Ana Sayfa Bilgisayar Mühendisliği Bilgisayar Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Bilgisayar Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Bilgisayar mühendisi kendisini nasıl geliştirir, sorusunu cevaplamadan önce, bilgisayar mühendislerini tanıyalım.

İnsanlara bilgisayar mühendisleri kimlerdir? ne iş yaparlar? soruları yöneltildiğinde, neredeyse hepsinin vereceği cevap, yazılım üretip geliştirirler, olur. Ancak bilgisayar mühendisleri yazılım üretmekten çok daha fazlasını yaparlar. Günümüzde, bilgisayar mühendislerinin çalışabileceği alanlar saymakla bitmez. Bu alanlara birkaç örnek: yazılım mühendisliği, veri tabanı uzmanı, güvenlik uzmanı, ağ sistemleri uzmanı, web tasarım uzmanı vs.

bilgisayar-muhendisi

bm-institute

Bir Bilgisayar Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir

Genel anlamda kendini geliştirmek isteyen ve iyi bir bilgisayar mühendisi olmak isteyen kişilerin yapması gereken yüzlerce şey vardır. Bunların en başında ingilizcelerini geliştirmek gelir. Bunun en büyük sebebi, IT terimlerinin neredeyse hepsinin ingilizce olması, aynı zamanda ana dilde yeterince kaynak olmamasıdır. Okuduğu veya duyduğu bilgileri anlayabilecek, kendi bildiklerini karşısındaki kişilere aktarabilecek kadar iyi ingilizce bilmesi gerekir, bir bilgisayar mühendisinin.

İngilizceden sonraki diğer önemli bir konu ise, bilgilerini sürekli güncel tutmak zorunda olmalarıdır. Bunun için de sürekli, güncel IT-dergileri, IT-kitapları okumaları gerekmektedir. Genel anlamda bunları yapan bir bilgisayar mühendisi iyi bir mühendis olma yolunda ilerliyordur.

siber güvenlik

Güncel konulardan ve IT-kitapları okumaktan bahsetmişken, terimlerden bahsetmemek olmaz. Duyduğunuz veya gördüğünüz, anlamını bilmediğiniz her terimi öğrenmeye çalışın. İş yada staj hayatınızda, iş arkadaşlarınızın yada sizden üstün kişilerin, anlamını bilmedikleri terimlerin açıklamasını sizden öğrenmeleri, onların gözünde sizi olduğunuzdan da çok yükseltecektir.

bir-bilgisayar-muhendisi-kendini-nasil-gelistirirBunların dışındaki önemli bir diğer husus stajdır. Elinizden geldiği kadar çok staj yapmaya çalışın. Yapacağınız her staj size ayrı bir deneyim kazandıracaktır.Aynı zamanda staj sonunda alacağınız belgeleri öz geçmişinizin yanına koyduğunuzda, iş görüşmelerinde size çok büyük faydası olacaktır.

Bilgisayar mühendisleri için önemli konulardan birisi de programlamadır. Öğreneceğiniz her programlama dilinin size zararından çok faydası olacaktır. Öğrenmekten kastım, o dilin alt yapısını öğrenmekten ziyade, o dili en iyi şekilde kullanabilmenizdir.

Özetle, bir bilgisayar mühendisinin kendisini geliştirme konusunda yapabileceği şeyler: yabancı dil (ingilizce) öğrenmek/geliştirmek, güncel IT-dergi ve kitapları okuyarak bilgilerini güncellemek, teorik bilgileri pratiğe dökebilmek, deneyim kazanabilmek için staj yapmak ve programlama dillerini en iyi şekilde öğrenip kullanabilmek.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

arıcılık malzemeleri
Avatar
Ali Cevik
Merhabalar. İsmim Ali Çevik ve 22 yaşındayım. Almanyada RWTH-Aachen Üniversitesinde bilgisayar bilimleri öğrencisiyim. İyi derecede Almanca ve orta derece İngilizce bilmekteyim. Hobi olarak yaptığım aktiviteler piyano çalmak, müzik dinlemek, ufak çaplı oyunlar ve yazılımlar üretmek/geliştirmek ve IT-Kitapları okumak.
Önceki İçerikMandela Etkisi Testi
Sonraki İçerikMatematikte Belirsizlikler

10 Yorum

 1. Bilgisayar mühendisliğini yazılım üretmekle eş değer görürsen programcı tabii ki üstte görünür sana göre. Bilgisayar Mühendisi geleceğin bilgisayar ve teknolojilerini tasarlayan kişidir.

 2. Merhaba,

  Ben de yazılımcıyım. Türkiye ortalamasına göre iyi bir yazılımcı olduğumu düşünüyorum. Mühendis değilim.

  Türkiyede mühendislerin biraz fazla şişirildiğini düşünüyorum. Zaten türkiye şartlarında çok fazla mühendislik bir iş yok. Şuana kadar gördüğüm kadarıyla; yazılım konusunda çok çok iyi mühendis gördüğümü söyleyemeyeceğim.

  Evet mühendisler genelde zeki insanlardır ama kendilerini bir tık üstte gördüklerinden dolayı işlerinde kendilerine geliştiremiyor yada geliştirmeye gerek görmüyorlar. 2 yıllık yada 4 yıllık programlama bitirenler daha çok uygulama yaptıkları için yazılım konusunda çoğu zaman mühendisten önde oluyorlar. Bunları tecrübelerime dayanarak söylüyorum.

  Yazılım işi sadece ilgi merak meselesidir. Biraz da kafayı çalıştırmak. Lise mezunu çok çok iyi yazılımcılar tanıyorum. Bunlar bazı yerlede mühendislerin takım lideri yada yöneticileri.

  Yazılım ilanlarının çoğunda mühendis aranıyor! Bir bakıyorsun içerik sitesi. Sen neden mühendis arıyorsun acaba? Dünya çapında kabul görecek algoritma yada yazılım mı yazdıracaksın? Hayır. Oturtup web projesinde çalıştıracaksın. Bunu iddia ediyorum bu tür işlerde mühendis olmayan yazılımcılar çok çok çok daha iyi. Yok sen yapay ile falan uğraşıyorsan tamam kabulüm.

 3. Öncelikle ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş ben RWTH aachen nasıl gittiniz? Benim de okumayı hedeflediğim okuldur da kendisi

  • Merhaba Hakan Bey,
   Öncelikle yorumunza geç cevap verdiğim için özür dilerim.
   14-15 yaşımdan beri Almanya’ da ikamet ediyorum ve liseyi de
   burada bitirdim. Liseyi bitirdikten sonra RWTH-Aachen Üniversitesi’ ne
   başvurmuştum. Üniversiteye gidişim bu şekilde olmuştu

   • Uğur bey çok iyi bir yazılımcı arıyorum kısa vadede milyonlar kazanabilirsiniz cihazlarımı 3d boyutuna çevirebilirmisiniz

  • Yorumunuz için teşekkür ederim Ömer Bey.
   Sizi böyle düşündüren sebep nedir? Eksik yada önemsiz
   bulduğunuz yerler mi var? Varsa bu yerleri bizimle paylaşabilirseniz,
   hem ben hem de diğer okurlarımız eksik yada gereksiz olan yerleri
   öğrenebilir, kendimizi buna göre geliştirebiliriz.
   Teşekkürler

   • Bende Ömer’le ayni fikirdeyim. Bunu iyi niyetle söylüyorum. Biligisayar mühendisi kendini nasil gelistirir sorusuna ciddi bir cevap olmamis. Yinde de tesekkürler, sizlerden beklentilerimiz biraz daha detayci, sorunsal analiz ve somut örneklerle meseleyi acmaniz.
    Hürmetler

 4. Güzel bir yazı olmuş ama takip etmemizi önerdiğiniz IT dergileri okumamızı önerdiğin IT kitaplarını da yazarsanız memnun olurum. Ellerinize sağlık.

  • Yorumunuz için teşekkür ederim Emir Utku Bican Bey.
   Hangi dergileri, siteleri yada kitapları takip etmek size kalmış.
   Bana göre iyi olan siteler sizin veya diğer okurlarımız için yetersiz veya
   önemsiz olabilir. Bu yüzden takip etmek istediğiniz yerler size kalmış.
   Benim takip ettiğim sitelerin çoğunluğu Almanca dilinde. Takip ettiğim siteler:

   www.pcwelt.de
   heise.de/ct
   chip.de
   

   ve SemperVideo isimli YouTube kanalı.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Su Ürünleri Mühendisliği Maaşları

Su ürünleri mühendisliği son dönemlerin en ilgi çeken mesleklerinden biri haline gelmiştir. Son dönemler en sık ihtiyaç duyulan su ürünleri mühendisliği için ilgili üniversitelerin...

Bilgisayar Teknikeri Maaşları

Teknikerler, bulundukları kurumda her türlü donanım sorunları, internet bağlantıları, internet kurulumları, güncellemeler ve benzeri bilgi işlem sürecinde hizmet sağlayan teknik personel kadrosuna bağlı memurlar...

Makine Mühendisliği Maaşları

Yazımda internetten araştırmalar sonucu elde ettiğim makine mühendisliği maaşları hakkındaki bir takım verileri sizler ile paylaşacağım. Yorum kısmından gerçekten bu sektörde olan arkadaşlarda fikirlerini...

Hidrojeoloji Mühendisliği Maaşları

Mühendislik dünya çapında önem kazanmış ve eğitim alanında da kendisini kanıtlanmış bir olgudur. Mühendis olabilmek için öncelikle analiz ve devinişsel, motor beceriye sahip olmak...