Ana Sayfa Mühendislik Polonya'da Erasmus Eğitimi Hakkında Bilgi

Polonya’da Erasmus Eğitimi Hakkında Bilgi

Öncelikle bu yazım şahsi görüşümü içerdiğini ve bunların kesin olarak doğru yada yanlış olmadığını söyleyerek başlamak istiyorum. Çoğu öğrencinin gitmek istediği Erasmus değişim programı insanı çok etkiliyor ve kendine çekiyor. Farklı bir ülkede yaşamak, yeni bir dil öğrenmeye başlamak, Avrupa eğitimini merak etmek. Bunlar güzel şeyler, farklı insanlarla tanışıp sosyalleğini artırabiliyorsun, biraz para biriktirip birbirinden güzel Avrupa şehirlerini gezebiliyor hatta bu hayatta yapılması gereken şeyleri yapabiliyorsun…

erasmus-nedir

İçinde bulunduğun kültürün farklılığı senin hayata bakış açını değiştirebilir, tanıştığın yeni insanlar senin ön yargılarını yıkabilir, seni farklı birine dönüştürebilir. Şimdiye kadar her şeyi güzel bir şekilde anlattım; bunlar Erasmus hakkındaki genel değerlendirmelerimdi.

Şimdi Polonya hakkındaki düşüncelerime geçeyim; Polonya soğuk bir yer, havası öyle olduğu gibi bu durum insanlarına da yansımış özellikle erkekleri ırkçı davranışlarda bulunabiliyor. Başkent Varşova ve Krakow hariç şehirlerinde genel bir sessizlik hakim akşamları gece kulüpleri dışında pek bir şey yapmıyorlar. Eğlenme terimi gece hayatında sabahlamak şeklinde ifede edebilirim, ek olarak soğukta sürekli vodka içerek ısınmaya çalışıyorlar.

Şimdi üzücü olan kısıma gelirsek eğer, eğitim; bu cidden büyük bir sorun olabilir. Gelmeden önce bu konu üzerine düşünmeniz için konuşuyorum. Çünkü alacağınız derslerden beklediğiniz eğitim kalitesini görmediğinizi net olarak söyleyebilirim; yeni şeyler öğrenmeye hevesli biriyseniz ve derslere ilgi alakanız varsa Erasmus Polonya’da sizin için can sıkıcı bir hal alabilir.

Polonya'da Erasmus

Gerek hocaların yabancı dilindeki sıkıntı olsun, gerekse dersin içerisine çok girilmeden üstün körü anlatım olsun boş bir dönem geçirmenize neden olabilir.Hatta bazı arkadaşlarım hiç okula uğramadılar diyebilirim çünkü hocaları ödevler verip mail ile haberleşelim diyor bu durumda; kopyala yapıştır bir eğitimden başka bir şey olmuyor. Gelmeden önce bir kez daha düşünün derim bu yüzden.

Size verebileceğim en büyük tavsiye ne beklediğinizi iyi düşünün, eğitim mi yoksa kültürel çeşitlilik, gezi, gece hayatı mı? Merak ettiğiniz bir şey olursa yorum kısmında sorabilirsiniz :)

Uğur İlhan
Uğur İlhan
Çukurova üniversitesi elektrik-elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Hep araştırmayı, okumayı sevmiş, merakla büyümüş biriyim. Hayattaki en büyük amacım Atatürk'ün gittiği yoldan gidebilmektir. İlgi alanlarım arasında; gömülü sistemler, aviyonik sistemler, kodlama, savunma sanayii, evren ve felsefe yer alır. Yürüyüş yapmayı, eski tarz rock müziklerini, ütopyaları, hayal kurmayı sevmişimdir.

3 Yorum

  1. Peki iş hayatına herhangi faydası dokunuyor mu erasmus yaptım dediğinizde bir adım öne geçiriyor mu sizi. onun dışında polonyada halk İngilizce’mi konuşuyor lehçe mi

    • Merhaba, öncelikle halkın genel olarak konuştuğu dil Lehçe, halkın İngilizce konuşma oranı diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşük. İş hayatı konusunda bir tecrübem olmadığı için bir şey diyemeyeceğim şuan hala öğrenimime devam ediyorum.

  2. Dostum halkın anadil lehçe olduğu için genelde lehçe konuşuyorlar.Ben Krakow’da erasmus yaptım şanslıydım ki burdaki genç nüfus ingilizceye az çok hakimdi ama diğer şehirlerde tamamen bir işkenceye dönüşebiliyor. Israrla dili öğretmeye çalışan insanlar da cabası :)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar