Ana Sayfa Bilgisayar Mühendisliği Şu An Nerede ve Az Çok Ne Düşündüğünüzü Biliyoruz

Şu An Nerede ve Az Çok Ne Düşündüğünüzü Biliyoruz

Sosyal medya ve diğer uygulamalar neden ücretsiz? Diye sorduğumuz da, Birçok kişi bunun reklam amaçlı olduğunu söyleyecektir. Ama tek sebebi o da değil tabi ki de. İndirmiş olduğunuz uygulamaların sizden hangi verilere erişmek için izin istediklerini birçoğumuz dikkat etmiştir. Bunun birçok sebebi olabilir. Birinci sebebi verilerinize ulaşarak size uygun reklamları reklam şirketlerin ayarlamasını sağlamaktır.

Sosyal Medya

Bu uygulamalar ve buna benzer siteler nerede olduğunuzu, kimin ile buluştuğunuzu, kimleri aradığınızı veya kimlere mesaj attığınızı vb. bilgiler ile şuan neye ihtiyacınızın olduğunu tespit ederek buna göre ürün reklamlarını veya gerçek hayatta kimle yakın olduğunuzu bilerek buna göre size sosyal medyada takip önerileri gösterilmesine ön ayak olursunuz.
Hamile olduğunuzu birisine söylerseniz ya da telefonun yanında bu durumu konuştuysanız, bu duruma uygun ürünler ve rehberlik uzmanları, özel hastaneler önünüze reklam olarak çıkmaya başlar.

Futbolu seviyorsanız buna uygun reklamları önünüze çıkmaya başlar. Tabi ki bunun gibi birçok örnek sayabiliriz. Anlayacağınız bu hayatta hiçbir şey bir karşılığı olmadan yapılmıyor. İdeolojinizi belirtirseniz ideolojiniz ile ilgili bilgiler kişiler aynı şekilde bu algoritma ile çalışarak karşınıza çıkacaktır.

Konum bilginizi her uygulamaya erişmesi için izin verirseniz ya da sosyal medyada konumuzu belirterek fotoğrafınızı paylaşırsanız. Size zarar vermek isteyenler evde olmadığınızı gördüğü vakit evinize giderek ya evinize ya da ailenize zarar verme imkanı sağlamış olursunuz. Aslında Bu da hiç kimsenin istemeyeceği bir durumdur, ancak çoğu kişi bu tehlikenin farkında değildir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir. Çevreniz de ki kişilerin düşüncenizi, fikrinizi bilmesini istemediğiniz halde kendi sosyal medya mecralarınızda düşünce ve ideolojilerinizi belirtmeniz sizi tanıyan, kişilerin size sorduklarında belki de öğrenemeyeceği bilgileri siz, onlara vermiş olursunuz. Bu durumda Kimi insan sizden uzaklaşmaya ya da yakınlaşmaya başlayacaktır.

Hacklenemez İnternet Ağı

Birçoğumuzun bildiği gibi güvenlik soruşturmalarında sizin soysal medya platformlarınıza bakarak sizin ile ilgili bilgiler edinirler. Yalnız sizden sosyal medya hesaplarınızı istemezler. Ama bu şu an da Türkiye de geçerli değil. Neden mi bunu söyledim? Çünkü Amerika artık atamasını yapacağı kişiden veya ülkeye girecek olan turistten bilgilerinin yanın da soysal medya hesaplarını da istemektedir.

İnşaat Mühendisliği CV hazırlama ipuçları

Sebebi belli, onları mülakat ile değil, sosyal medya hesapları ile daha iyi tanıyabiliyorlar. Bir de güzel tarafına bakalım. Sosyal medyanızı bir görüntülü CV haline getirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz projeler, katılmış olduğunuz seminerler, fotoğraf çektirdiniz ünlüler ve hocalar ayrıca gezmiş olduğunuz yerleri paylaşarak ilerde bir şirkete başvurdunuz da ne kadar enerjik ve başarılı, azimli olduğunuza inandırabilirsiniz. Bu Sayede hiç beklemediğiniz bir yerden size güzel teklifler de gelebilir. İnternet burası, ne olacağı belli olmuyor. Yeter ki siz kullanmasını bilin. Yazımı Google’nin CEO’sunun sözü ile bitirmek istiyorum.

“Şu an Nerede olduğunuzu ve az çok ne düşündüğünüzü biliyoruz.”
Bu söz üzerinde düşünüldüğün de insanın aklına neler neler geliyor değil mi?

arıcılık
Muhammed Yıldız
Muhammed Yıldız
Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim Yazılım ve Grafik Tasarım da kendimi geliştiriyorum. Okumayı araştırmayı ve yazmayı seviyorum.

3 Yorum

   • Küresel ısınmayı engellemek mümkün
    Dünyadaki oksijenin yüzde elllisi sudaki plaktonlar tarafından üretilir.
    Plaktonlar hem bitki hem hayvandır.
    Doğa nın temel yaşam döngüsüdür.
    Plakton üretimini arttırarak co 2 azaltmak ve küresel ısınmaya iklimsel dönüşüme son vermek mümkün
    Nasıl
    Demir ile.
    Mikroorganiznaların temel büyüme hammaddesi demirdir.
    Oksijeni bağlayan demiri su yataklarına denizlerin kıta sahanlığına ve muson yağmurları bölgesinde kırıntılar halinde dökersek mikroorganizma üreme oranı artacaktır.
    Yılda on milyon ton hurda demiri on yıl boyunca doğaya döktüğümüzde iklimsel dönüşüme son verecek kadar mikroorganizma yetişecekdir.
    Bu sayede dünya kurtulacaktır.
    Haber yapılmasını talep ediyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar