Ana SayfaEğitimRefleks Nedir

Refleks Nedir

İnsanoğlu var olduğu ilk zamanlardan beri hayatta kalmak adına hep bir eylem içerisinde bulunmuştur. Geliştirdiği yaşam standartlarıyla birlikte kendine vakit ayırmış, eğlenmeyi de ihmal etmemiştir tabii ki. Gerek şimdiki hayatımızda çok önemli yeri olan sanatta, gerekse insanoğlunun hayat mücadelesini verdiği, yeri geldiğinde toplayıcılık yeri geldiğinde avlanmak olsun her alanda yapı taşıdır refleks.

Peki, Refleks Nedir?

Refleksi çok basit bir tanımla tanımlayacak olursak, vücudumuza karşı uyarılara karşı aniden tepki vermesi olayıdır. Refleksi ikiye ayırmak mümkündür.

refleks

Doğuştan (Kalıtsal) Gelen Refleksler

Hayata geldiğimiz ilk andan itibaren bizimle olan reflekslerdir, hayatımızın sonuna kadar devam etmektedir. Bu refleks türleri herkeste bulunduğu gibi, genetik olarak da kuşaktan kuşağa devam etmektedir.

Örnek Verecek Olursak

Gözümüze toz veya istenmeyen bir şey geldiğinde gözümüzün kapanması, öksürme, hapşırma, iğne batan veya ateş gelen elimizin çekilmesi gibi.
Buna doktorun dizimize vurduğunda dizimizin oynama refleksini de ekleyebiliriz.

Sonradan Öğrenilen (Şartlı) Refleksler

Adından da anlaşılacağı üzere, sonradan kendi tecrübelerimizle öğrendiğimiz reflekslere verilen addır. Refleksi beynimiz ile öğreniriz fakat öğrendikten sonra bunu omuriliğimiz sürdürür.

Örnek Verecek Olursak

Bisiklet sürmeyi öğrenirken hepimizin düştüğü olmuştur. Küçüklüğümüzde ip atlarken yanmayan arkadaşımız yoktur elbet. Motosiklet sürmeyi yeni öğrenen kardeşlerimizin de kaza yaptığına tanıklık edenimiz vardır. Bu gibi örnekler, beynimizle öğrenip sonradan omuriliğe aktardığımızın en güzel örneğidir aslında.

moro refleksi

Refleksin Önemini Anlamak Adına

Gerek yaşamımızı sürdürebilmemiz için olsun, yeri geldiğinde eğlenmek veya kendimize vakit ayırdığımızda olsun reflekslerimiz bizi biz eden hayatımızın temeli demek mümkün. Eğer yakın bir tanıdığınız bitkisel hayatta ise, ya da hasta ziyaretine gittiğinizde gördüyseniz reflekslerimizin değerini tekrardan gözden geçirmenizde fayda var. İnsan sağlığının takdir edersiniz ki şakası bulunmamakta. Hem zayıflamak adına, hem de sağlıklı yaşamak adına spor yapmak, sizi ve sevdiklerini mutlu edebilir.

Elif Alkan
Elif Alkan
Merhabalar, YTÜ'de Elektrik Mühendisliği okumaktayım. Tecrübelerimi sizler ile paylaşacağım :)

2 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?