Ana Sayfa Bilim Radyasyon Nedir

Radyasyon Nedir

Merhaba arkadaşlar. Sizler için radyasyon nedir, radyasyon çeşitleri, radyasyondan korunma yolları vb. konular hakkında 5-6 bölümlük bir seri çevireceğim. Umarım sizler için yararlı olur. Başlangıç olarak radyasyon nedir, radyasyon türleri, ve radyasyondan nasıl kullanabiliriz başlıkları altında bilgi vermek istiyorum.

İyonlaştıran Radyasyon Nedir?

Radyasyon bir kaynaktan gelip bazı maddelerden veya boşluktan geçen bir enerjidir. Işık, ısı ve ses radyasyonun çeşitlerindendir. Bu yazıda bahsedeceğimiz radyasyon türü “iyonlaştıran radyasyon”. Çünkü maddenin içinde yüklü iyonlar üretebilir.

radyasyon

bm-institute

İyonlaştırıcı radyasyon kararsız atomlar tarafından üretilir. Kararsız atomlar, kararlı atomlardan ayrılır çünkü enerji ve/veya kütle fazlalığı vardır.

Radyasyon nedir?

siber güvenlik

Kararsız atomlar radyoaktif olarak bilinirler. Kararlılığa ulaşmak için, sahip oldukları fazla enerjiden veya kütleden kurtulmaya yani saçmaya çalışırlar. Bu salımlara radyasyon denilir. Radyasyon elektromanyetik (ışık gibi) halde ve parçacıklı (hareket enerjisinden kaybedilen kütle) halde bulunur. Gama radyasyonu ve Röntgen ışını elektromanyetik radyasyon örneklerindendir. Beta ve Alfa radyasyonları da parçacıklı radyasyona örnek verilebilir. İyonlaştıran radyasyon X-ışını makineleri gibi cihazlarla da üretilebilir. Radyasyona doğal nedenlerle de maruz kalabiliriz. Genel olarak kozmik ışınlardan, yeryüzünde ve canlılarda bulunan doğal radyoaktif maddelerden geçer.

radyasyon nedir
Çernobil

İrradyasyon (Işınlama) Nedir ?

İrradyasyon nüfuz edici radyasyona maruz kalmaktır. İrradyasyon, vücudumuzun tamamının ya da belli bir bölümünün korunmasız bir kaynak tarafından radyasyona maruz kalmasıdır. Harici irradyasyon bir kişiyi radyoaktif yapmaz.

Radyoaktif Kirlilik Nedir ? 

Kirlilik herhangi bir şey üzerinde radyoaktif atom kalıntısı barındırıyorsa radyoaktif kirlilik meydana gelir. Şunu unutmamalıyız. Radyasyon insanların vücudunda yayılamaz veya içinden geçemez. Aksine radyoaktif kirlilik bunları yapabilir. Radyoaktif maddelerden dolayı radyoaktif kirlilik barındıran bir insan, radyasyon kaynağı yani radyoaktif madde ortadan kaldırılmadıkça radyasyon bireye nüfuz etmeye devam edecektir.

Radyoaktif Kirlilik

  • Bir kişinin derisinde veya kıyafetinde radyoaktif madde varsa kişi harici olarak kirlenmiş olur.
  • Radyoaktif madde tenefüs edilmiş, yutulmuş veya herhangi bir yara tarafından absorbe edilmiş ise kişi dahili olarak kirlenmiş olur.
  • Radyoaktif madde yayılmış ise çevre yani doğa da kirlenmiş olur.

Alfa Işıması

Alfa Işıması

Bu parçacıklar 2 proton ve 2 nötrondan oluşur: helyum çekirdeği. Çoğu zaman, büyük atomlar enerjik bir alfa parçacığı yayarak bozulur. Bu parçacıklar nispeten büyük ve pozitif yüklüdür ve bu nedenle maddeye çok iyi nüfuz etmezler. İnce bir kağıt parçası hemen hemen tüm alfa parçacıklarını durdurabilir. Bununla birlikte, parçacıklar, atomları yavaşlarken yerlerinden ederek, içinde durdukları malzemelerde aşırı hasara neden olurlar. Sürekli alfa ışıması altındaki kağıt bozulur.

Beta Işıması

Beta partikülleri, çekirdekten yayılan enerjik elektronlardır. Bir nötron protona bozulduğunda oluşurlar. Nötronlar nötr parçacıklar ve protonlar pozitif olduklarından, yükün korunumu, salınacak negatif yüklü bir elektron gerektirir. Bazı izotoplar, bir protonu bir nötrona dönüştürerek bir pozitron (bir elektron karşıtı) yaymaktadır. Bu parçacıklar, alfa parçacıklarından daha çok maddeye nüfuz edebilir ve beta parçacıklarının çoğunu durdurmak için küçük bir alüminyum plaka yeterli olur.

ışımalar

Gama Işınları

Gama ışınları, çekirdekten yayılan fotonlardır. Genellikle, kararsız bir durumda olan bir atom, bir gama ışını yayarak uyarılmayacaktır. Gama ışınları, genellikle çok daha yüksek frekans ve sonuçta daha enerjik olmaları haricinde, ışık dalgalarına ve x-ışınlarına benzer. Bu ışımanın hiçbir yükü yoktur ve metal, beton, kurşun gibi bariyerlerde delik açabilecek kadar güçlüdür. Gama ışınları iyonlaştırıcı radyasyondur ve bu nedenle biyolojik olarak tehlikelidir. Yüksek penetrasyon gücünden dolayı kemik iliğine ve iç organlara zarar verebilir. Alfa ve beta ışınlarının aksine, vücuttan kolayca geçerler.

İlginizi çekebilir: nükleer enerji nedir

arıcılık malzemeleri
Avatar
Paşa Yaman
Klinik psikoloji meraklısı. Boş zamanlarında çevirmen. Balıkesir Üniversitesi'nde Makine Mühendisliği öğrencisi. İzmirli.

1 Yorum

  1. Gerçekten insanların ilgisini çeken çok değerli yazılarınız var, hepsini büyük ilgi ve alakayla okuyorum. Radyasyon nedir konusu da gerçekten çok ilgimi çeken konulardandı çok beğendim yazınızı. Emeğinize sağlık :)

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Memur Maaşları

Merhabalar, bu yazımı bir üyemizin isteği üzerine memur maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Memur maaşları mesleki durumuna, branşına çalıştığı kuruma, mesai yapıp yapmadığını,...

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları hakkında sizler için araştırdığımız bilgileri sunacağız. Elektronik ve haberleşme mühendisleri, bilişim teknolojileri, proje tasarımı, test ve...

Orman Mühendisliği‎ Maaşları

İnşaat mühendislerinin maaşları birçok farklı kritere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin devlette mi çalışıyor yoksa özel bir şirkette mi, sahada mı yok ofis içerisinde mi...

Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Mekatronik, robot teknolojisi ile birçok bölümün birleşmesinden oluşan bir daldır. Robot sistemlerinin kontrol edilerek yapılan tüm üretimlerde mekatronik mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Mekatronik mühendisliği geçmişi...