Ana SayfaMühendislikPolonya'da Erasmus Eğitimi Hakkında Bilgi

Polonya’da Erasmus Eğitimi Hakkında Bilgi

Öncelikle bu yazım şahsi görüşümü içerdiğini ve bunların kesin olarak doğru yada yanlış olmadığını söyleyerek başlamak istiyorum. Çoğu öğrencinin gitmek istediği Erasmus değişim programı insanı çok etkiliyor ve kendine çekiyor. Farklı bir ülkede yaşamak, yeni bir dil öğrenmeye başlamak, Avrupa eğitimini merak etmek. Bunlar güzel şeyler, farklı insanlarla tanışıp sosyalleğini artırabiliyorsun, biraz para biriktirip birbirinden güzel Avrupa şehirlerini gezebiliyor hatta bu hayatta yapılması gereken şeyleri yapabiliyorsun…

erasmus-nedir

İçinde bulunduğun kültürün farklılığı senin hayata bakış açını değiştirebilir, tanıştığın yeni insanlar senin ön yargılarını yıkabilir, seni farklı birine dönüştürebilir. Şimdiye kadar her şeyi güzel bir şekilde anlattım; bunlar Erasmus hakkındaki genel değerlendirmelerimdi.

Şimdi Polonya hakkındaki düşüncelerime geçeyim; Polonya soğuk bir yer, havası öyle olduğu gibi bu durum insanlarına da yansımış özellikle erkekleri ırkçı davranışlarda bulunabiliyor. Başkent Varşova ve Krakow hariç şehirlerinde genel bir sessizlik hakim akşamları gece kulüpleri dışında pek bir şey yapmıyorlar. Eğlenme terimi gece hayatında sabahlamak şeklinde ifede edebilirim, ek olarak soğukta sürekli vodka içerek ısınmaya çalışıyorlar.

Şimdi üzücü olan kısıma gelirsek eğer, eğitim; bu cidden büyük bir sorun olabilir. Gelmeden önce bu konu üzerine düşünmeniz için konuşuyorum. Çünkü alacağınız derslerden beklediğiniz eğitim kalitesini görmediğinizi net olarak söyleyebilirim; yeni şeyler öğrenmeye hevesli biriyseniz ve derslere ilgi alakanız varsa Erasmus Polonya’da sizin için can sıkıcı bir hal alabilir.

polonya'da erasmus

Gerek hocaların yabancı dilindeki sıkıntı olsun, gerekse dersin içerisine çok girilmeden üstün körü anlatım olsun boş bir dönem geçirmenize neden olabilir.Hatta bazı arkadaşlarım hiç okula uğramadılar diyebilirim çünkü hocaları ödevler verip mail ile haberleşelim diyor bu durumda; kopyala yapıştır bir eğitimden başka bir şey olmuyor. Gelmeden önce bir kez daha düşünün derim bu yüzden.

Size verebileceğim en büyük tavsiye ne beklediğinizi iyi düşünün, eğitim mi yoksa kültürel çeşitlilik, gezi, gece hayatı mı? Merak ettiğiniz bir şey olursa yorum kısmında sorabilirsiniz :)

Uğur İlhan
Uğur İlhan
Elektrik- Elektronik mühendisiyim, İlgi alanlarım görüntü işleme teknikleri ve derin öğrenme metotları. Bu amaçta Youtube da oluşturduğum kanalımda eğitici içerikler paylaşıyorum. /UğurİlhanAI diye aratabilirsiniz.

5 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?