Otomatik Park Sistemi Nasıl Çalışır

15342

Son zamanlarda yaygın olarak duyduğumuz ”Otomatik Park Sistemi” kelimesi sektöre ilgisi olan kişilerin kesinlikle dikkatini çekmeyi başarmıştır. Fakat nedir bu otomatik park sistemi?

İşte ben bu yazımda bunu sizler için araştırıp göz önüne çıkararak sizleri bilgilendireceğim.

Büyük şehirlerdeki yoğunluk araç kullanan kişilerin park sorunu yaşamasına neden oluyor. Özellikle acemi şoförler bu durumdan son derece rahatsız ancak dert etmeyin teknoloji size bu sorunun da kolaylığını sağlıyor.

Otomatik park sistemi ya da özel kullanımıyla ”Park Asistanı” yaygın olarak Ford ve Mercedes marka araçlarda ön plana çıkmaktadır. Park asistanı aracın 36 km hızın altında seyrettiği durumlarda çalışmaya başlar ve düğmesine basılarak aktif hale getirilir. 36 km’de seyrederken uygun park boşluğu aramaya başlar tabi bu işlemi ön ve arka tamponlarda bulunan özel mesafe algılayıcı sensörler yardımıyla yapar.

park asistanıÖn tamponda 6; Arka tamponda 4 sensör olmak üzere araçta toplam 10 sensör bulunur. Uygun boşluk bulunduğunda sürücünün aracı geri vitese alması konusuda sistem uyarı mesajı gönderir sürücü aracı geri vitese aldığında artık yapması gereken tek şey pedalları kontrol ederek uygun hızı ayarlayıp gerektiğinde fren yapmasıdır. Geriye kalan bütün direksiyon manevralarını sistem otomatik olarak yapacaktır. Araç birkaç manevradan sonra paralel olarak orantılı bir şekilde park edilmiş hale gelecektir ve sistem bununla birlikte sizi gereksiz stresten ve zaman kaybından kurtararak sizin sürüş keyfinizi arttırır ve yükünüzü hafifletir.

5 Yorum

  1. Üstadım nerde anlattın nasıl çalıştığını ben bulamadım çünkü bu yazıyı sıradan bir yerde bile bulabilirsin yakışmamış bu siteye…

  2. Park etmede sıkıntı yaşayan bayanlar olarak ,ayrıca bu konuda bilgisi olmayanlar için yazınızı gayet bilgilendirici ,açıklayıcı. buldum. Mekanik otomotiv sistemleri ve savunma sanayisi alanında ilgili oluşunuz ,ayrıca yerli sanayimizi destekleme düşüncenizde beni mutlu etti.Siz Genç mühendisler olarak ,ülkemizi düşünerek yerli sanayiyi geliştirme araştırmalarınızın devamını diliyorum. Gerçekten de mükemmel yazmışsınız .

  3. Gerçekten nasıl çalıştığını mükemmel bir şekilde anlatmışsınız helal olsun. Bende bişi var sandım okudum o kadar ya.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.