İki Alüminyum Parçasını Kaynaksız Nasıl Birleştirebiliriz

62308
iki alüminyumu kaynaksız birleştirme

Alüminyum hafif ve yumuşak karakteristliğe sahip bir metaldir. Diğer metallere göre nispeten düşük mukavemetli olmasına karşın dövme, işleme, kaynak ve şekillendirme gibi çeşitli üretim koşullarında imalat sürecinin yapılması daha kolaydır.

aluminyum-sert-lehim

Esnekliği arttırılmış alaşımlar yapmak için Alüminyuma diğer elementler daha fazla oranda karıştırılır. Alüminyum alaşımları, düşük ağırlık ve daha yüksek mukavemet için otomobil, uçak ve mobilya imalatında giderek daha fazla kullanılmaktadır.

sert-lehimleme

Aklınızda küçük bir projeniz varsa ve iki alüminyumu da kaynak yapmanız gerekiyor ama bir kaynak aletiniz yanınızda yoksa, çok pratik bir yöntemi göstermek istiyoruz. Parçaları eritmek için bir propan meşalesi (pürmüz torch) ve Alüminyum lehim çubukları gerekecek. Yumuşak Alüminyum lehim çubuklarını üstten ve bağlantı aralarında kullanarak eritin ve güçlü bir bağ oluşturun. Birkaç lehimleme uygulamasından sonra, bunu yekpare bir parça gibi gösterebilirsiniz. Yaptığımız bu işleme sert lehim denilmektedir. Alüminyum sert lehim çubuklarını bulamazsanız pirinç sert lehim çubuklarını kullanabirsiniz.

NOT: Propan nedir ve nasıl bulabilirim diye merak edenler için kısa bir açıklama yapmak istedim. Halk arasında yaygın olarak “tüp gaz” veya “ev tüpleri” diye bilinen içinde sıvılaştırılmış petrol gazı yani LPG bulmaktadır. Bunun içeriğini ise %70 Bütan, %30 Propan oluşturur. Ticari tüplerde ise %90 oranlarında propan bulunmaktadır.

9 Yorum

 1. -Sert lehim bir AYNAK çeşididir.
  -Aluminyum 659°C ta ERGİR.
  -Auminyum pirin tel ile asla kaynamaz.
  -Aluminyum ısıtıldığında renk değiştirmediği, ana meta ile lehim teli ergime sıcaklıkları ok yakın olduğu için ve ısıyı çok iyi ilettiği için kaynağı enzor metaldir.

 2. Daha büyük sıkıntı, lehim için sürekli ısı verildiğinden ITAB çok genişler ve mekanik olarak bunu istemeyiz. Ark kaynakları hızlı olduğundan ITAB dardır. Malzeme daha az bozulur. Bir başka şey de ark (tig.mig) kaynalarında kaynak sonrası işlem gerekmez.
  Tabiikaynak yöntemi çok fakat revacta olanlar bunlar.

 3. Alüminyum sert lehimi daha önce kullenıyordum. Sanıyorum A-F 1407 dekapan ve tel kullanıyordum. Burada demel kural dekapan+Tel+sıcaklık uyumu. Sonucu defalarca test ettim. Aluminyum kaynağından lehimi daha sağlam. Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus da işlemden sonra sıcak suda bekletip fırçalayarak yıkamak
  Aksi halde birlesme sınırlarında biriken sıvı dekapan zamanla asitik etki göstererek korozyona neden olmaktadır.
  Prinç tel ile çelik, tungstenkarpit, prinç, bakır, galvanizli malzeme, dökmedemir ve birçok gereci lehimledim. Ancak aluminyumda denemedim.
  Burada şunu sıkıntılı görüyorum. Erime sıcaklıkları.
  Aluminyum 659
  Çinko 420
  Bakır 1083 derece santigrattır.yani bakır çinko alaşınının erime sıcaklığı aluminyumu geçebilir.
  Bir de erimiş prinçin yüzet gerilimi aluminyumdan daha yüksektir diye düşünüyorum.
  Bir de öntav ile ark kaynağı, mag kaynağı ve ac-dc tig ile süre ve işlemler çok kısalmaktadır. Bu yöntem biraz dikkat ister ve zaman alır. Ancak 1mm altı parçalarda mükemmel oluyor.
  Statik olarak kaynaktan sağlam. Eskiden çaydanlık ve ibrik sömeklerinde çok kullanılırdı.

 4. Ana metalde bir ergime kaynama yoksa ve yük taşıyamayacaksa aslında sadece iki alüminyum parçayı birbirine yapıştırmış olmuyor muyuz?

  • Ana metalde kaynaktaki gibi ergime olmuyor, bu sebeple kalıcı yük taşımaya uygun değildir. Buradaki amacı 2 parçayı hızlı olarak birbirine bağlamak, kılavuzlama veya yüksüz bir yerde kullanma olarak sıralayabiliriz.

   • Kalıcı yük taşıyabilir. Sıkıntı değil. Sıkıntı işleminzorluğu ve zaman. Bir de ince parçalara daha uygun.

  • İskeleti alüminyum olan bir araba için bu birleştirme yöntemi pek sağlıklı olmayacaktır. Bu yöntemde sadece alüminyum çubuk eritilerek birleştirme yapılmış yani ana metalde bir birleşme,ergime,kaynama yok. Yüzeysel bir birleşme, yük altında kalacak parçalar için bu yöntem kullanılmamalı.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.