Reklam Yazılımı Nedir

0
166
Reklam Yazılımı Nedir

Bu yazımızda “reklam yazılımı nedir?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Reklam yazılımları bir diğer adıyla Adware yazılımlar genelde siz kullanıcıların bilgisi dâhilinde olmadan bilgisayarınıza yüklenen ve arka planda sürekli çalışan küçük uygulamalardır. Genellikle bedava uygulamaların içerisinde gizli olarak bilgisayarlarımıza kendiliğinden yüklenen zararlı ve rahatsızlık verici yazılımlardır.

Reklam yazılımları (Adware) nasıl çalışırlar?

Bu yazılımlar bilgisayarımıza yüklendiğinde bizim internette gezdiğimiz tüm siteleri, tarayıcı geçmişlerimizi yaptığımız tüm aramaları, kısacası tüm hareketlerimizi, tüm ilgi alanlarımızı, kaydederek, belirli aralıklarla reklam yazılımı sahibine rapor eder. Bu raporlar doğrultusunda bize özel reklamları bize iletebilmek için seçer. Bu işlemden sonra bilgisayarımızla çalışırken birden beliren masaüstü pop up ‘ ları ile karşılaşabiliriz. Bazen de tarayıcımızın ana sayfasının değiştiğini gözlemleyebiliriz. Hatta tam bir işlem üzerindeyken ekranda alttan veya üstten gereksiz bir reklam pop up’ı çıkabilir. Bu reklamlara tıklama yaptığımızda da reklam yazılımı sahibi belirli gelirler elde edecektir. Amaç daha fazla insana ilgi alanları dahilinde daha fazla reklam göstermektir.

Reklam yazılımları (Adware) zararlı mıdır?

Bu kötü amaçlı yazılımlar bizim tüm hareketlerimizi takip etmesi ve bunları verilere aktarması ile zaten yeteri kadar can sıkıcıdır. Ancak en can sıkıcı tarafı bilgisayarımızın herhangi bir köşesinden biz hangi işle meşgul olursak olalım çıkabilmeleridir. Bir film izlerken, internette gezinirken, işimizle alakalı bir rapor hazırlarken veya oyun oynarken birden tüm dikkatimizi dağıtabilecekleri gibi bazı türleri de daha ileriki boyutlarda bilgisayarda bizi işlem yapamaz hale getirebilir.

Ayrıca bu zararlı reklam yazılımları devamlı arka planda çalışacağı için bilgisayarınızın CPU birimine ekstra yük olarak bilgisayarınızın performansını da önemli ölçülerde etkileyebilmektedir. Bu yazılımlara karşı özellikle bedava olan uygulamalara çok dikkat etmeli ve bilmediğimiz kaynaklardan uygulama indirmemeye özen göstermeliyiz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.