Ana Sayfa Makine Mühendisliği İki Alüminyum Parçasını Kaynaksız Nasıl Birleştirebiliriz

İki Alüminyum Parçasını Kaynaksız Nasıl Birleştirebiliriz

Alüminyum hafif ve yumuşak karakteristliğe sahip bir metaldir. Diğer metallere göre nispeten düşük mukavemetli olmasına karşın dövme, işleme, kaynak ve şekillendirme gibi çeşitli üretim koşullarında imalat sürecinin yapılması daha kolaydır.

aluminyum-sert-lehim

Esnekliği arttırılmış alaşımlar yapmak için Alüminyuma diğer elementler daha fazla oranda karıştırılır. Alüminyum alaşımları, düşük ağırlık ve daha yüksek mukavemet için otomobil, uçak ve mobilya imalatında giderek daha fazla kullanılmaktadır.

bm-institute

sert-lehimleme

Aklınızda küçük bir projeniz varsa ve iki alüminyumu da kaynak yapmanız gerekiyor ama bir kaynak aletiniz yanınızda yoksa, çok pratik bir yöntemi göstermek istiyoruz. Parçaları eritmek için bir propan meşalesi (pürmüz torch) ve Alüminyum lehim çubukları gerekecek. Yumuşak Alüminyum lehim çubuklarını üstten ve bağlantı aralarında kullanarak eritin ve güçlü bir bağ oluşturun. Birkaç lehimleme uygulamasından sonra, bunu yekpare bir parça gibi gösterebilirsiniz. Yaptığımız bu işleme sert lehim denilmektedir. Alüminyum sert lehim çubuklarını bulamazsanız pirinç sert lehim çubuklarını kullanabirsiniz.

siber güvenlik

NOT: Propan nedir ve nasıl bulabilirim diye merak edenler için kısa bir açıklama yapmak istedim. Halk arasında yaygın olarak “tüp gaz” veya “ev tüpleri” diye bilinen içinde sıvılaştırılmış petrol gazı yani LPG bulmaktadır. Bunun içeriğini ise %70 Bütan, %30 Propan oluşturur. Ticari tüplerde ise %90 oranlarında propan bulunmaktadır.

arıcılık malzemeleri
Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

11 Yorum

 1. İki alüminyum profil parçayı birbirine kaynatmak için elektik işlerinde kullanılan lehim teli kullanabilir miyiz? tüpgaz pürmüzüm var. teli parçanın dibine sarıp hürmüz ile eritsem kaynak tutar mı?

 2. Ben alüminyum lehimi çok araştırdım malesef kullanan tecrübe etmiş birini bulamadım. Katolok bil. ve deneme yanılma yön. çok iyi sonuçlar aldım. Dekapan + tel + ısı ayarı. Özellikle klima radyatörü boru v.s aynı gümüş kay. gibi sarıyor. Tavsiye ederim.

 3. -Sert lehim bir AYNAK çeşididir.
  -Aluminyum 659°C ta ERGİR.
  -Auminyum pirin tel ile asla kaynamaz.
  -Aluminyum ısıtıldığında renk değiştirmediği, ana meta ile lehim teli ergime sıcaklıkları ok yakın olduğu için ve ısıyı çok iyi ilettiği için kaynağı enzor metaldir.

 4. Daha büyük sıkıntı, lehim için sürekli ısı verildiğinden ITAB çok genişler ve mekanik olarak bunu istemeyiz. Ark kaynakları hızlı olduğundan ITAB dardır. Malzeme daha az bozulur. Bir başka şey de ark (tig.mig) kaynalarında kaynak sonrası işlem gerekmez.
  Tabiikaynak yöntemi çok fakat revacta olanlar bunlar.

 5. Alüminyum sert lehimi daha önce kullenıyordum. Sanıyorum A-F 1407 dekapan ve tel kullanıyordum. Burada demel kural dekapan+Tel+sıcaklık uyumu. Sonucu defalarca test ettim. Aluminyum kaynağından lehimi daha sağlam. Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus da işlemden sonra sıcak suda bekletip fırçalayarak yıkamak
  Aksi halde birlesme sınırlarında biriken sıvı dekapan zamanla asitik etki göstererek korozyona neden olmaktadır.
  Prinç tel ile çelik, tungstenkarpit, prinç, bakır, galvanizli malzeme, dökmedemir ve birçok gereci lehimledim. Ancak aluminyumda denemedim.
  Burada şunu sıkıntılı görüyorum. Erime sıcaklıkları.
  Aluminyum 659
  Çinko 420
  Bakır 1083 derece santigrattır.yani bakır çinko alaşınının erime sıcaklığı aluminyumu geçebilir.
  Bir de erimiş prinçin yüzet gerilimi aluminyumdan daha yüksektir diye düşünüyorum.
  Bir de öntav ile ark kaynağı, mag kaynağı ve ac-dc tig ile süre ve işlemler çok kısalmaktadır. Bu yöntem biraz dikkat ister ve zaman alır. Ancak 1mm altı parçalarda mükemmel oluyor.
  Statik olarak kaynaktan sağlam. Eskiden çaydanlık ve ibrik sömeklerinde çok kullanılırdı.

 6. Ana metalde bir ergime kaynama yoksa ve yük taşıyamayacaksa aslında sadece iki alüminyum parçayı birbirine yapıştırmış olmuyor muyuz?

  • Ana metalde kaynaktaki gibi ergime olmuyor, bu sebeple kalıcı yük taşımaya uygun değildir. Buradaki amacı 2 parçayı hızlı olarak birbirine bağlamak, kılavuzlama veya yüksüz bir yerde kullanma olarak sıralayabiliriz.

   • Kalıcı yük taşıyabilir. Sıkıntı değil. Sıkıntı işleminzorluğu ve zaman. Bir de ince parçalara daha uygun.

  • İskeleti alüminyum olan bir araba için bu birleştirme yöntemi pek sağlıklı olmayacaktır. Bu yöntemde sadece alüminyum çubuk eritilerek birleştirme yapılmış yani ana metalde bir birleşme,ergime,kaynama yok. Yüzeysel bir birleşme, yük altında kalacak parçalar için bu yöntem kullanılmamalı.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Ziraat Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere ziraat mühendisliği maaşları ve ziraat mühendisliği hakkında bilgiler vereceğiz. Ziraat mühendisliği, tarla ve bahçe bitkileri üretimi, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği...

Kimya Mühendisliği Maaşları

Günümüzde herhangi bir meslek dalında hemen iş bulmak, çalışmaya başlamak maalesef hiç kolay değildir. Kişi hangi mesleği seçmiş olursa olsun ilk akla gelen konulardan...

Nükleer Enerji Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda nükleer enerji mühendisliği maaşları hakkında internetten araştırarak bulduğum bilgileri sizlerle paylaşacağım. Nükleer enerji mühendisliği; atom çekirdeğinin parçalanması sonucunda ortaya çıkan...

Jeoloji Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda jeoloji mühendisliği maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Ülkemizde eğitimi verilmekte olan mühendislik dallarından birisi de jeoloji mühendisliği olmaktadır. Jeoloji mühendisliğinden mezun olmuş kişiler...