Elektroaydın Takımı TÜBİTAK Efficiency Challenge Yarışması

3
1
Elektroaydın Takımı

İstanbul Aydın Üniversitesi Elektroaydın takımı TÜBİTAK Efficiency Challenge yarışması konsepti için üretmiş olduğu elektrikli arabaların özgün tasarımı olmak üzere tüm mekanik aksam ve elektriksel teknolojik uygulamaların tasarımları takıma aittir. Elektrikli araçlar için batarya yönetim sistemi, telemetri sistemi, batarya paketi oluşturma ve hızlı şarj istasyonu olmak üzere birçok geliştirilebilir yeni son ürünler ortaya koymuştur.

Elektroaydın

Batarya Yönetim Sistemi (BYS):

Bir veya daha çok hücreden oluşan batarya paketlerinin şarj ve deşarj sırasında denetimini ve yönetimini yapan sistemlerdir. Batarya paketlerinde akım, gerilim, sıcaklık vb. önemli değerlerin ölçümünü yaparak, uygun değerlerin dışına çıkıldığında sisteme müdahale eden yapılardır. Biz ELEKTROAYDIN olarak kendi tasarladığımız BYS sistemin de 256 adet e kadar her bir seri hücrenin istenilen değerlerini okuyabilmekteyiz. Kendi kullandığımız sistem de 36 adet seri hücreyi izlemekte ve yönetmekteyiz. Sistemimiz slave kartların hücreler den okuduğu değerleri ana karta göndermesi hususuna dayalı olarak çalışmaktadır. Ana kart aldığı bilgileri kontrol ederek acil durumlarda koruma çıkışlarını aktif ederek sistemden elektriğin kesilmesi sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Şarj esnasında ise hücreler arası balansı sağlamak için belirlenen voltaj aralıklarında seri hücreler arası voltaj farkı 100mV aşmayacak şekilde balans işlemi yapılır.

hızlı sarj

Telemetri Sistemi:

Bu sistem batarya yönetim sisteminde okunan tüm değerleri pist dışında bulunan teknik ekibe kablosuz olarak aktarıp yarış stratejisini oluşturmak için kullanılır. Araç içindeki tüm veriler kenarda bulunan strateji ekibinde ki bilgisayar ekranında görüntülenir. Teknik olarak tasarladığımız elektronik kart vasıtası ile alıcı verici modüller kullanarak ana bilgisayara gönderilir. Ana bilgisayarda gelen veriler kullanılarak Visual Studio programı kullanılarak görsel tasarım yapılan bir bilgisayar yazılımında veriler izlenir ve kayıt tutularak veriler daha sonra da incelenir.

Hızlı Şarj İstasyonu:

Aracımızın batarya paketini şarj etmek için iki mod u bulunan şarj istasyonu hızlı şarj modunda 3 saatte normal modda ise 7 saatte batarya paketimizi şarj etmektedir. Kendimiz tasarladığımız istasyon flyback topolojisine sahip bir güç kaynağıdır ve 900W gücündedir.

mekanik parçalar

Mekanik Sistem:

Aracımızın şasi, kabuk, rollbar ve rollgage sistemleri karbonfiber kullanılarak üretilmiştir. Karbonfiber üretimlerinde vakum infüzyon yöntemi kullanılmıştır. Üretilen tüm parçaların tasarımları ve analizleri ekibimiz tarafından yapılmıştır.
Ayrıca aracın tüm yürür aksam taşıyıcı sistem elemanları da ekibimiz tarafından tasarlanmış olup alüminyum 7075 serisinden üretilerek korozyona karşı dayanımı arttırmak için eloksal kaplanmıştır.

Tüm bu işlemlerin sonucunda ekibimiz ;

İstanbul Aydın Üniversitesi Elektroaydın takımı TÜBİTAK Efficiency Challenge yarışmasına “Elektro-Aydın-Aura” ve “Elektro-Aydın-Nova” adlı araçlarla katıldı. Final yarışında Elektro-Aydın-Aura aracı üçüncülük kürsüsüne çıkarken, Elektro-Aydın-Nova aracı ise beşinci oldu. İzmit’teki Körfez pistinde gerçekleştirilen ve altı gün süren yarışlarda İstanbul Aydın Üniversitesi Elektroaydın takımı üst üste ikinci defa yarışlarda üçüncü oldu.

Yazıyı hazırlayan: Mustafa Akbulut

Önceki İçerikKendi Elektriğini Üretebilen İplik: Twistron
Sonraki İçerikEvrenin Büyüklüğü
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

3 Yorum

 1. İyi akşamlar Oğuzhan Bey. Karadeniz Teknik Üniversitesi elektrik-elektronik mühendisliği öğrencisi olarak, tam da Shell eco marathona hazırlanmaha çalışırken yazınız çok iyi geldi. Emeğiniz için minnettarım. Teşekkürler.

 2. Oguzhan bey merhabalar.
  Öncelikle sizi girişimciliğinizden dolayı kutluyorum inandıgın her ne ise devam….
  Sitenizden arkadaşınız Şu an moskovada Nükleer konusuda eğitimde olan Bugra Alkandan ögrendin ve takip etmeye çalışıyorum. Güzel ilginç konulara temas ediyorsunuz.
  Dogru bilgi ve gelecegi anlatabilmek önemli okullarımız malesef siz genclere hiç bir şey vermediği gibi sizin yaratıcı beyinerinizi ölüdüryor.
  Nacizane mühendis kökenli üretiçi olarak tavsiyem TRİZ ve YALIN konularına ilgi duyup bu konuda siteniz de payaşımlar yaparsanız genc mühendislere cok büyük fayda saglarsınız
  Özellikle mühendislik TRİZ kavramın dan geciyor gelecegin mühendislerinin bilmesi gereken kavram ama malesef bizim bilim adamıyım diyenlerin % 99 bilmiyor saygılar sevgiler
  silverline.com hüseyin.alıs@silverline.com

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.