Polis Maaşları

0
0
Polis Maaşları

Polislik mesleği şartları ve maaş durumu. Polislik mesleği devlet memurluğu statüsüne sahiptir. Bu yüzden 657 sayılı olarak tabir edilen devlet memurluğu kanununa tabidir. Devlet memurluğunun tüm faydalarından yararlanır. Devlet memuru statüsünde çalışan kişilerin hem maaşları daha iyidir hemde işsiz kalma durumları yok denecek kadar azdır. Çünkü devlet memurluğu sürekli statüde olan bir iştir.

Devlet memuru olabilmek için devlet kurumlarının belirlediği şartları taşımak gerekmektedir. Devlet memurluğu alımları az olduğu için en çok alım yapılan meslek gurubu seçilmelidir. Polis maaşları diğer memur maaşlarına göre daha yüksektir ve polis memuru alımı diğer memur alımlarına göre daha çoktur. Polis maaşları yüksek olduğu için birçok kişi polislik mesleğini seçmektedir. Polislik alımlarında istenilen kpss sınav puanı da diğer memurluklara göre daha düşüktür.

Polis

Polis olabilmek için o yıl açılan polislik sınavlarına başvuru yapmanız gerekir. Polislik sınav başvurusu alımlarında yaş sınırı, kpss puan sınırı ve boy sınırı aranır. Erkeklerde 167 santim bayanlarda 163 santim altındakilerin başvurusu kabul edilmez. Kpss puan şartı aranmasına rağmen genelde istenilen puan düşüktür.

60 puan alan adayların başvurusu kabul edilmektedir. Son yapılan düzenleme ile yaş sınırı 30 olarak belirlenmiştir. 30 yaşından küçük adayların başvurusu kabul edilmektedir. Polislik sınavları genelde uygulamalı olarak bir parkurda yapılır. Parkuru başarıyla geçen adaylar sözlü mülakata alınır. Sözlü mülakatı da başarıyla geçenler polis adayı olarak eğitime alınırlar. Eğitim süresi boyunca polis adaylarına düşük miktarda da olsa aylık maaş verilmektedir. Eğitim süresi sonunda adaylar polis memuru olarak görev yerlerine atanırlar.

2017 yılı Polis Maaşları ne kadar olacak?

Polis maaşları her yıl belli oranlarda artmaktadır. 2017 yılında yapılan zamlarla birlikte polis maaşlar 3 bin 425 lira olmuştur. Normal bir memurun aldığı maaş 2 bin 559 liradır. İki memurluk karşılaştırıldığında polis maaşlarının çok daha yüksek olduğu görülmektedir. Polis maaşlarının bu denli yüksek olması polislik mesleğinin belli riskler taşımasından dolayıdır. Ancak normal memurluk alımından daha fazla alımı olan polislik mesleği daha düşük sınav puanlarıyla polis olmak isteyenleri mesleğe kabul etmektedir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.