Orman Endüstri Mühendisliği

2406
Orman Endüstri Mühendisi

Ormandan ana ürün olarak elde edilen tomruk, reçine, sığla yağı, defne, palamut vb. ürünleri işleyerek kullanılabilir yarı mamul ve mamul (levha ürünleri, mobilya, doğrama, kereste, parke, kağıt vb.) ürünlere dönüştüren ve bu alanda fabrika ve atölyelerin kurulması, işletilmesi, imalat, tasarım, işlenmiş orman ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolü ve pazarlanması konularında hizmet veren teknik personeldir.

Orman Endüstri Mühendisliği ne iş yapar

Orman endüstri mühendisleri kamu ve genel anlamda özel sektöre ait orman ürünlerini işleyen kağıt fabrikalarında, kereste, mobilya, yonga levha, lif levha, kontrplak, parke, kapı ve pencere, selüloz ve selüloz türevleri ile diğer özel ürünlerin üretimini yapan özel işletmelerin bünyelerinde çalışabilirler.

orman endüstri mühendisliğiBölümde, ağaç malzemenin yapısı, yapı malzemesi olarak kullanılabilirliği, odunun fiziksel ve mekaniksel özellikleri, mühendislik ürünü ağaç malzemeler, ağaç malzemenin doğal koruyucu kimyasallar kullanılarak mantar ve böcek gibi zararlı etmenlere karşı korunması, orman ve tali ürünlerinin kimyasal içerikleri ve bunların antibiyotik, yakıt ve kök boyası olarak kullanılması, zirai lignoselülozik artıklardan termoplastik, termoset ve tutkalların üretilmesi, orman ve zirai artıklardan yonga ve lif levha gibi kompozit levhalar, izolasyon malzemeleri ve kağıt mamullerinin üretilmesi, yıllık bitkilerin kağıt üretiminde kullanılması ve odun-plastik kompozitlerinin incelenmesi konularında araştırma yapılmaktadır. Söz konusu araştırmaların bir bölümü yüksek lisans ders, tez çalışmaları ve fakülte-sanayi işbirliği içerisinde gerçekleşen projeler ile gerçekleştirilebilmektedir.

Orman Endüstri Mühendisleri Çevre ve Orman Bakanlığı, DPT, TÜBİTAK, TSE gibi çeşitli kamu kuruluşlarında istihdam edilmektedir. Ancak kamu istihdamı oranı oldukça düşük olup asıl iş sahalarını çeşitli üretim dallarında faaliyet gösteren özel sektör kuruluşları oluşturmaktadır. Kereste, kaplama, kontrplak, odun esaslı kompozit ürünler, kağıt hamuru gibi daha çok ara ürün üreten, ya da parke, lambri, mobilya, kapı ve pencere doğrama, kağıt vb. nihai ürün üreten kuruluşlarda hammadde temini ve üretimden, pazarlama ve satışa kadar değişik birimlerde görev almaktadırlar.

1 Yorum

 1. Tomruk yuvarlak,kereste düz.
  1-Yan taraflarından tomruklar israf oluyor.
  Tomruk önce sağlı sollu üstten ve alttan güçlü ışık yayan bir enerjiyle hamur ve dikdörtgen hale gelemez mi?
  Daha sonra enerjiyi kesince tekrar katılaşır.
  Hızarda veya lazerle kesilirken israf sıfıra yaklaşır.
  2-Tomruklar kesilirken lazer kullanılamaz mı?
  Lazer 1 metre kalınlığındaki kumaşı kesebiliyor.
  Ayrıca kesim yapılırken bir defada 1 tomruğun tamamını kesmekte mümkün.
  Hızarda ki gibi tomruğun tamamı kesilinceye kadar ileri geri gidip gelmesine gerek yok.
  Örneğin tomruğun başında 5 tane lazer vardır.Tek gidişte tüm tomruk kesilmiş olur.
  3-Bütün bunlara rağmen yine de talaş oluşursa bu talaşlar yukarıdaki enerji vasıtası ile(ışın,ısı vs)
  tekrar hamurlaştırılıp sıkıştırılır , dikdörtgen tomruk haline getirilir.
  Bunlarda yine kereste olur.
  Böyle bir döngü ile tomruk israfı sıfıra iner.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.