Ana Sayfa İnceleyip Öğren Tükenmez Kalemlerin Kapağında Neden Delik Vardır

Tükenmez Kalemlerin Kapağında Neden Delik Vardır

Bu yazıda çoğumuzun nedenini bilmediği bir konu hakkında paylaşımda bulunacağım. Hiç merak ettiniz mi tükenmez kalemlerin kapağında neden delik vardır?

Kalem kullanırken bazılarımızın takıntıları vardır. Bu takıntılardan biriside kalemin ucunu ısırmaktır. Yok benim öyle bir alışkanlığım yok diyorsanız mutlaka stresli bir günde veya sınav haftası arifesinde kalem ağzınıza gitmiştir.

tükenmez kalemBir kaç teoriden bana mantıklı gelen bu deliğin kalem kapatılınca içerideki basıncı önlemek için konulduğu. Kapağı takıp çıkarttığımızda zorlanmamak için konulduğu düşünülmekteydi. Ama tükenmez kalemin kapağındaki deliğin gerçek amacı bu değildir.

Gerçek olan ise şu; yukarıda girişte de bahsettiğim gibi geçmiş hayatta bu kapaktan boğulma riski atlatan veya yaralanan insanlar olmuş. Bunun önüne geçmek için eski bir kalem üreticisi olan BIC bu fikri geliştirmiş.

Yanlışlıkla kalemi yuttuğunuz da nefes borunuzda ki hava geçişinin kesilmemesi için bu delik düşünülmüş. Benim hiç böyle bir tecrübem olmadı ama çocuklar ve bebekler için alınmış iyi bir önlem olduğunu düşünmekteyim.

Oğuzhan Mallı
Oğuzhan Mallı
Merhabalar, ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için teşekkür ederim.

23 Yorum

 1. insan bir düşünce geliştiriyorsa, yapmak zorunda kaldığı içindir.
  boğulma vak’ası olduğu için yapmışlar.

  • kalem tükenmiyor çünkü zaten, mürekkebi tükeniyor. ilk bulunduğu dönemler kurşun kalem gibi açılıp bitmediği, yani tükenmediği için kısaca böyle denmiş ve günümüze kadar böyle kalmış. aşalım artık bunları

 2. Bence burda asıl düşünülmesi ve araştırılması gereken detay, yutulduğu takdirde boğulmaları engellesin diye bırakıldığı iddia edilen o küçücük deliğin, boğulma esnasında tıbbi olarak işe yarayıp yaramadığıdır.

 3. Mantıklı bir uydurma gerekiyormuș yersen ,
  Birde bunu dinle , bence kalemin hava alıp mürekkep donsun ve herif yeni bir kalem almak zorunda kalsın, bu da tabi yersen . ;)

 4. Kalem soğuk ortama girdiğinde.iç basınç düşecek ve vakum oluşacak.bu durumda kalemin içerisindeki mürekkep akacak.yada sıcak ortamda basınç artarak kalemin arka kısmından murekkep akacak.

 5. Herkesin sonuçta doğru bilgi edinmesi gerekir havada bırakırsanız sulanır.Eğer bilim yapıyorsanız tabiiki.DOĞRUSU; Kapağın kolayca her ortamda çıkarıp takılması için basınç farkını sıfılamaktır bu kadar.

 6. Bence mantıklı ama sonuçta Bir bebek bunu yuttugunda o kadar küçük Bir delikten nasıl hava alabilir ki düşünmeden edemedim 😏

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar