Ana Sayfa Biyoloji Otobur Hayvanların Özellikleri

Otobur Hayvanların Özellikleri

Ot ile beslenen hayvanlara otobur veya geviş getiren memeliler denilir. Bitkisel organizmaları besin olarak kullanır. Bazıları evcil olurken bazıları yabani olabilir. Hem evcil hem de otobur olan hayvanların deri, tırnak, boynuz, bağırsak, kıl, yün, tiftik v.s. faydalanılmaktadır. Bunların bazıları koyun, keçi, manda, deve, inek gibi hayvanlar. Diğer yabani otobur hayvanlar; geyik, oriks, bizon, gergedan, zürafa, fil v.s. hayvanlardır.

Manda

Hem Evcil Hem Otobur Hayvan Özellikleri

1. Manda; Baş ve gövde uzunluğu 1.90-12.70 arasında değişir. Kuyruk uzunluğu metre civarındadır. Genel olarak Anadolu veya asya civarında yaşarlar. Ortalama yaşam süreleri 30 yıl kadardır. İnsanlar; süt, deri, tırnak, kıl, tüy gibi mandalardan faydalanır.

2. Sığır; Dünyanın her tarafında yetiştirilen insanların ise en çok faydalandığı hayvan türü. Genellikle hantal yapılı kaba vücutlu, püsküllü kuyruğu ve boynuzları gibi özellik bulunur. Gri, kahverengi, siyah, renklerde olabilir. Uzun süreli çevre şartlarına karşı dayanıklıdır. İnsanoğlunun vazgeçilmez ve olmazsa olmaz otobur hayvanlardır.

3. Koyun-Keçi; Dünya genelinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Yünlerinden yatak, yorgan ve yastık yapılır. Yaşam süreleri 10 ila 12 arasında değişiklik gösterir. İnsanlar sığır gibi koyun ve keçiden de çok faydalanır. Evcilleşme süreleri M.Ö.6000 yıllara kadar dayanır.

deve

4. Deve; Yükseklikleri 2 metre civarında olup, kuyruk uzunluğu 70 cm civarındadır. Anadolu, Asya, Afrika gibi bölgelerde yoğun olarak yaşar. Develer çöl yaşamına uyum sağlamış, açlığa ve susuzluğa oldukça dayanıklıdır. Engebeli arazilerde olumsuz şartlarda yük taşımaya elverişli bir vücuda sahiptir.

5. Tek Tırnaklılar; Otla beslenen birçok evcil ve yabani tek tırnaklı hayvan mevcuttur; At, eşek, zebra, vs. gibi örnek verebiliriz

Hem Yabani Hem Otobur Hayvan Özelikleri

1. Oriks; Baş ve gövde uzunluğu 2 metre, uzun boynuzludur. Birçok türü mevcuttur. Kuyruklar 70 cm civarındadır. Asya ve Arabistan bölgelerinde bulunur.

geyik

2. Geyik; Baş ve gövde uzunluğu 1.60 ila 2.40 arasındadır. Kuyruk uzunluğu 15-20 cm civarında. Ormanların vazgeçilmez hayvanı olarak bilinen geyiklerin birçok türü bulunmakta ve birçok bölgede yaşamaktadır. Avlaması sınırlandığı için de sayılarında artış gösteriyor.

3. Bizon; Oldukça iri bir hayvan olan bizonlar kısa boynuzludur. Eskiden yoğun olarak Amerika ve Avrupa da yaşarken, günümüzde sadece doğal parklar, hayvanat bahçeleri gibi kapalı alanlarda yaşıyor. Hatta Amerika da demir yolları döşenirken kitleler halinde öldürüldü.

4. Zürafa; Toplam yüksekliği 5 metre civarındadır. Kuyruk uzunluğu 75cm’dir. Afrika savanalarında yoğun olarak yaşar. Dikensi bitkileri yer, su içerken ön ayaklarını açarak su içer.

5. Fil; Afrika ve Asya da yoğun olarak bulunur. Dünyanın en büyük kara canlısı olma özelliğini taşır. Bir filin kalbi yaklaşık 20kg’dır. Beyinleri ise 4-6kg arasındadır. Çok güçlü olan bu hayvanlar hortumları ile bir ağaç devirebilir.

İlginizi çekebilir: memeli hayvanların özellikleri

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar