Soli Projesi Nedir

485
Soli

Soli Google ATAP (Advanced Technology and Project group) yani gelişmiş teknoloji ve proje grubunun projelerinden biridir. Ivan Poupyrev tarafından yürütülmektedir. Resmi olarak 2015 yılında duyurulmuştur. SOLİ yeni nesil bir jest (el kol hareketleri) algılama sensörüdür. İnsan ile bilgisayarın etkileşim kurmasını sağlar. Milimetre dalga boyutunda çalıştığı için insan elinin ufak hareketlerini dahi algılayabilir. Milimetre dalga boyunda çalışan radarlar 1 mm ile 10 mm arası elektromanyetik dalga yayar. Bu rakam kızılötesi (infrared-ray) ve x-ray bantlarının dalga boylarından (wavelength) uzun ancak radyo ve mikrodalga bantlarının dalga boylarından kısadır.

Soli Projesi

  • Girdiler (input) etkileşimli bilgisayar sistemleri için çok önemli bir bileşendir.
  • Elektronik cihazların ekran boyutları düştükçe cihaz-insan etkileşimi güçleşmektedir.
  • Soli kablosuz ve dokunmadan etkileşimi sağlar.
  • Soli tüm girdi butonlarının ve algılama teknolojilerinin yerini alabilir.

Soli nasıl çalışır?

Soli nasıl çalışır

Parmak hareketini ham sinyal (raw signal) olarak algılayan soli daha sonra bir çevirme işlemi ile sinyali düzeltiyor (transformation). Çevrilmiş sinyalin tipine göre hareketin tipini algılıyor.  Bu sistemin arkasındaki teknoloji ise RADAR (Radio Detection and Ranging). Soli radyo dalgalarını mesafeyi, açıyı ve cismin hareket hızını algılamak için kullanıyor.
Modüle edilmiş* bir elektromanyetik sinyal hareketli cisme doğru soli tarafından gönderiliyor.

soli projesi nedir

Cisimden geri yansıyan sinyallerde alıcı anten tarafından toplanarak ham sinyal oluşturuluyor. Toplanan sinyaldeki zaman gecikmesi (time delay), faz yada frekans kayması (phase or frequency shift) ve büyüklük azalması (amplitude attenuation) bilgilerini kullanarak SOLİ komut veren cisim hakkında çok miktarda bilgiye sahip oluyor. Bunlara örnek verecek olursak; mesafe, hız, boyut (size), şekil, yüzeysel pürüzsüzlük (surface smoothness), materyal ve oryantasyon (uyum) diyebiliriz.

Yani kısacası SOLİ sabit şekiller yerine hareket, hız ve mesafe bilgilerini kullanarak kullanıcısını anlayan ve buna göre işlem yapan bir sensör. İlgilisine: Solinin sensör kodu : N27516.

Aşağıdaki videoda burada bahsedilen bilgileri görsel olarak görebilirsiniz:

*Modüle Etmek: Gücü düşük bir sinyali güçlü bir sinyalin üzerine bindirerek uzak mesafelere gönderebilme yani taşıma işlemine denir. Telefonlarımızda da kullanılmaktadır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.