Ana SayfaSağlıkNefes Tutma Teknikleri

Nefes Tutma Teknikleri

Nefes tutmayı ilerletmek isteyenler sabırlı ve istikrarlı olmalıdırlar. Tabiki vücudumuz birden bire 1 dakika, 2 dakika vs. süre kadar nefes tutmaya müsait değildir. Yine pek çok kişi 1 ve ya 2 dakika nefesini tutsa da eğitilmemiş olanlar bu zamanın üzerine çıkamazlar. Bununla ilgili düzenli bir şekilde çalışılması gerekmektedir. Nefes tutma teknikleri sayesinde kolaylıkla nefes egzersizleri yapar ve kolaylıkla nefesinizi tutabilirsiniz.

nefes

Nefes tutma çalışmalarına ilk başlayanlar kasıldıklarını hisseder ve nefes tutmayı bırakma eğiliminde bulunurlar. Belli bir süre çalıştıktan sonra bu hissi kaybederler ve nefes tutarken daha rahat olurlar. Nefes tutma teknikleri uygulanırken kişinin kendi vücudunu tanıyarak uygulamaya geçmesi önemlidir.

Nefes Tutmada Birinci Seviye

Nefes tutma çalışmasında ilk olarak yapılması gereken 60 saniye nefes tutmaya çalışmaktır. 60 saniye nefesten sonra 10 saniye dinlenilir. Hemen ardından 60 saniye daha nefes tutulur. Böyle ara vermeden 6 defa nefes 60 saniye nefes tutulur ve her tutulduğunda dinlenme süresi 10 saniye artar. Yani 6. 60 saniyede 60 saniye dinlenilir. Bu çaışma bir gün içinde 3 ayrı zamanda yapılır.

pilates

Nefes Tutmada İkinci Seviye

Birinci seviyede olduğu gibi 60 saniye nefes tutulur ama bu seviyede dinlenme süresi 60 saniyeden başlayarak 10 saniye azalır. 6. 60 saniye nefes tutumundan sonra 10 saniye dinlenilir.

Nefes Tutmada Üçüncü Seviye

Bu seviyede nefes tutma süreleri 90 saniyeye çıkarılır. Dinlenme süreleri 15 saniyeden başlayarak her defasında 15 saniye çoğalır. 6. Çalışmadan sonra dinlenme süresi 90 saniyedir.

Nefes Tutmada Dördüncü Seviye

Üçüncü seviyenin dinlenme sürelerinin tam tersidir. Nefes tutma yine 90 saniyedir. 6. Nefes tutma çalışmasından sonra dinlenme süresi 15 saniyedir.

Nefes Tutmada 5 ve 6. Seviyeler

Bu seviyelerde nefes tutma süresi 120 ye çıkar. 5.seviyede dinlenme süresi 20 saniyeden başlayıp 20 saniye artarak devam eder. 6.seviyede ise dinlenme süreleri 120 saniyede başlayarak 20 saniyeye kadar iner.

pilates nefes egzersizleri

Nefes Tutmada 7. Ve 8. Seviyeler

Nefes tutumu 150 saniye ve dinlenme sürelerinin farkı 30 ar saniye artırılır. 8. Seviyede arttırılan dinlenme süreleri azaltılır.

Nefes Tutmada 9. ve 10. Seviyeler

Bu seviyelerde nefes tutumu 4 kere yapılır. 180 saniye nefes tutulur. Dinlnme sürelerinin arasında 45 saniye zaman vardır. 9. Seviyede dinlenme süreleri arttırılır. 10.seviyede ise azaltılır. Nefes tutma teknikleri uygulanarak 1 yılda nefes tutma çalışmalarını bitirebilirsiniz.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?