Hollanda’nın İlk Off-Shore Güneş Enerji Santrali

3
2
yüzen güneş santrali

Hollanda ülkesinin yüz ölçümü o kadar küçük ki güneş santrali kurmak için yeterli alana sahip değil. Küçük yüz ölçümüne sahip ülkeler için arazi kullanımının planlanması oldukça önemlidir. Bu nedenle güneş santrallerinin bu tarz küçük ülkelerde arazi üzerine kurulması çok maliyetli bir iştir. Hollanda’nın bu problemi onların yenilenebilir enerji kullanımına geçişinde sorunlar yarattı.

Off-Shore Güneş Enerji Santrali

Hollanda tüm sorunlar nedeniyle güneş santrallerinin okyanus üzerine kurulmasını planlıyor. Reuters’da çıkan bir habere okyanus üzerinde halihazırda bulunan bir yosun çiftliğinin ilerleyen zamanda güneş enerji santraline dönüştürüleceğini yazdı. Bu sayede Hollanda güneş enerjisinden de maksimum seviyede faydalanmış olacak.

Lahey, kıyısına yaklaşık 15 km uzaklıkta 30 m2’lik bir alanda test amaçlı mini bir santral kurulacak. Bu mini santral bölgede hali hazırda bulunan rüzgar türbinlerinin arasına yerleştirilecek bu şekilde herhangi bir ek nakil hattı ihtiyacı olmamış olacak. Kurulacak sistem hibrit olarak çalışacak ve güneş enerji santrali rüzgar türbinlerinin gölgesinde etkilenmeyecek şekilde yerleştirilecek.

güneş paneli

Bu mini santral okyanus üzerindeki olumsuz koşulları karşı dayanıklılık gösterdiği taktirde ve elektrik üretimi de hedeflendiği değerlerde olduğu takdirde bu santral 2500 metrekarelik bir alana kadar genişletilecek.

Off-Shore Güneş Santrallerinin Avantajları

2021 yılına kadar maksimum boyutuna ulaşması planlanan bu santralin okyanus üzerinde olması da kara da olmasına nazaran bazı avantajlar sağlıyor. Bunlardan en önemlisi de sıcaklık sebebiyle oluşan verim kaybıdır. Bilindiği üzere paneller ne kadar çok ısınırsa voltajı o kadar çok düşer bu da gerek elektriğin dönüştürülmesi gerek de iletilmesiyle ilgili sorunlar yaratır. Bir soğutucu akışkan görevi görecek olan su panelleri soğutacak ve böylelikle güneş panellerindeki gereksiz voltaj kayıplarının önüne geçilmiş olacaktır.

Ayrıca kurulan santral için arazi maliyetlerinin olmaması ve güneş ışığını engelleyecek engellerden uzak olması gibi etkenlerde bu sistemin verimini arttırmış olacak. Utrecth Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre tüm bu olumlu etkiler güneş panellerinin verimliliğini %15 oranında arttıracak.

Okyanus,deniz ve göller üzerine kurulan güneş santralleri yeni değildir. Çin’de ve Japonya’da göller üzerinde kurulmuştur. Ancak Hollanda tarafından açık bir deniz üzerine ilk defa kurulacak olan bu santral projesi başarıya ulaşırsa, güneş enerjisi ile elektrik üretiminde arazi kullanım zorunluluğu da ortadan kalkacaktır.

Kaynak: Mühendistan

3 Yorum

 1. Kalp hastalığım ilerledi ölürsem kaybolmasınlar. ” https://www.muhendisbeyinler.net/tuz-golu-projesi/ ve https://www.muhendisbeyinler.net/uzaya-zeplinle-yolculuk/ https://www.muhendisbeyinler.net/kuresel-isinma-yalani-ve-termonukleer-kolelik/ Ekşi sözlüke yazılması gereken üç proje ”
  Deniz üzerinde Güneş panelleri kurmak çok mantıklı. Deniz tabanına eter deposu koyup paneldeki ısıyı eter türbini ile elektiriğe çevirmek ve eteri deniz suyu ile soğutmak verimi arttırır. Yüzde on altı dan seksen e çıkar. Uzun vadede işe yarayacaktır.
  Site üzerinde kaliteli yazı artması için üyelerin siteyi sosyal medya hesaplarında paylaşması için teklifte bulunuyorum. Yüz yazının her birini her gün bir adet paylaşalım. Gelen artacak yazan artacaktır. Sosyal paylaşım ile ilk on Türk sitesi arasına girebiliriz.

 2. Yazınız çok bilgilendirici olmuş, elinize sağlık.Sanırım buna benzer bir çalışma çekmece gölüne de yapıldı.Daha da genişletilmesi lazım tabi ki. Deniz kıyıları kullanılabilir, özellikle ülkemizin konumu ele alındığında mükemmel bir fırsat sunabilir.

  • Denizler için en uygun model Rüzgar barajlarıdır.
   Deniz üzerinde dubalara büyük boyutlu gemi yelkenleri v harfi biçiminde dizilir. Yelkenler Güneş panellerinden ve rüzgar türbinlerinden ucuzdur. Rüzgar barajı bitişik olarak 12.5 derece açı ile kıyıya paralel uzanır. Kıyıdaki rüzgar tüneline topladığı rüzgarı aktarır. Yelkenler ileriye 30 derece eğimle dizilidir. Bu sayede toplanan rüzgar kaçmaz ve hava koridoru tarafından merkeze aktarılır. Tünel içindeki rüzgar türbinlerini döndürür. Daha az sayıda türbin bakım masrafı daha uzun süreli ve kuvvetli çalışma. Maliyetleri düşürür ve kazancı arttırır. 1000 adet türbin ile 1000 mw güç yerine 500 türbin ile 2000 mw güç üretilir. Termik ve nükleer santrallere alternatif olarak kullanılabilir. Ara depolama maliyeti yeniden çevrim kaybı azalır.
   Güneş panalleri çevreci değildir esasen rüzgar ve güneş enerjisi çevreci değildir. Bunlar enerjiyi akülerde depolar. Lityum ion yeni nesil aküler üretiminde ve kendisinde doğaya zararlı ağır metaller içerir. Depolama şartları çok ağır olduğundan 3 dünya ülkelerine gönderilir ve sağlıksız olarak depolanır. Çözüm Tuz gölü projesi.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.