İki Alüminyum Parçasını Kaynaksız Nasıl Birleştirebiliriz

51878
iki alüminyumu kaynaksız birleştirme

Alüminyum hafif ve yumuşak karakteristliğe sahip bir metaldir. Diğer metallere göre nispeten düşük mukavemetli olmasına karşın dövme, işleme, kaynak ve şekillendirme gibi çeşitli üretim koşullarında imalat sürecinin yapılması daha kolaydır.

aluminyum-sert-lehim
Esnekliği arttırılmış alaşımlar yapmak için Alüminyuma diğer elementler daha fazla oranda karaştırılır. Alüminyum alaşımları, düşük ağırlık ve daha yüksek mukavemet için otomobil, uçak ve mobilya imalatında giderek daha fazla kullanılmaktadır.

sert-lehimleme
Aklınızda küçük bir projeniz varsa ve iki alüminyumu da kaynak yapmanız gerekiyor ama bir kaynak aletiniz yanınızda yoksa, çok pratik bir yöntemi göstermek istiyoruz. Parçaları eritmek için bir propan meşalesi (pürmüz torch) ve Alüminyum lehim çubukları gerekecek. Yumuşak Alüminyum lehim çubuklarını üstten ve bağlantı aralarında kullanarak eritin ve güçlü bir bağ oluşturun. Birkaç lehimleme uygulamasından sonra, bunu yekpare bir parça gibi gösterebilirsiniz. Yaptığımız bu işleme sert lehim denilmektedir. Alüminyum sert lehim çubuklarını bulamazsanız pirinç sert lehim çubuklarını kullanabirsiniz.

NOT: Propan nedir ve nasıl bulabilirim diye merak edenler için kısa bir açıklama yapmak istedim. Halk arasında yaygın olarak “tüp gaz” veya “ev tüpleri” diye bilinen içinde sıvılaştırılmış petrol gazı yani LPG bulmaktadır. Bunun içeriğini ise %70 Bütan, %30 Propan oluşturur. Ticari tüplerde ise %90 oranlarında propan bulunmaktadır.

Yazımızı Beğendiniz mi?
Furkan Gümüş

Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesinde Mekatronik alanında tamamladı. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

5 Yorum

  1. Ana metalde bir ergime kaynama yoksa ve yük taşıyamayacaksa aslında sadece iki alüminyum parçayı birbirine yapıştırmış olmuyor muyuz?

    • Ana metalde kaynaktaki gibi ergime olmuyor, bu sebeple kalıcı yük taşımaya uygun değildir. Buradaki amacı 2 parçayı hızlı olarak birbirine bağlamak, kılavuzlama veya yüksüz bir yerde kullanma olarak sıralayabiliriz.

    • İskeleti alüminyum olan bir araba için bu birleştirme yöntemi pek sağlıklı olmayacaktır. Bu yöntemde sadece alüminyum çubuk eritilerek birleştirme yapılmış yani ana metalde bir birleşme,ergime,kaynama yok. Yüzeysel bir birleşme, yük altında kalacak parçalar için bu yöntem kullanılmamalı.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.