Milli İnsansız Kara Aracı: Tarantula

4
44
Tarantula

Birçok alanda atmaya cesaret edemediğimiz adımlarımızı savunma sanayinde oldukça az aralıklarla sık sık atmaya başladık. ANKA-S, HÜRKUŞ, NUROL bunlardan sadece birkaç tanesi. Bu yazımda ise TARANTULA’yı yani insansız kara aracımızı tanıtacağım sizlere.

Tarantula aracı

“Tarantula” yüzde yüz yerli ve milli olma yolunda ortaya koyduğumuz yeniliklerden birisidir. TEAS ve ASELSAN ortak yapımı olan Tarantula, Aselsan’ın daha önce ortaya koyduğu bir ürün olan sarp silah kulesi ile entegre edilmiştir.

İnsansız Kara Aracı (İKA)
ASELSAN ve TEAS’ın birlikte geliştirdiği Tarantula İnsansız Kara Aracı (İKA)

Tarantula elektrikli tek motara sahiptir ve yine ASELSAN’ın ürettiği sarp silah sistemiyle beraber çalışmaktadır. Bu silah sistemi de uzaktan kontrol edilebilme ve hedefi saptayarak ateşleme yapabilme özelliğini bünyesinde barındırmaktadır. Tarantula 3 km (maksimum olmak üzere) öteden kumanda edilme özelliğine sahiptir. 2 ton ağırlığa ve ekstra 800 kg yük taşıyabilme kapasitesi vardır.

İnsansız kara aracımız 70 km menzile sahip olmakla beraber aralıksız 8 saat çalışabilme özelliğine sahiptir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 😊 kendine çok iyi bak!

4 Yorum

  1. Ne guzel okuyoduk en heyecanli yerinde kestiniz :((
    Bide sonunda hava araci yazan yer kara araci olucakti
    Yinede emeginize saglik :)

  2. Yazınıza baktıkça gülesim geliyor. 5-6 cümle yazıyorsunuz bir de instagram hesabınızı paylaşmışsınız. Soran olursa mühendislikle ilgili bir sitede yazarım dersiniz. Kolay gelsin :D

    • Şu yorumu okudukça da benim gülesim geldi keşke altı dolu bir yorum yapsaydınız :) o instagram hesabı sayesinde nasıl bir yardımlaşma ağı içerisinde olduğumuzu sizin gibi sığ bir insanın anlaması çokta beklenemez.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.