Ana SayfaMühendislikEn İyi Kumpas Markaları

En İyi Kumpas Markaları

En iyi kumpas markaları piyasada yerini sevilerek korumaktadır. Kumpas, hassasiyetle ölçüm yapan bir mekanik ölçüm aletidir. İhtiyaç duyulan alanlara göre boyutunda değişiklikler olabilmektedir. Kumpaslar, paslanmaz çelikten üretilmektedir. Bu nedenle işlem esnasında herhangi bir şekilde pas oluşturmazlar. Kumpaslardan yer alan bölüntüler farklı birimleri göstermektedir. Alt bölüntüler mm, üst bölüntüler inç birimini göstermektedir. Kumpaslar, kullanım alanına göre farklı boyutlarda üretilmektedir. Kullanım alanına göre farklı alanlarda farklı markaları da mevcuttur. Bilinen en iyi Kumpas Modelleri ise; İnsize, Asimeto, Mitutoyo izeltaş, Wert markalar tercih edilmektedir.

En Çok Tercih Edilen Ölçü Tip Modeller – 150 mm – 200 mm – 300 mm

Kumpas Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kumpas kullanımı esnasında zaman zaman yanlışlıklar yapılabilmektedir. Ölçme noktasında da gerekli aşamalar izlenmelidir. Kumpas kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı temel hususlar bulunur. Bu hususlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • İlk etapta kumpasın çeneleri detaylı olarak temizlenmelidir,
  • Ölçüm esnasında kumpasın ağızlarıyla ile iş parçalarına gerekli baskı yapılmalıdır,
  • Okuma sırasında kumpasa dik olarak bakılmalıdır,
  • İş parçaları durağan haldeyken ölçülmelidir. Hareket halindeyken asla ölçüm yapılmamalıdır,
  • Ölçme sırasında mıknatıslanmanın olmaması adına gerekli önlemler alınmalıdır.

Kumpas Okuma

Kumpas, birçok mühendisin bilmesi gereken bir ölçü aletidir. Aslında kullanımı oldukça basittir. Fakat bilinmesi gereken bazı püf noktaları mevcuttur. Bu hususlar hakkında yeterli bilginin edinilmesi sağlanmalıdır. Kumpas okuma esnasında kumpasın temiz olmasına dikkat edilmelidir. Ölçü hassasiyetine uygun olarak uygun kumpaslar seçilmelidir. Ölçü yapılma esnasında geçildiğinde kumpas ağızları parçaya bastırılmamalıdır. Okuma esnasına gelindiğinde kumpasa dik olarak bakılmamalıdır. Hareketli parçaların ölçülmemesi gerekir. Bu gibi noktalara dikkat edildiğinde kumpas okuma işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır.

eniyi kumpas çeşitleri

Dış ölçümlerde, kumpas ölçüden büyük olarak açılmalıdır. Hareketli çene parçaya doğru hareket sağlanarak parça kıvranmalıdır. Devamında ise ölçüm değeri okunur. İç ölçümlerde kumpas, ölçüden küçük olarak açılır. Hareketli ölçü, paralel şekilde hareket ettirilir. Ve ölçüm değeri okunur. Derinlik ölçümünde ise verniyeli köprünün sürekli olarak ölçü düzeyine sıkıca dayanması gerekir. Bu kumpas okuma işlemleriyle birlikte en iyi kumpas markaları kullanarak işlemler gerçekleştirilmelidir.

Konuk Yazar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?