TURBO/RAM JET Motorları ve SR-71 Blackbird

7030
Blackbird

Turbo/ram jet motoru, turbo jet motoruyla 3 mach+ hızlar için kullanılan ram jet motorunun birleşimidir ve yüksek mach seviyelerinde iyi performans verir. Bir değişken inlet ve ard yanma kapasitesine sahip jet motorunun 3 mach hızına eriştiğinde motorun içine akan hava, IGV (Inlet Guide Vanes) ile direkt olarak ard yanma (after burner) ünitesine yönlendirilir.

TURBO RAM JET

Bazı farklı araştırma grupları ve kaynaklar tarafından turbo ram jetler, turbo roket motorları olarak da anılırlar. Uzay araçlarında kullanılan turbo roket motorlarının, turbo ram ve diğer gaz türbinli motor çeşitlerinden temel ve belirgin farkı yanma için gerekli oksijeni içerisinde taşımasıdır. Uzayda, yani havasız ortamda çalışmasını bu şekilde sağlar.

roket motoru

Bu motor tipi Lockheed Martin firmasının SR-71 modeli uçağında kullanılmıştır. 1966 yılında casusluk amacı ile üretilen 5,400 km menzile sahip jet 1999 yılında emekli oldu. 1976 yılında saatte 3,540 km/h hız ile rekor kırdı.

1 Yorum

  1. Mikail bey paylaşımınız için tşk ederim. SR-71 ABD uçak endüstrisinin geliştirdiği en önemli projelerden birisidir bu konuda öğrencilerime yaptırmış olduğum ilk ve tek SR-71 Türkçe çeviri videosu linkini burada paylaşmak istiyorum. Mühendis beyinlere ışık tutması dileğiyle…. youtube.com/watch?v=fsD1yVXmjQk&t=94s

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.