Ana Sayfa Mühendis Maaşları Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları

Endüstriyel tasarım mühendisliği nedir ve ne iş yapar? Lise öğretiminden mezun olan öğrenciler yükseköğretime geçiş sınavına girecek ve bu bölüm endüstriyel tasarım mühendisliği maaşları hakkında bilgi sahibi olmayanlara bu makalede olanak tanınacak. Özel üniversitelerde ve Devlet üniversitelerinde bu eğitimi görme olanağınız vardır. Yükseköğretime geçiş sınavına girdikten sonra lisans yerleştirme sınavına girmeniz gerekir. Çünkü Lisans yerleştirme sınavı puan türüyle öğrenci almaktadır. Yükseköğretim geçiş sınavına girmeden Lisans yerleştirme sınavına giremezsiniz.

Baraj puanını aşmadığınız bir sınava girmeye çalışmak saçma öyle değil mi? bu nedenle MF-4 yani sayısal puan türünden devlet üniversitelerinde en az taban puan 240 almanız gerekmektedir. Şu an bu bölüm için en fazla puan isteyen üniversite, Gazi üniversitesidir. Bölüm ilk defa Karabük Üniversitesinde açılmıştır. Bölümde aynı zamanda yabancı dil görme imkanınız bulunmaktadır. Özel üniversitelerde puanlar daha aşağıya düşer ve para vermeniz gerekebilir. İş bulma sahası yüksek bir meslektir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları

bm-institute

Endüstriyel tasarımcılar, mobilyaların, otomotivlerin veya elektrikli ev aletleri gibi birçok geniş yelpazeye sahiptir. İhtiyaç olunan bir ürüne estetik ve kullanılabilir hale getirmeye yarayan yenilikçi bir meslektir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

siber güvenlik
 • Yaratıcı ve yenilikçi kimseler olmaları gerekmektedir.
 • Estetik bir göze sahip olması gerekir.
 • Oldukça hızlı bir şekilde karar vermeleri gerekir.
 • Verimli çalışmak için planlar yapar.
 • İşleri kolaylaştırmak adına yaratıcılığını konuşturması gerekir.
 • İş Görevlerini Dağıtır.
 • Denetleme konusunda dikkatli olmalıdır.
 • Sorumluluk alması gerekmektedir.
 • İleri görüşlü ve kendine güveni olmalıdır.
 • İyi İletişim ve insanlara düşüncelerini düzgün aktarabilmesi gerekir.
 • Çalışanların moral ve motivasyonunu arttırmalıdır.
 • AR – GE Çalışmaları yapabilmelidir.
 • “İkna edebilme yeteneğine sahip kimseler olması gerekmektedir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları Ne Kadardır?

Endüstriyel tasarım mühendisliği maaşları, kamu veya özel iş alanlarına göre değişmektedir. Özel işletmelerde Kamu personeli seçme sınavına girmenize gerek yoktur. Ancak kamu alanlarında çalışmak istiyorsanız bu sınava girmeniz şart. Kamu alanlarında çalışmak istiyorsanız alacağınız maaş 3100 Türk Lirasına kadar çıkabilmektedir. Özel işletmelerde çalışanlar ise asgari ücretin 3 katını veya daha az alma ihtimali vardır. Kendi büronuzu açma yetkisine sahipsiniz. Ayrıca kendi işinizin patronu olma imkanınız bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: endüstriyel tasarım mühendisliği

arıcılık malzemeleri
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

20 Yorum

 1. Ben Adana da Tarım fabrikasında çalışıyorum Ar-ge Bölümünde Adamların ağzında bi tasarım tasarım dır var gidiyor. Yabancı firmalar yapmış biz neden yapamıyoruz diyor. Tamam diyorum hadi bizde yapalım diyorum . İş icraate geldiğinde ooo bu böyle çok maaliyetli bize diyor. Yaptıgın Tasarıma güvenmıyor. Denemeye bile izin vermiyor.

 2. İtü endüstri ürünleri tasarım okumak istiyorum ama yukarıdaki yazıda bir yerde çalıştığımda maaşımın iyi olmayacağını gördüm diğer mühendislikler gibi yurtdışında çalışma imkanı var mı veya burda kendi büromuzu açtığımızda ortalama ne kadar kazanırız cevaplarsınız çok sevinirim

 3. Ben bu bölümü seçmek istiyorum,bölümde iş sıkıntısı sizce var mı,dersleri çok fazla zor mu cevaplarsanız çok sevinirim

  • dersleri bir hayli zor ama çok zevkli herkes sınav haftasından sınav haftasına çalışırken sen sınav haftası rahat oluyorsun çünkü her hafta ödev yapıyorsun. ödevlerini kendin yaptın mı hepsini öğreniyorsun ben 7 tane cad ve cam programları öğrendim bu sayede cad (tasarım programı) cam (imalat programları) demek.

 4. Maaşlar çalıştığınız şehire göre farklılık gösterebilmektedir. Makine Mühendisliği temelli bir bölümdür. Tasarım bölümlerinde bulunan derslerin bir kısmını içermektedir. Makine ve İmalat sektörlerinde kolaylıkla istihdam sağlanabilecek imkanlara sahiptir. Bilgisayar Destekli Tasarım, Üretim ve Analiz dersleri sayısı oldukça fazladır. Ürün Tasarımı bölümlerinden farklı olarak Mühendislik ünvanı verilmektedir. Büyük firmalarin Ar-Ge birimlerinde yada Üretim departmanlarında çalışma imkanı bulunmaktadır.

 5. Şuan da karabük üniversitesinde etm bölümde okuyorum mezun olmak üzereyim ve daha mezun olmadan iş bulan arkadaşlarım var başlangıç maaşları 3500-4000 kendini geliştirdikçe maaşlar artacak tabiki .İmza yetkisi sıkıntımız var ama başvurularımızı yaptık yakında yetkilerimizde olucak böylede maaşlarımız 2000 lira civarı yükselecek. Bölümü tavsiye ederim tamamen uygulama odaklı. Sadece bir ders için üç boyutlu yazıcı yaptık mesela bazı okullarda bu tez olarak veriliyor. Üç boyutlu yazıcılar hakkında daha başarılı bir bölüm olduğunu sanmıyorum ki zaten bütün fuarlara da katılıyoruz dikkatimi çekerdi olsa. Tanınmayan bir bölüm tek kötü yanı bu bence. Bölümü kısaca tanıtmak gerekirse makinalar tasarlamayı öğreniyorsunuz diye bilirim. Malzemeden üretimine kadar her alanını öğrenerek görsel ve mekanik tasarım yapıyorsunuz. Ayrıca bir endüstriyel tasarımcıdan daha fazla program bilginiz oluyor. Ben şuan 8 ayrı çizim programını kolaylıkla kullanabiliyorum.

  • Yazmak isteyen arkadaşlar bizim gibi öğrencilerle iletişime geçebilirler böylece daha doğru karar verirler ama bölüm zor, yani çok fazla proje var oyuncak, deniz aracı, ayran paketleme ünitesi gibi farklı farklı bir sürü ödeviniz oluyor eğlenceli yanları da var ama bazen çok yoruluyorsunuz. Gerçekten tasarım, mühendislik isteyen arkadaşlar yazmalı.

  • Merhaba bende endustri urunleri tasarimi bolumu istiyorum tutuyorda ama endustriel tasarim muhendisligide yazmali miyim bilmiyorum benzer bolumler mi karabugu epey bir arastirdim tasarim dan farkli larak muhendisligi hangi islerle ugrasiyor benzernoktalari var midir

   • Karabük, Gazi ve Erciyes Üniversitelerinde okutulan müfredatları mutlaka inceleyin. Tasarım yapma imkanınız ETM bölümlerinde de mevcuttur. Buna ek olarak mühendislik hesapları, malzeme seçimi ve imalat yöntemleri konularında detaylı bilgiye sahip olursunuz. Görsel tasarım kadar, mühendislik ürünleri tasarımlarıda yapabilecek bilgiye sahip olursunuz. Müfredatında tasarıma daha çok yer verebilen Erciyes ETM bölümüdür. Makine Mühendisinin çalıştığı alanlarda rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

  • Merhaba Simge Hanım,
   Ben tercih dönemindeyim ve bu bölümü yazıp yazmamak arasında kararsız kaldım. Bölüm hakkında daha detaylı konuşabilir miyiz ? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.. :)

 6. merhaba herkese

  kucuk bir urun tasarladim ama bunu modelling yaptirmak istiyorum.. bu konuda yardimci olabilecek freelancer
  ariyorum.. tasarimi cizdim mekanizmayi da kabaca cizdim.. oldukca basit bir mekanizmasi var aslinda ancak
  bunu prototip asamasina getirebilecegim once 3d modeli mekanizmanin pacalari ile birlikte <bazi pacalarini
  piyasadan temin edebiliriz sanirim – ornegin damper gibi – yayli bir sistem )
  ne tavsiye edebilrsiniz? cep numaram 05349322086 hakan
  yardimci olabileceginize inaniyorsaniz lutfen arayin konusalim

  tskler

   • merhaba mustafa bey..

    1) bir saat kutusu tasarladik oglumla.. acma kapama mekanizmasini gelistiriyoruz su anda..

    2) saat kayisi- metal veya tercihen PU-veya rubber (vulkanize edilmis kaucuk) bunun kalibini yaptirip dokebilecek bir yer ariyorum.. kalip yaptirmada sorun yok- bu tipmalzemeyi dokecek yer onemli.. onelikle bir kac numune prototip..

    yardimci olabilceinizi dusnuyorsaniz bana email atin.. ben de gerekli dosyalari atayim size..

    slmlar
    hakan akin

 7. Konuşulan fiyatlar gerçekten çok az. Amerikada 1 hafta çalışıp bu parayı kazanıyorsun basit vasıfsız eleman işlerinde. En azından kalifiye elemanların varlığı ve sürekliliği için çıta yeteri kadar yükseltilebilir. Gerçek değerleri bulmadan hiç bir alanda ilerlemesi mümkün olmayan , sadece işverenin işine yarayan bir altyapı kurulabilir ancak bu şekilde. Onun adıda sömürü . Belirtilen özelliklere sahipseniz zaten gidip kendi işinizi yapacak kabiliyete sahipsiniz demektir. Sadece biraz cesaret ve güven gerekir. Şöyle düşünelim ; suya ayaklarınızı sokmak bir tercihtir , ayaklarınızı suya soktuğunuzda bir tehlikesi yoktur ve istediğiniz zaman çıkarabileceğinizi bilirsiniz. Suya denizin ortasında bir tekneden de atlamak br tercihtir ama tekneye geri dönmeyeceğini bile bile atlamak , kendi koyduğu hedefe doğru yüzmek cesaret ister. Yada itilmek :)) Eğer siz yapamıyorsanız bırakın sizi birisi itsin. İş yapmakta böyle bir şey .İş yapın. 3100 TL ye bu özelliklerle kamu kuruluşları yada birazdaha fazlasına özel sektör seçileceğine mantıklı olan bu.Neden derseniz mezun olduktan sonraki ilk 10 sene fiziksel enerjinizle bir çok şeyi tolere edebilirsiniz, sonraki on yıl için ciddi tecrübe sahibi olmanızı sağlaaycaktır. En verimli zamanınızı ve bilgi birikiminizi 3100 liraya özel şirketlere vereceğinize kendinize harcayabilirsiniz. Ancak bir kaç sene ,(bana göre en fazla 3 snee) nereden başlayacağınızı bulabilmek için bir şirkette çalışıp gözlem yapılabilir.Alacağınız maaştan daha değerli birşey elde edeceğiniz için buna değer .
  Zihniyetler değişmeden hiçbirimizin geleceği de değişmeyecektir. Eğer sektör insan harcamaya devam edecekse kendi geleceğimiz için biz daha iyisini yapmak zorundayız.

 8. Etm Bölümü aslında ilk defa Erciyes Üniversitesinde açılmıştır. ilk öğrenci alımını Karabük yapmıştır. Bölüm özel üniversitelerde yok. endütriyel tasarım ve endüstri ürünleri bölümü bir çoğunda var ama endüstriyel tasarım mühendisliği sadece Erciyes (müh. fak.), Karabük (tek. fak.) ve Gazi (tek. fak.) Üniversitelerinde var.

  • Bölüm Türkiyede açılalı 8 yıl olsa da kamu da hala endüstriyel tasarım mühendisleri adına bir alım yok bölümün dalları üzerinden kamuda çalışılabiliyor.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Uçak Bakım Mühendisi Maaşları

Uçak bakım mühendisi ne iş yapar, nasıl uçak bakım mühendisi olunur? Sadece uçakların değil hava aracı olarak bilinen bütün araçların üretiminde, tasarlanmasında ve geliştirilmesinde...

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda endüstri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Sizlere aktaracağım bilgiler internette ufak bir araştırma yaparak derledim. Endüstri mühendisliği hakkında bilgi almak için daha...

Genetik Mühendisliği Maaşları

Bu yazımda genetik mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Yorum kısmında diğer yorumları görebilirsiniz. Dünya genelinde genetik mühendisliği çok revaçta olan meslek gruplarından biridir. Ülkemizde...

Devlet Memuru Maaşları

Yıllardır orta sınıf için en ideal meslek olan memuriyet, birçok kişinin hayalidir. Mesai saatlerinin normal olması ve hafta sonlarının tatil olması, resmi tatillerde izin...