Şekil Hafızalı Alaşımlar Nelerdir

4686

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere şekil hafızalı alaşımlar ve şekil hafızalı alaşımları nerelerde kullanırız konularını anlatacağım. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile bir çok yenilik hayatımıza girmekte ve girmeye devam etmekte olduğunu gözlemlemekteyiz. Bazı gelişmelerin 10 yıl önce lafı bile geçmezken belki şuan bir çoğumuz bunları evinde arabasında cebinde kullanmakta, teknolojik gelmelerin en çok olduğu bir alan ise malzeme alanı oldu. Bundan çok yakın zamanlarda malzeme adına pek fazla olmasa bile, teknoloji ile bir anda artış gösteren malzeme alanı her geçen gün bizi daha fazla şaşırtmaya devam ediyor.

şekil hafızalı alaşımlar

Şekil Hafızalı Alaşımlar

Şekil hafızalı alaşımlar tanım olarak; martensitik yapıda bir dış kuvvet ile orijinal şekilleri bozulan malzemelerin östenit faz sıcaklığında orijinal şekline geri dönen yani ilk olarak verdiğimiz şekle geri dönmesiyle meşhur alaşımlardır. Alaşım östenitik fazda iken herhangi bir sıcaklık değişimine uğramadan, sadece üzerindeki stresin (basınç,yük) ortadan kalkması sonucu malzemenin ilk haline alması ile tanımlanır. Bu olay bilimsel olarak süperelastite olarak tanımlanmaktadır. “Şekil hafızalı alaşımlar ne işe yaracaktır?” sorusu aklımıza geliyor.

Bunlar; elektronik aygıtlar, uzay araçları, Gözlük çerçeveleri, robotikte kullanılmaktadır. Peki ne işimize yarayacaktır bu alaşımlar şimdi bir düşünün arabanızla şehir trafiğinde ilerliyorsunuz ve birden önünüze ara sokaktan pat diye dalgın bir şoför arabası ile çıktı ve kaza yaptınız şuanda bu kazalarda arabanın ön mekanizması olan tampon denilen kısım hasar görür ve bu hasar çoğu zaman can ve maddi olarak bizleri sıkar.

Fakat şekil hafızalı alaşımlar bizi bu dertten kurtaracak gibi görünüyor yani arabamızın tamponunda bu malzeme kullanılması halinde çok bir sorun olmadan üzerine döktüğümüz kaynar su ile tamponumuz tekrar eski halini alıp ne canımız sıkılacak nede paramız savrulmuş olacak. Yada şimdi ki Tıp dünyasında by-pass ameliyatında da bu malzemelerin kullanılması düşünülmekte. Bu şekilde daha birçok örnekler verilebilir kim bilir daha aklımıza gelmeyecek bir çok ürünlerde kullanılacak olan bu alaşımlı malzeme bizi şaşırtmaya devam edecektir.

Şekil Hafızalı Alaşımlar İle İlgili video :

2.video :

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.