Monitör Overclock İşlemi Nasıl Yapılır

943
Monitör Overclock İşlemi Nasıl Yapılır

Overclock programıyla genellikle oyuncular daha çok uğraşmaktadır. Grafik ve işlemci kartlarında gerçekleştirilen Overclock oyunculara daha çok FPS elde edebilme olanağı sunmaktadır. Grafik işleme işi ile uğraşan kullanıcılara da yarar sağlayan Overclock bazı kullanıcıların aşırıya gitmelerinden dolayı ters tepmektedir. Çekirdek, voltaj ve hafıza hızının artırılmasını sağlayan Overclock işleminin nasıl yapılacağını kısa bir şekilde anlatalım.

Monitör Overclock Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanıcıların büyük bir kısmı 60 Hz hızı bulunan monitör kullanmaktadır. 60 Hz hıza sahip olan monitörler, oyunlarda 60 FPS ve üstünde değer alında dahi bu görüntü kullanıcılara tam anlamıyla yansıtılamamaktadır. Monitöre Overclock işlemi uygulandığında bu durumun düzelmesi sağlanabilmektedir.

İşlem Uygulaması

Öncelikle stabil ve güncel ekran kartı sürücüsü bilgisayarınızda yüklü olmak zorunda. Daha sonra ekran kartı sürücünüz hangi marka ise o markaya uygun patch dosyasını ve overclock programını indiriyoruz. Dosyaları indirdikten hemen sonrasında patch yapıyoruz. Daha sonra testmod’e çalıştırıp aktif hale getiriyoruz. Bilgisayarımızı baştan başlatıyoruz. Açtıktan sonra CRU yu çalıştırıp yavaş yavaş artırmaya başlayabilirsiniz. Üst kutudaki değerleri değiştirecek ya da custom yeni bir değer tanımlayacaksınız. CRU’da işlemleri tamamladıktan sonra restart programını çalıştırarak ekran kartını baştan başlatıyoruz.

Monitör Overclock İşlemi

Pencere

Yeni açılan pencerede yenileme hızı bulunmaktadır. Bu kısımda monitöre uygun olan Overclock programını yüklemek gerekmektedir. Hız değerinin belirlenmesinden sonra test butonuna tıklayarak ekran durumunu kontrol edebilirsiniz. Bu kısımda 60 hz olan monitörlerde 70 hz den daha üst seviyelerin seçilmesi halinde kare atlama gibi problemlerle karşılaşıldığı için seçimin dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Uygun olan hz değerinin seçilmesi ile birlikte ‘Çözünürlüğü Değiştir’ ekranına geri dönülmeli ve eklenen değer seçilerek ‘Uygula’ seçeneği tıklanarak işlem tamamlanmış olacaktır.

Overclock Zarar Verir Mi?

Bilinçsiz bir şekilde kullanılırsa sistemi kullanılmaz hale getirebilecek bir işlemdir. Uygun donanımlar ile birlikte, bilinçli bir şekilde kullanılır ise hiç bir zararı olmayacaktır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.