Ana Sayfa Mühendis Maaşları Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları

Endüstriyel tasarım mühendisliği nedir ve ne iş yapar? Lise öğretiminden mezun olan öğrenciler yükseköğretime geçiş sınavına girecek ve bu bölüm endüstriyel tasarım mühendisliği maaşları hakkında bilgi sahibi olmayanlara bu makalede olanak tanınacak. Özel üniversitelerde ve Devlet üniversitelerinde bu eğitimi görme olanağınız vardır. Yükseköğretime geçiş sınavına girdikten sonra lisans yerleştirme sınavına girmeniz gerekir. Çünkü Lisans yerleştirme sınavı puan türüyle öğrenci almaktadır. Yükseköğretim geçiş sınavına girmeden Lisans yerleştirme sınavına giremezsiniz.

Baraj puanını aşmadığınız bir sınava girmeye çalışmak saçma öyle değil mi? bu nedenle MF-4 yani sayısal puan türünden devlet üniversitelerinde en az taban puan 240 almanız gerekmektedir. Şu an bu bölüm için en fazla puan isteyen üniversite, Gazi üniversitesidir. Bölüm ilk defa Karabük Üniversitesinde açılmıştır. Bölümde aynı zamanda yabancı dil görme imkanınız bulunmaktadır. Özel üniversitelerde puanlar daha aşağıya düşer ve para vermeniz gerekebilir. İş bulma sahası yüksek bir meslektir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları

Endüstriyel tasarımcılar, mobilyaların, otomotivlerin veya elektrikli ev aletleri gibi birçok geniş yelpazeye sahiptir. İhtiyaç olunan bir ürüne estetik ve kullanılabilir hale getirmeye yarayan yenilikçi bir meslektir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

 • Yaratıcı ve yenilikçi kimseler olmaları gerekmektedir.
 • Estetik bir göze sahip olması gerekir.
 • Oldukça hızlı bir şekilde karar vermeleri gerekir.
 • Verimli çalışmak için planlar yapar.
 • İşleri kolaylaştırmak adına yaratıcılığını konuşturması gerekir.
 • İş Görevlerini Dağıtır.
 • Denetleme konusunda dikkatli olmalıdır.
 • Sorumluluk alması gerekmektedir.
 • İleri görüşlü ve kendine güveni olmalıdır.
 • İyi İletişim ve insanlara düşüncelerini düzgün aktarabilmesi gerekir.
 • Çalışanların moral ve motivasyonunu arttırmalıdır.
 • AR – GE Çalışmaları yapabilmelidir.
 • “İkna edebilme yeteneğine sahip kimseler olması gerekmektedir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Maaşları Ne Kadardır?

Endüstriyel tasarım mühendisliği maaşları, kamu veya özel iş alanlarına göre değişmektedir. Özel işletmelerde Kamu personeli seçme sınavına girmenize gerek yoktur. Ancak kamu alanlarında çalışmak istiyorsanız bu sınava girmeniz şart. Kamu alanlarında çalışmak istiyorsanız alacağınız maaş 3100 Türk Lirasına kadar çıkabilmektedir. Özel işletmelerde çalışanlar ise asgari ücretin 3 katını veya daha az alma ihtimali vardır. Kendi büronuzu açma yetkisine sahipsiniz. Ayrıca kendi işinizin patronu olma imkanınız bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: endüstriyel tasarım mühendisliği

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

4 Yorum

  • Bölüm Türkiyede açılalı 8 yıl olsa da kamu da hala endüstriyel tasarım mühendisleri adına bir alım yok bölümün dalları üzerinden kamuda çalışılabiliyor.

 1. Etm Bölümü aslında ilk defa Erciyes Üniversitesinde açılmıştır. ilk öğrenci alımını Karabük yapmıştır. Bölüm özel üniversitelerde yok. endütriyel tasarım ve endüstri ürünleri bölümü bir çoğunda var ama endüstriyel tasarım mühendisliği sadece Erciyes (müh. fak.), Karabük (tek. fak.) ve Gazi (tek. fak.) Üniversitelerinde var.

 2. Konuşulan fiyatlar gerçekten çok az. Amerikada 1 hafta çalışıp bu parayı kazanıyorsun basit vasıfsız eleman işlerinde. En azından kalifiye elemanların varlığı ve sürekliliği için çıta yeteri kadar yükseltilebilir. Gerçek değerleri bulmadan hiç bir alanda ilerlemesi mümkün olmayan , sadece işverenin işine yarayan bir altyapı kurulabilir ancak bu şekilde. Onun adıda sömürü . Belirtilen özelliklere sahipseniz zaten gidip kendi işinizi yapacak kabiliyete sahipsiniz demektir. Sadece biraz cesaret ve güven gerekir. Şöyle düşünelim ; suya ayaklarınızı sokmak bir tercihtir , ayaklarınızı suya soktuğunuzda bir tehlikesi yoktur ve istediğiniz zaman çıkarabileceğinizi bilirsiniz. Suya denizin ortasında bir tekneden de atlamak br tercihtir ama tekneye geri dönmeyeceğini bile bile atlamak , kendi koyduğu hedefe doğru yüzmek cesaret ister. Yada itilmek :)) Eğer siz yapamıyorsanız bırakın sizi birisi itsin. İş yapmakta böyle bir şey .İş yapın. 3100 TL ye bu özelliklerle kamu kuruluşları yada birazdaha fazlasına özel sektör seçileceğine mantıklı olan bu.Neden derseniz mezun olduktan sonraki ilk 10 sene fiziksel enerjinizle bir çok şeyi tolere edebilirsiniz, sonraki on yıl için ciddi tecrübe sahibi olmanızı sağlaaycaktır. En verimli zamanınızı ve bilgi birikiminizi 3100 liraya özel şirketlere vereceğinize kendinize harcayabilirsiniz. Ancak bir kaç sene ,(bana göre en fazla 3 snee) nereden başlayacağınızı bulabilmek için bir şirkette çalışıp gözlem yapılabilir.Alacağınız maaştan daha değerli birşey elde edeceğiniz için buna değer .
  Zihniyetler değişmeden hiçbirimizin geleceği de değişmeyecektir. Eğer sektör insan harcamaya devam edecekse kendi geleceğimiz için biz daha iyisini yapmak zorundayız.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar