Ana Sayfa Bilgisayar Mühendisliği Bilgisayar Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Bilgisayar Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Bilgisayar mühendisi kendisini nasıl geliştirir, sorusunu cevaplamadan önce, bilgisayar mühendislerini tanıyalım.

İnsanlara bilgisayar mühendisleri kimlerdir? ne iş yaparlar? soruları yöneltildiğinde, neredeyse hepsinin vereceği cevap, yazılım üretip geliştirirler, olur. Ancak bilgisayar mühendisleri yazılım üretmekten çok daha fazlasını yaparlar. Günümüzde, bilgisayar mühendislerinin çalışabileceği alanlar saymakla bitmez. Bu alanlara birkaç örnek: yazılım mühendisliği, veri tabanı uzmanı, güvenlik uzmanı, ağ sistemleri uzmanı, web tasarım uzmanı vs.

bilgisayar-muhendisi

Bir Bilgisayar Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Genel anlamda kendini geliştirmek isteyen ve iyi bir bilgisayar mühendisi olmak isteyen kişilerin yapması gereken yüzlerce şey vardır. Bunların en başında ingilizcelerini geliştirmek gelir. Bunun en büyük sebebi, IT terimlerinin neredeyse hepsinin ingilizce olması, aynı zamanda ana dilde yeterince kaynak olmamasıdır. Okuduğu veya duyduğu bilgileri anlayabilecek, kendi bildiklerini karşısındaki kişilere aktarabilecek kadar iyi ingilizce bilmesi gerekir, bir bilgisayar mühendisinin.

İngilizceden sonraki diğer önemli bir konu ise, bilgilerini sürekli güncel tutmak zorunda olmalarıdır. Bunun için de sürekli, güncel IT-dergileri, IT-kitapları okumaları gerekmektedir. Genel anlamda bunları yapan bir bilgisayar mühendisi iyi bir mühendis olma yolunda ilerliyordur.

Güncel konulardan ve IT-kitapları okumaktan bahsetmişken, terimlerden bahsetmemek olmaz. Duyduğunuz veya gördüğünüz, anlamını bilmediğiniz her terimi öğrenmeye çalışın. İş yada staj hayatınızda, iş arkadaşlarınızın yada sizden üstün kişilerin, anlamını bilmedikleri terimlerin açıklamasını sizden öğrenmeleri, onların gözünde sizi olduğunuzdan da çok yükseltecektir.

bir-bilgisayar-muhendisi-kendini-nasil-gelistirirBunların dışındaki önemli bir diğer husus stajdır. Elinizden geldiği kadar çok staj yapmaya çalışın. Yapacağınız her staj size ayrı bir deneyim kazandıracaktır.Aynı zamanda staj sonunda alacağınız belgeleri öz geçmişinizin yanına koyduğunuzda, iş görüşmelerinde size çok büyük faydası olacaktır.

Bilgisayar mühendisleri için önemli konulardan birisi de programlamadır. Öğreneceğiniz her programlama dilinin size zararından çok faydası olacaktır. Öğrenmekten kastım, o dilin alt yapısını öğrenmekten ziyade, o dili en iyi şekilde kullanabilmenizdir.

Özetle, bir bilgisayar mühendisinin kendisini geliştirme konusunda yapabileceği şeyler: yabancı dil (ingilizce) öğrenmek/geliştirmek, güncel IT-dergi ve kitapları okuyarak bilgilerini güncellemek, teorik bilgileri pratiğe dökebilmek, deneyim kazanabilmek için staj yapmak ve programlama dillerini en iyi şekilde öğrenip kullanabilmek.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

arıcılık malzemeleri
Avatar
Ali Cevik
Merhabalar. İsmim Ali Çevik ve 22 yaşındayım. Almanyada RWTH-Aachen Üniversitesinde bilgisayar bilimleri öğrencisiyim. İyi derecede Almanca ve orta derece İngilizce bilmekteyim. Hobi olarak yaptığım aktiviteler piyano çalmak, müzik dinlemek, ufak çaplı oyunlar ve yazılımlar üretmek/geliştirmek ve IT-Kitapları okumak.
Önceki İçerikMandela Etkisi Testi
Sonraki İçerikMatematikte Belirsizlikler

10 Yorum

 1. Bilgisayar mühendisliğini yazılım üretmekle eş değer görürsen programcı tabii ki üstte görünür sana göre. Bilgisayar Mühendisi geleceğin bilgisayar ve teknolojilerini tasarlayan kişidir.

 2. Merhaba,

  Ben de yazılımcıyım. Türkiye ortalamasına göre iyi bir yazılımcı olduğumu düşünüyorum. Mühendis değilim.

  Türkiyede mühendislerin biraz fazla şişirildiğini düşünüyorum. Zaten türkiye şartlarında çok fazla mühendislik bir iş yok. Şuana kadar gördüğüm kadarıyla; yazılım konusunda çok çok iyi mühendis gördüğümü söyleyemeyeceğim.

  Evet mühendisler genelde zeki insanlardır ama kendilerini bir tık üstte gördüklerinden dolayı işlerinde kendilerine geliştiremiyor yada geliştirmeye gerek görmüyorlar. 2 yıllık yada 4 yıllık programlama bitirenler daha çok uygulama yaptıkları için yazılım konusunda çoğu zaman mühendisten önde oluyorlar. Bunları tecrübelerime dayanarak söylüyorum.

  Yazılım işi sadece ilgi merak meselesidir. Biraz da kafayı çalıştırmak. Lise mezunu çok çok iyi yazılımcılar tanıyorum. Bunlar bazı yerlede mühendislerin takım lideri yada yöneticileri.

  Yazılım ilanlarının çoğunda mühendis aranıyor! Bir bakıyorsun içerik sitesi. Sen neden mühendis arıyorsun acaba? Dünya çapında kabul görecek algoritma yada yazılım mı yazdıracaksın? Hayır. Oturtup web projesinde çalıştıracaksın. Bunu iddia ediyorum bu tür işlerde mühendis olmayan yazılımcılar çok çok çok daha iyi. Yok sen yapay ile falan uğraşıyorsan tamam kabulüm.

 3. Öncelikle ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş ben RWTH aachen nasıl gittiniz? Benim de okumayı hedeflediğim okuldur da kendisi

  • Merhaba Hakan Bey,
   Öncelikle yorumunza geç cevap verdiğim için özür dilerim.
   14-15 yaşımdan beri Almanya’ da ikamet ediyorum ve liseyi de
   burada bitirdim. Liseyi bitirdikten sonra RWTH-Aachen Üniversitesi’ ne
   başvurmuştum. Üniversiteye gidişim bu şekilde olmuştu

   • Uğur bey çok iyi bir yazılımcı arıyorum kısa vadede milyonlar kazanabilirsiniz cihazlarımı 3d boyutuna çevirebilirmisiniz

  • Yorumunuz için teşekkür ederim Ömer Bey.
   Sizi böyle düşündüren sebep nedir? Eksik yada önemsiz
   bulduğunuz yerler mi var? Varsa bu yerleri bizimle paylaşabilirseniz,
   hem ben hem de diğer okurlarımız eksik yada gereksiz olan yerleri
   öğrenebilir, kendimizi buna göre geliştirebiliriz.
   Teşekkürler

   • Bende Ömer’le ayni fikirdeyim. Bunu iyi niyetle söylüyorum. Biligisayar mühendisi kendini nasil gelistirir sorusuna ciddi bir cevap olmamis. Yinde de tesekkürler, sizlerden beklentilerimiz biraz daha detayci, sorunsal analiz ve somut örneklerle meseleyi acmaniz.
    Hürmetler

 4. Güzel bir yazı olmuş ama takip etmemizi önerdiğiniz IT dergileri okumamızı önerdiğin IT kitaplarını da yazarsanız memnun olurum. Ellerinize sağlık.

  • Yorumunuz için teşekkür ederim Emir Utku Bican Bey.
   Hangi dergileri, siteleri yada kitapları takip etmek size kalmış.
   Bana göre iyi olan siteler sizin veya diğer okurlarımız için yetersiz veya
   önemsiz olabilir. Bu yüzden takip etmek istediğiniz yerler size kalmış.
   Benim takip ettiğim sitelerin çoğunluğu Almanca dilinde. Takip ettiğim siteler:

   www.pcwelt.de
   heise.de/ct
   chip.de
   

   ve SemperVideo isimli YouTube kanalı.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere petrol ve doğal gaz mühendisliği maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle petrol ve doğal gaz mühendisliği nedir; petrol, doğal gaz, buhar, su,...

Orman Mühendisliği‎ Maaşları

İnşaat mühendislerinin maaşları birçok farklı kritere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin devlette mi çalışıyor yoksa özel bir şirkette mi, sahada mı yok ofis içerisinde mi...

Biyomedikal Mühendisliği‎ Maaşları

Biyomedikal mühendisi, tüm biyolojik alanlarda ve özellikle tıp alanında kullanılan elektronik aletlerin yapımından, geliştirilmesinden ve işletilmesinden sorumlu kişidir. Bu meslek grubunda da görev ve...

Endüstri Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda endüstri mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğim. Sizlere aktaracağım bilgiler internette ufak bir araştırma yaparak derledim. Endüstri mühendisliği hakkında bilgi almak için daha...