Termal Pasta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Yenilenir

26290

Termal pasta, işlemcilerin ve grafik kartlarının soğutucu ile aralarındaki ısı alışverişini kolaylaştıran macun kıvamlı bir maddedir. Zaman ile kuruyan bu madde bilgisayarın normalden fazla ısınmasına ve hatta performans düşüklüğüne yol açmaktadır. Bu yazımda sizlerle beraber adım adım bir notebook’un işlemcisinin ve ekran kartının termal pastasının nasıl yenilendiğini inceleyeceğiz.

Termal pasta yenilemesi için gerekli malzemeler:

 1. Rahat çalışabileceğimiz geniş bir yer,
 2. Notebookumuzun vidalarının boyutuna uygun yıldız tornavida,
 3. Bilgisayarcıdan yada bilgisayar malzemesi satan yerlerden aldığımız termal pasta,
 4. Bilgisayarcıdan yada bilgisayar malzemesi satan yerlerden aldığımız termal pasta temizleme bezleri veya solüsyonu
 5. Artık kullanmadığınız bir kredi kartı yada bir oyun kağıdı (kağıdın plastik olmasına dikkat ediniz).

ÖNEMLİ!!!!: Kurumuş termal pastayı temizlemek için hiçbirşekilde su, deterjan, (sıvı) sabun veya ıslak mendil KULLANMAYINIZ!

TOSHİBA p50 t b 108

İlk olarak fanımıza ulaşabilmek için notebookumuzun arka kapağını tutan vidaları sökmemiz gerekmektedir. DİKKAT!! bazı notebooklarda klavyenin alt kısmındada vidalar bulunmaktadır. Bende bu vidalar olmadığı için sadece arka kapağı tutan vidaları söküyorum.

Termal pasta nedirVidaları söktükten sonra resimde görüldüğü üzere cd okuyucusunu dikkatli bir şekilde ve fazla kuvvet kullanmadan ok yönünde çıkartıyoruz ve güvenli bir yere koyuyoruz ve yine aynı şekilde fazla kuvvet uygulamadan arka kapağı yerinden çıkarıyoruz.

toshiba arka kapak açma

Resimde beyaz oklar ile gösterilen bakır çubukların altında işlemci ve ekran kartı bulunmaktadır. Bu noktalara ulaşabilmek için yeşil oklar ile gösterilen vidaları dikkatli bir şekilde çıkarıp mavi ok ile gösterilen anakart-fan bağlantısını yerinden çıkartıyoruz. DİKKAT: vidaları çıkartırken tek tek çıkartmayın. Bunun yerine tüm vidaları biraz gevşetin ve ardından tamamen çıkarın.

termal pasta nasıl yenilenirBir sonraki adımda fanımızı dikkatli bir şekilde yerinden çıkartıp oklar ile gösterilen yerlerdeki kurumuş macunu temizleme bezlerimiz ile fazla baskı uygulamadan temizliyoruz.

Artık temizlediğimiz yerlere termal pastamızı sürebiliriz.

termal pasta nasıl yenilir

Burada DİKKAT etmeniz gereken nokta pastanın kalınlığı. Uygulayacağımız katman ne çok kalın nede çok ince olmalı. İşlemci ve ekran kartı üzerine az miktarda sıktığımız pastayı kredi kartı yada oyun kağıdı yardımıyla eşit miktarda, düzenli ve kenarlara taşırmadan işlemci ve ekran kartımızın üzerine yayıyoruz. Taşan kısım olursa temizleme bezi ile dikkatli bir şekilde sadece taşan kısmı temizliyoruz.

notebook soğutucuArtık notebookumuzu geri toplayabiliriz. İlk olarak yerinden çıkarttığımız fanı resimdeki gibi dikkatli bir şekilde ve delikler vida çukurlarının üstüne gelecek şekilde yerleştirip vidaları sıkıyoruz. DİKKAT!!: Vidaları sıkarken hiçbir şekilde sonuna kadar çok sıkı bir şekilde sıkmayın. Fazla kuvvet harcamadan sadece vidalerı çevirin ve vidayı çevirirken zorlanmaya başladığınız anda bırakın. Vidaları sıktıktan sonra anakart fan bağlantı kablosunu tekrar yerine takıyoruz.

Termal pasta nedir, Ne işe yararArka kapağımızıda düzgün birşekilde yerine takıp cd okuyucumuzu yerleştiriyoruz. Arka kapağın vidalarını tekrardan sıkmadan herşeyin yolunda gidip gitmediğiniz anlayabilmek için bilgisayarımızı çalıştırıyoruz. Eğer bilgisayar açılış esnasında sürekli kendini yeniden başlatıyorsa fan yerine düzgün birşekilde oturmamış demektir. Arka kapağı ve cd okuyucusunu tekrar çıkartıp fanın yerine doğru birşekilde oturduğundan ve vidalarının sıkı olduğundan emin olun. Eğer bilgisayar normal birşekilde çalışıyorsa arka kapağın vidalarını sıkabilirsiniz.

Son olarak işlem sonrası sıcaklık görüntüleri:

işlemci sıcaklığını ölçmeBilgisayarın ilk açıldığı anki sıcaklık.

işlemci sıcaklığı nasıl ölçülürYaklaşık 3 buçuk saat sonraki sıcaklık(arka planda firefox, gimp ve team speak çalışmaktadır)

3 Yorum

 1. En can alıcı soru: Termal macun kalınlığı için bir değer söyleyebilir misiniz? Kaç mm mesela? Bunun göz kararı ve tecrübe sonucu anlaşıldığını az çok biliyorum ama ilk defa yapacak olanlar için anlatmışsınız ve bir değer söylerseniz daha iyi olur diye düşünüyorum. Ben de ilk defa yapacaklardan biriyim. Bilmediğim için soruyorum.

  Paylaşımınız gerçekten çok güzel ve önemli bir konu üzerine olmuş. Çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Samet Bey,
   Sorunuzu geç yanıtladığım için üzgünüm, malum sınav dönemi… Kullanılması gereken macun kalınlığının kesin bir milimetrik değerinin olduğunu sanmıyorum. Yaptığım araştırmalar doğrultusunda elde ettiğim sonuç yazımdada belirttiğimle aynı, yani işlemcinin üstünun kapanması yeterli olacaktır. İlk kez yapacaksanız ilk başta çok az bir miktar sıkın ve işlemcinin üzerine yayın. Eğer işlemcinin üzerinde macunun gelmediği yer kalırsa bir miktar daha sıkabilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Saygılarımla.

 2. Malesef Termal Paste dönemi bitti…
  Artık Grafit Folyo kullanılıyor…
  Merak edenler Panasonic Graphit Folie yazıp Google da aratabilir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.