Vaviyen Anahtar Bağlantısı

1614
Vaviyen Anahtar Bağlantısı

Vaviyen anahtar bağlantısı nedir? Mesela salona girdin mühendis kardeşim. İki düğmeye de bastın, yaktın bütün lambaları ya da tek lambayı yakmak istedin düğmelerden sadece o lambayı yakacak olanına bastın. Evet mühendis kardeşim bir ya da birkaç lambayı aynı anda ya da farklı zamanlarda tek tek yakıp söndürebildiğin anahtar çeşididir vaviyen.

Vaviyen

Mesela tek tesis için iki anahtar lazımdır ve üç bağlantı noktası olur. İlk anahtarın ortası faz iletkenine, öteki anahtarın ortası lambaya bağlanır. Elimizde var olan iki anahtarımızın arasına iki tane iletken çekiyoruz ve diğer noktalara bağlıyoruz. Peki vaviyen bağlantıları nerelerde kullanabiliriz dediğini duyar gibiyim. Hemen söyleyeyim.

  • İki odanız varsa ve aynı balkona bağlanıyorsanız,
  • İki veya daha fazla katlı yapılarda merdiven aralarında,
  • Uzun koridorların başına ve sonuna koyulmak şartıyla,

Vaviyen anahtar bağlantısını kullanabilirsiniz. Vaviyen anahtarın görevi nedir dediğini duyar gibiyim. Hemen söyleyeyim. Vaviyen anahtar bağlantısının görevi ters devre yapmaktır. Yani az önce yukarıda da söylediğim gibi iki lambayı aynı anda yakmak istemediğinde birisini açabilirsin ve diğeri kapalı halde kalır.

Şimdilik benden bu kadar. 🙂 Bir sonraki yazı da görüşürüz kendine çok iyi bak mühendis kardeşim! 👩🏼‍🔧👨🏻‍🏭

1 Yorum

  1. Ayhan tarakçı bey ve arkadaşları acil yardım talep ediyorum. Küresel ısınmayı durdurma ve grafen ileilgiliçalışmama. Çok zordayım para istemiyorum. Alaka lazım. Küreselısınma hurda demir ile durdurulabilir.Onmilyon ton hurda demir deniz kıyıları ve kırlıklara dağıtıldığında co2 yi oksjeneçeviren plaktonlar çok artar.10 yıl devam edildiğinde doğa kendini yeniler.co2oksjen olur. Grafeni nasıl ucuz bol üreteceğimi açıkladım. İki yalıtkan arasına alınan kömürtozundan akımgeçirilir. Alttasabit üstte ileri geri hareketli mıknatıs ile hızla molekül yapısı düzenlenir. C100 1000 arası moleküller elde edilir. Çelikten sağlam bu materyellerden Zonguldakta 1milyar ton üretebiliriz.Kalbim çöküyor.Öleceğim. Türkiyeyi ve Dünyayı kurtaracak çalışmalarıma sahip çıkın.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.