Ana SayfaSerbest KürsüTeknolojinin İnsan Hayatına Etkileri

Teknolojinin İnsan Hayatına Etkileri

Teknolojinin hızla gelişimi hayatımızda birçok yeniliği de beraberinde getirmekte. Fakat bu yenilikler insanın özgürlüğünü mü kısıtlıyor? Tartışmaya açık. Benim kişisel kanaatim ise kısıtlandığı yönünde.

Enerji açısından bakarsak; kitapların yerini tabletler, bisikletlerin yerini arabalar, klasik kol saatlerin yerini akıllı saatler beni bu düşünceye sevk eden teknolojik yeniliklerden yalnızca birkaçı. Verilen örneklere bakılacak olursa; şarjını sürekli olarak kontrol etme zorunluluğumuzun olduğu tabletleri ve akıllı saatleri kitap ve klasik kol saatleri yerine kullanıyoruz. Aynı şekilde uğruna ülkeler arası savaşların yapıldığı ve dünya üzerinde kısıtlı miktarda bulunan petrolün kullanılmasıyla çalışabilen arabaları bisikletlere veya yeni yeni yaygınlaşan, yenilenebilir enerjiyle çalışan arabalara tercih etmekteyiz.

Psikolojik açıdan ise teknolojinin insan özgürlüğünü olumsuz yönde etkileyebildiğini söylememiz mümkündür. İnsan düşüncüleri ile var olan bir canlıdır. Düşünebildikleri ölçüsünde ise özgürdür. Bu özgürlüğü, teknolojiye çoğu zaman değişebilmekteyiz, farkında olmadan. Örneğin; çoğu zaman hiç düşünmeden sosyal medyada sürekli olarak güncellenen bilgi akışını takip ederiz. Bu takip, bizim zamanımızı aldığı gibi uzun süreli düşünmemelere de mahkum bırakmaktadır.

teknolojinin-insan-hayatina-etkileriKabul edilmelidir ki hızla geliştirilen bu teknolojilerin tatmin edici bir konfor getirdiği kadar doğru kullanılmadığında da özgürlüğümüzü kısıtlamaktadır. Bu bağlamda günümüzde geliştirilen bu teknolojilere körü körüne hapsolmak yerine daha akılcıl davranıp ihtiyaçlarımız doğrultusunda bu teknolojileri kullanmamız yerinde olacak ve bize fayda getirecektir.

Teknolojide lüksün sınırı yoktur. Her zaman daha iyisi olmuştur, olacaktırda.

Gelişen teknolojiyle beraber insanlar hep en iyisini bulma arayışına girmektedir. Bu arayış her ne kadar doğal olarak karşılansa da bunun bir sonu olmadığını düşünüyorum. İhtiyaçtan öte zevklerimiz uğruna kullanılan her teknolojinin hayatımızda hep bir kayıp olarak hanemize yazıldığını görebilmekteyiz.

teknolojinin-insan-hayatina-etkileri-nelerdirPeki çözüm nedir?

Satın alacağımız veya kullanacağımız teknolojinin hayatımıza neler katıp katmayacağıyla ilgili kendimize sorular sormalıyız. Bu sorulara verilen doğru cevaplar, ihtiyacımız olan teknolojileri belirlemede önemli görevler üstlenecektir. Soracağımız soruların bir sınırı olmadığından örnek olarak genel bir soru kalıbını verebiliriz, “Ne fayda sağlayabilir?”

Ne fayda sağlayabilir?

  • Dijital dünyaya aktarılan kitapları tabletten okumak…
  • Kısa mesafede olan bir yere bisiklet yerine araba kullanarak gitmek…
  • Mobil ağ ve wifi özelliği kullanılmayan akıllı bir telefonun satın alınması…
  • Sosyal medyada saatlerce harcanan zaman…

Özgürlüğe Vurgu Yapan Sözler

* Pierre Joseph Proudhon: Özgürlük düzenin çocuğu değil yaratıcısıdır.

* Lawrence Reed: Özgür insanlar eşit, eşit insanlar özgür değildir.

* Henry C. Wallich: Özgürlük sağlık gibidir, varken sorgulanmaz, çantada keklik gözüyle bakılır, kaybedince farkına varılır.

Sonuç olarak hayatımızda bir şekilde kendini gösteren teknolojinin kullanımı önemli olduğu kadar gereksiz de olabilmektedir. Yazının yazılış amacının da teknolojiyi doğru kullanmak ve satın almak gerektiğiyle ilgili farkındalık oluşturabilmektir. Oluşan farkındalıkla, hayatımızın her alanında yer verebildiğimiz bu teknolojileri satın alırken, doğru soruları kendimize yöneltip, yaşanabilecek maddi manevi zararların önüne geçebilmeliyiz. Aksi halde teknolojinin konforunu yaşarken esiri konumuna istemeden de olsa düşebiliriz.

Eyüp Özkan
Eyüp Özkan
Merhaba, Ben Eyüp Özkan. Elektronik ve Haberleşme Mühendisiyim. Temel elektronik bilgimi meslek lisesi ve meslek yüksekokulundan mezun olarak kazandım. Devamında da mühendislik ve işletme fakültelerini bitirdim. Mühendis Beyinler ailesinde bugüne kadar edindiğim bilgi ve tecrübeleri sizlere aktarma gayreti içerisinde olacağım. LinkedIn linkedin.com/in/eyupozkan Twitter twitter.com/eyupozkan

11 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?