Ana Sayfa Makine Mühendisliği İki Alüminyum Parçasını Kaynaksız Nasıl Birleştirebiliriz

İki Alüminyum Parçasını Kaynaksız Nasıl Birleştirebiliriz

Alüminyum hafif ve yumuşak karakteristliğe sahip bir metaldir. Diğer metallere göre nispeten düşük mukavemetli olmasına karşın dövme, işleme, kaynak ve şekillendirme gibi çeşitli üretim koşullarında imalat sürecinin yapılması daha kolaydır.

aluminyum-sert-lehim

Esnekliği arttırılmış alaşımlar yapmak için Alüminyuma diğer elementler daha fazla oranda karıştırılır. Alüminyum alaşımları, düşük ağırlık ve daha yüksek mukavemet için otomobil, uçak ve mobilya imalatında giderek daha fazla kullanılmaktadır.

sert-lehimleme

Aklınızda küçük bir projeniz varsa ve iki alüminyumu da kaynak yapmanız gerekiyor ama bir kaynak aletiniz yanınızda yoksa, çok pratik bir yöntemi göstermek istiyoruz. Parçaları eritmek için bir propan meşalesi (pürmüz torch) ve Alüminyum lehim çubukları gerekecek. Yumuşak Alüminyum lehim çubuklarını üstten ve bağlantı aralarında kullanarak eritin ve güçlü bir bağ oluşturun. Birkaç lehimleme uygulamasından sonra, bunu yekpare bir parça gibi gösterebilirsiniz. Yaptığımız bu işleme sert lehim denilmektedir. Alüminyum sert lehim çubuklarını bulamazsanız pirinç sert lehim çubuklarını kullanabirsiniz.

NOT: Propan nedir ve nasıl bulabilirim diye merak edenler için kısa bir açıklama yapmak istedim. Halk arasında yaygın olarak “tüp gaz” veya “ev tüpleri” diye bilinen içinde sıvılaştırılmış petrol gazı yani LPG bulmaktadır. Bunun içeriğini ise %70 Bütan, %30 Propan oluşturur. Ticari tüplerde ise %90 oranlarında propan bulunmaktadır.

arıcılık malzemeleri
Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

11 Yorum

 1. İki alüminyum profil parçayı birbirine kaynatmak için elektik işlerinde kullanılan lehim teli kullanabilir miyiz? tüpgaz pürmüzüm var. teli parçanın dibine sarıp hürmüz ile eritsem kaynak tutar mı?

 2. Ben alüminyum lehimi çok araştırdım malesef kullanan tecrübe etmiş birini bulamadım. Katolok bil. ve deneme yanılma yön. çok iyi sonuçlar aldım. Dekapan + tel + ısı ayarı. Özellikle klima radyatörü boru v.s aynı gümüş kay. gibi sarıyor. Tavsiye ederim.

 3. -Sert lehim bir AYNAK çeşididir.
  -Aluminyum 659°C ta ERGİR.
  -Auminyum pirin tel ile asla kaynamaz.
  -Aluminyum ısıtıldığında renk değiştirmediği, ana meta ile lehim teli ergime sıcaklıkları ok yakın olduğu için ve ısıyı çok iyi ilettiği için kaynağı enzor metaldir.

 4. Daha büyük sıkıntı, lehim için sürekli ısı verildiğinden ITAB çok genişler ve mekanik olarak bunu istemeyiz. Ark kaynakları hızlı olduğundan ITAB dardır. Malzeme daha az bozulur. Bir başka şey de ark (tig.mig) kaynalarında kaynak sonrası işlem gerekmez.
  Tabiikaynak yöntemi çok fakat revacta olanlar bunlar.

 5. Alüminyum sert lehimi daha önce kullenıyordum. Sanıyorum A-F 1407 dekapan ve tel kullanıyordum. Burada demel kural dekapan+Tel+sıcaklık uyumu. Sonucu defalarca test ettim. Aluminyum kaynağından lehimi daha sağlam. Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus da işlemden sonra sıcak suda bekletip fırçalayarak yıkamak
  Aksi halde birlesme sınırlarında biriken sıvı dekapan zamanla asitik etki göstererek korozyona neden olmaktadır.
  Prinç tel ile çelik, tungstenkarpit, prinç, bakır, galvanizli malzeme, dökmedemir ve birçok gereci lehimledim. Ancak aluminyumda denemedim.
  Burada şunu sıkıntılı görüyorum. Erime sıcaklıkları.
  Aluminyum 659
  Çinko 420
  Bakır 1083 derece santigrattır.yani bakır çinko alaşınının erime sıcaklığı aluminyumu geçebilir.
  Bir de erimiş prinçin yüzet gerilimi aluminyumdan daha yüksektir diye düşünüyorum.
  Bir de öntav ile ark kaynağı, mag kaynağı ve ac-dc tig ile süre ve işlemler çok kısalmaktadır. Bu yöntem biraz dikkat ister ve zaman alır. Ancak 1mm altı parçalarda mükemmel oluyor.
  Statik olarak kaynaktan sağlam. Eskiden çaydanlık ve ibrik sömeklerinde çok kullanılırdı.

 6. Ana metalde bir ergime kaynama yoksa ve yük taşıyamayacaksa aslında sadece iki alüminyum parçayı birbirine yapıştırmış olmuyor muyuz?

  • Ana metalde kaynaktaki gibi ergime olmuyor, bu sebeple kalıcı yük taşımaya uygun değildir. Buradaki amacı 2 parçayı hızlı olarak birbirine bağlamak, kılavuzlama veya yüksüz bir yerde kullanma olarak sıralayabiliriz.

   • Kalıcı yük taşıyabilir. Sıkıntı değil. Sıkıntı işleminzorluğu ve zaman. Bir de ince parçalara daha uygun.

  • İskeleti alüminyum olan bir araba için bu birleştirme yöntemi pek sağlıklı olmayacaktır. Bu yöntemde sadece alüminyum çubuk eritilerek birleştirme yapılmış yani ana metalde bir birleşme,ergime,kaynama yok. Yüzeysel bir birleşme, yük altında kalacak parçalar için bu yöntem kullanılmamalı.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

İç Mimarlık Maaşları

İç mimarlık, mimarlık sektörü içerisinde bulunan önemli alanlardan bir tanesidir, bu yazımda iç mimarlık maaşlar hakkında bir takım bilgiler verdim. Mimarlıkta, bir binanın iç...

Ulaşım Mühendisliği Maaşları

Ulaştırma günümüzde başlı başına bir mühendislik endüstrisi haline gelmiştir. Bu nedenle ulaşım sektöründeki gelişmeler için ihtiyaç duyulan iş gücü potansiyeli de artmıştır. Özellikle ulaştırma...

Elektronik Teknikeri Maaşları

Elektronik teknikerliği iki yıllık yüksekokulların elektrik- elektronik bölümünden mezun olan kişilerin aldığı unvanlardır. 12 yıllık zorunlu eğitimini tamamlayan kişiler lise mezunu olarak adlandırılırlar. Eğer...

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazım yoğun istek üzerine bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında olacak. Yalnız mesleğinizi seçerken asla para durumlarına göre seçmeyiniz! Çünkü sevdiğiniz mesleği yapmaz...