Tesla’ya Yeni Rakip: Faraday Future

25675
Faraday-Future

Sürücüsüz araçlar üreten yeni teknolojik firmalar arasındaki rekabet gün geçtikçe daha da kızışmakta ve bu rekabetin kazananı elbette yine teknoloji oluyor. Elektronik Tüketicileri Fuarı’ında (Ces 207) görücüye çıkan Faraday Future’ın FF91 elektrikli otonom aracı, üstün özellikleri ile ilgi odağı olmuştur ve şuan Tesla’nın bir adım önünde yerini aldı. Bu yazımızda Faraday Future’ın FF ZERO1 ve FF91 modelli araçlarını inceleyeceğiz.

2014 yılında kurulan taze teknolojik firma Faraday Future, otomotiv sektörünün geleceği olan otonom elektrikli araçlar üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Şirket ismini, elektrikli motor teknolojisin temeli olan Faraday’ın indiksiyon yasasından ilham alarak ünlü bilim adamı Michael Faraday’dan almaktadır. CES 2016’da ilk elektrikli aracı olan sıfır emisyon ve sessizliğin ön planda tuttukları FF ZERO1 modelini tanıtıldı ve 2017 başında gerçekleştirilen CES 2017’de ise ikinci araçları aynı zamanda sürücüsüz araç olan FF91 tanıtıldı.

Faraday Future FF ZERO1

faraday future arabasi1000 beygir gücünde, 320 km/saat hıza ulaşabilen elektrikli hiper-otomobil FF ZERO1, en hızlı elektrikli araçlardan biridir. Tek kişilik FF ZERO1, “modern batmobil” olarak anılmaktadır. Sürücüye formula 1 aracı hissi yaşatan araç, elektrikli olması sebebiyle hem sessiz hem de sıfır emisyonludur. 0-100 km/saat hızı 3 saniyede çıkabilen FF ZERO1, her tekerleğe ayrı güç uygulayan 4 adet motora sahip.

Faraday Futurre FF91

Faraday Futurre FF91Firmanın ikinci aracı olan FF91, hem elektrikli hem de sürücüsüz. 1050 beygir gücüdeki araç, 100 km/saat hıza 2,39 saniyede çıkarak Tesla’nın rekorunu kırmayı başardı. 2018 yılında piyasaya sürülecek FF91, 10 adet önde ve arkada görüntü işleyebilen kamera, 13 uzun ve kısa mesafeye sahip radar ve 12 adet ultrasonic algılayıcıya sahip olduğu açklandı.

0,25 sürüklenme katsayısına sahip araç, kablosuz olarak şarj olabiliyor. Tesla’yı hem hızda hem de batarya menzilinde geçmeyi başaran FF91, 130 kilowatt saatlik batarya ile 608 kilometre gidebiliyor. Demir Adam kostümünden ilham alınan, ön kaputta bulunan ve otonom hale geçtiğinde ortaya çıkan hassas algılayıcı ile herkesin dikkatini çekmiş bulunmakta.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.