik, çevre, ulaşım, malzeme, yapı yönetimi gibi alt başlıklarda kendinizi iyi yetiştirmelisiniz. Ama günümüzün rekabetçi koşullarında bunlar yeterli değil ve artık hem sosyal alanlarda gelişkin hemde yöneticilik becerileri ile donanmış mühendisler piyasada rağbet görmektedir.

İnşaat Mühendisliği Mezunları

İnşaat mühendislerinin ilk etapta yapı malzemeleri ve yapı bilimini iyi takip etmesi gerekir. İster projeci olsun ister sahada uygulayıcı gelişen teknoloji ile sürekli yenilene yapı malzemeleri imalatları ve yeni ürünlerin hem ebatları hem özellikleri hem de tasarımları bilinmelidir.İnşaat Mühendisliği Mezunlarına Tavsiyeler

İnşaat mühendislerinin sürekli bilgilerini güncelleyeceği dokümanları olmalıdır. Proje okuma, projeyi çizme, statik hesap yapan programları öğrenme ve sürekli tekrarlama iş hayatından inşaat mühendisleri için faydalı şeylerdir.

Sosyal ortam ve grup çalışması konusunda açık olmalı, insanlarla iletişimi iyi seviyelere taşımak için çalışmalar yapılmalıdır. İyi bir takım kaptanı olmanız için üyeleriniz ile başarılı bir şekilde iletişim kurmanız gerekmektedir. İngilizce evrensel bir dildir. Ve özellikle teknik İngilizce konusunda sürekli gelişim sağlanmalıdır.

İnşaat mühendisliği mezunları; mühendislik seminerleri, kongreleri, fuar ve bilimsel tüm sosyal eylemler sıkı takip edilip iştirak edilmelidir. Bir çok ingilizce blog bulunmaktadır inşaat mühendisliği üzerine. Bu bloglarda yeni teknolojiler, modern yapıların detaylı anlatımları vardır. Bunları inceleyerek ufkunuzu genişletebilirsiniz.

İnşaat mühendisleri odasına üye olunmalı ve oda çalışmaları etkinlikleri yakın takip edilip azami katılım sağlanmalıdır.

Giyim ve kuşam konusunda nem verilmelidir. Mühendisin gözlüğü, cüzdanı, arabası, kemeri ve estetik enstrümanları çok önemlidir. İnşaat mühendisi bir temsil adamıdır.

Diksiyon ve konuşma seansları, beden dili, muhatabı anlama ve derdinin başarılı anlatma adına kurslara katılmalı, eğitimler alınmalı ve faydalı kitaplar okunmalıdır.

İnşaat mühendisi olarak mezuniyet sonrası yeni eğitimlere başlanarak beyin zinde tutulmalıdır. Bu dil kursu, master, doktora, İSG eğitimi, Mühendislik programları eğitim ve kursları, hukuk, projelendirme gibi ekstra yetenek kursları olabilir.

Ukalalık seviyesine taşınmayan aşırı özgüven bir inşaat mühendisini olması gereken vasıflarındandır.

Eğer fırsatınız var ise önce ülkemizdeki sonrada dünya ülkelerinde ki önemli tünel, köprü, baraj, yol, kule veya bina gibi dev yapılar ziyaret edilmelidir. Bunlar bir mühendisi için ufuk açıcı şeylerdir.

Bir mühendisin mutlaka bir ajandası olmalıdır. Projeleri ve notları arşivleyecek bir harici harddiski, tüm teknik terimlere, verilere ve değerlere ulaşacak bir bilgi alt yapısı olmalıdır. İnşaat mühendisi geçmişle geleceği buluşturan geleneksel mimari ile gelecek yapı malzemesini enjekte edecek yeterlilikte olan sanatkârlardır.

4 Yorum

  1. Mühendisindeki yenilikleri takip edebileceğimiz web önerileriniz var mı?!
    *anlamlı ve üzerine düşünülesi bir yazı

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.